Türkmənistanda 8 Noyabr - Zəfər Günü qeyd edilib
8 Noyabr - Zəfər Günü münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Türkmənistandakı Səfirliyində tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın Türkmənistandakı səfiri Qismət Gözəlov əvvəlcə xalqımıza bu Qələbəni bəxş edən, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi yolunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsini yad edib. Səfir ölkəmizin Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında, qəhrəman Azərbaycan Ordusunun şücaəti sayəsində 44 günlük Vətən müharibəsi ilə beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış sərhədləri daxilində öz ərazi bütövlüyünü və suveren hüququnu bərpa etdiyini, hazırda Azərbaycanın bütün suveren ərazisində dövlət bayrağımızın dalğalandığını vurğulayıb. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan quruculuq işləri, ərazilərə həyata keçirilən böyük qayıdış, habelə bugündə təhdid olaraq davam edən mina təhlükəsinə toxunub. Hazırda Azərbaycanın Cənubi Qafqazda sülhün təmin olunması istiqamətində təşəbbüslər göstərdiyini, Azərbaycanın Ermənistana hər iki ölkənin ərazi bütövlüyünü və sərhədlərini tanıyan sülh sazişi təklif etdiyini, hazırda sazişin əsas maddələrinin razılaşdırıldığını diqqətə çatdırıb. Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh danışıqlarının, həmçinin sərhədlərin delimitasıya prosesinin davam etdirildiyini bildirib. Regionda münaqişənin başa çatması ilə ilk növbədə nəqliyyat-kommunikasiya sektorunda yeni əməkdaşlıq imkanlarının yarandığını və bu imkanların təkcə Cənubi Qafqaz üçün deyil, həm də bütün regionun maraqlarına xidmət edəcəyini deyib.
Azərbaycanla Türkmənistan arasındakı ikitərəfli münasibətlərə toxunan səfir, Azərbaycan və Türkmənistanın enerji sahəsində mühüm layihələr həyata keçirdiyini, hər iki ölkədə iqlim dəyişikliyi və alternativ enerji ilə bağlı önəmli işlər görüldüyünü, 2024-cü ilin Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunduğunu qeyd edib. Bu ilin noyabr ayında BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) və bu çərçivədə 12-13 noyabr 2024-cü ildə baş tutacaq Liderlər Sammitinin Azərbaycanda keçirilməsinin ölkəmizin dünya birliyi tərəfindən etibarlı tərəfdaş dövlət kimi tanınmasının əyani sübutu olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstanın Türkmənistandakı səfirləri, eləcə də Özbəkistanın müvəqqəti işlər vəkili çıxış edərək, Zəfər Günü ilə bağlı təbriklərini çatdırıblar. Natiqlər Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin olunmasının Azərbaycan xalqı üçün ədalətin bərpası və tarixi nailiyyət ifadə etdiyini, eyni zamanda bunun türk dünyası üçün ilham qaynağı olduğunu qeyd ediblər.
Tədbirdə həmçinin, Türkmənistanda yaşayan azərbaycanlılar, ictimaiyyət və media təmsilçiləri iştirak edib.

В Туркменистане состоялось празднование 8 ноября — Дня Победы.
В посольстве Азербайджанской Республики в Туркменистане состоялось мероприятие, посвящённое 8 ноября — Дню Победы.
На мероприятии выступил посол Азербайджанской Республики в Туркменистане Гисмет Гезалов. В своём выступлении он почтил память шехидов, которые подарили победу народу и пожертвовали своими жизнями за территориальную целостность и суверенитет Азербайджана. Посол подчеркнул, что наша страна под руководством победоносного Верховного Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева, благодаря мужеству героической Азербайджанской Армии в ходе 44-дневной Отечественной войны восстановила свою территориальную целостность и суверенные права в пределах признанных международным сообществом границ. В настоящее время на всей суверенной территории Азербайджана развевается государственный флаг. Были затронуты вопросы, связанные со строительными работами на освобождённых от оккупации территориях, большим возвращением на территорию, а также продолжающейся угрозой минирования.
Посол отметил, что в настоящее время Азербайджан предпринимает инициативы по обеспечению мира на Южном Кавказе и предлагает Армении мирное соглашение, признающее территориальную целостность и границы обеих стран. В настоящее время согласованы основные положения этого соглашения. Он подчеркнул, что между Азербайджаном и Арменией продолжаются мирные переговоры и процесс делимитации границ. По его мнению, с урегулированием конфликта в регионе в первую очередь откроются новые возможности для сотрудничества в транспортно-коммуникационной сфере, которые будут способствовать развитию не только Южного Кавказа, но и всего региона.
В контексте развития двусторонних отношений между Азербайджаном и Туркменистаном посол подчеркнул, что обе страны реализуют значимые проекты в сфере энергетики. Также он отметил, что в Азербайджане и Туркменистане активно проводится работа по вопросам изменения климата и развития альтернативных источников энергии. Кроме того, 2024 год объявлен в Азербайджане «Годом солидарности во имя зелёного мира».Он также отметил, что проведение в Азербайджане 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29) в ноябре этого года и саммита лидеров, который состоится 12–13 ноября 2024 года, является наглядным доказательством признания Азербайджана мировым сообществом в качестве надёжного государства-партнёра.
Затем послы Турции, Казахстана, Кыргызстана в Туркменистане, а также временный поверенный в делах Узбекистана выступили с поздравлениями по случаю Дня Победы. Они подчеркнули, что обеспечение территориальной целостности Азербайджана является восстановлением справедливости и историческим достижением для азербайджанского народа, а также источником вдохновения для тюркского мира.
В мероприятии также принял участие жители Туркменистана, имеющие азербайджанское происхождение, представители общественности и средств массовой информации.