Azərbaycanda Dövlət Suverenliyi Günü təsis edilib
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Gününün təsis edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Sərəncamda deyilir: “Ermənistan Respublikası 1990-cı illərin əvvəllərindən başlayaraq Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Nizamnaməsinin tələblərini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan Respublikasına qarşı işğalçılıq siyasəti həyata keçirmiş və hərbi gücdən istifadə edərək ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisinin 20 faizini işğal etmişdir. Ermənistanda və işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarında azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə aparılmış, insanlıq əleyhinə cinayətlər və hərbi cinayətlər nəticəsində şəhər və kəndlərimiz viran edilmiş, ölkəmizin təbii resursları talan olunmuş, dövrümüzün ən dəhşətli faciələrindən olan Xocalı soyqırımı törədilmişdir.
Ermənistanın yeni işğalçılıq planlarına, növbəti hərbi təcavüz cəhdinə və ardıcıl təxribatlarına cavab olaraq 2020-ci il sentyabrın 27-də başlamış 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Ermənistan ordusunu darmadağın etmiş və tarixi Zəfər qazanmışdır. Azərbaycan öz torpaqlarını 30 illik işğaldan azad edərək ərazi bütövlüyünün bərpasına və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin yerinə yetirilməsinə nail olmuşdur.
2023-cü il sentyabrın 19-da Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonunda törədilən genişmiqyaslı təxribatların qarşısının alınması və Ermənistan silahlı qüvvələrinin qalıqlarının tərksilah edilərək torpaqlarımızdan çıxarılması, həmin ərazilərdə Azərbaycan Respublikası konstitusiya quruluşunun bərpa edilməsi məqsədilə antiterror əməliyyatına başlanmışdır. Cəmi 23 saat davam etmiş və sentyabrın 20-də başa çatmış əməliyyat nəticəsində rəşadətli Azərbaycan Ordusu qarşısına qoyulmuş bütün vəzifələri yüksək peşəkarlıqla yerinə yetirmişdir. Beləliklə, növbəti parlaq Qələbə nəticəsində Azərbaycan Respublikasının suverenliyi tam bərpa edilmişdir. Azərbaycan xalqının həyatında müstəsna əhəmiyyət kəsb edən şanlı Zəfər sayəsində bu gün Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı suverenliyimizin bərqərar olduğu bütün ərazilərdə əzəmətlə dalğalanmaqdadır.
Hər bir xalq üçün öz taleyinə sahib olmaq, müstəqil dövlətini yaradaraq inkişaf etdirmək onun ən böyük nailiyyətidir. Tarixin müxtəlif mərhələlərində üzləşdiyi çətinliklərə, işğala, məhrumiyyətlərə baxmayaraq, heç bir qüvvə xalqımızın müstəqillik, dövlətçilik əzmini sarsıda bilməmişdir. Azərbaycan xalqı bu gün öz müstəqil dövlətinə sahibdir, qəhrəman əsgər və zabitlərimizin, şəhidlərimizin qanı hesabına əldə edilmiş ərazi bütövlüyümüz, suverenliyimiz xalqımızın milli sərvətidir”.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, 2023-cü il sentyabrın 20-də Azərbaycan Respublikasının bütün ərazisində qanunun aliliyinin təmin olunduğunu və Azərbaycan Respublikasının dövlət suverenliyinin bərpa edildiyini nəzərə alaraq qərara alıram:

Азербайджане учрежден День государственного суверенитета
Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение об учреждении в Азербайджанской Республике Дня государственного суверенитета.
В Распоряжения говорится: «С начала 1990-х годов Республика Армения, грубо нарушая требования Устава Организации Объединенных Наций, проводила захватническую политику против Азербайджанской Республики и с применением военной силы оккупировала 20 процентов международно признанной территории нашей страны. Против азербайджанцев в Армении и на оккупированных землях Азербайджана была проведена этническая чистка, в результате преступлений против человечности и военных преступлений были разрушены наши города и села, разграблены природные ресурсы нашей страны, совершен Ходжалинский геноцид – одна из самых страшных трагедий нашего времени.
В результате 44-дневной Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года в ответ на новые захватнические планы Армении, очередную попытку военной агрессии и последовательные провокации, Вооруженные силы Азербайджана разгромили армию Армении и одержали историческую Победу. Освободив свои земли от 30-летней оккупации, Азербайджан добился восстановления территориальной целостности и выполнения резолюций Совета Безопасности ООН.
19 сентября 2023 года была начата антитеррористическая операция с целью пресечения широкомасштабных провокаций, совершаемых в Карабахском экономическом районе Азербайджана, разоружения и вывода остатков вооруженных сил Армении с наших земель, восстановления конституционного строя Азербайджанской Республики на этих территориях. В результате операции, продлившейся всего 23 часа и завершившейся 20 сентября, доблестная Азербайджанская армия с высоким профессионализмом выполнила все поставленные перед ней задачи. Таким образом, в результате очередной блестящей Победы суверенитет Азербайджанской Республики был полностью восстановлен. Благодаря славной Победе, имеющей исключительное значение в жизни азербайджанского народа, сегодня Государственный Флаг Азербайджанской Республики величественно развевается на всех территориях, где установлен наш суверенитет.
Для каждого народа самое большое достижение – быть хозяином своей судьбы, создать и развивать свое независимое государство. Несмотря на трудности, оккупацию, лишения, с которыми пришлось столкнуться на различных этапах истории, никакая сила не смогла поколебать решимость нашего народа на пути к независимости, государственности. Сегодня азербайджанский народ имеет свое независимое государство, наша территориальная целостность, суверенитет, обеспеченные ценою крови наших героических солдат и офицеров, шехидов, являются национальным достоянием нашего народа».
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, принимая во внимание, что 20 сентября 2023 года на всей территории Азербайджанской Республики было обеспечено верховенство закона и восстановлен государственный суверенитет Азербайджанской Республики, постановляю:
1.Ежегодно отмечать 20 сентября как День государственного суверенитета Азербайджанской Республики.
2.Кабинету Министров Азербайджанской Республики решить вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения».