Səfir Qismət Gözəlov Türkmənistanda iqlim dəyişkliyi ilə bağlı keçirilən konfransda çıxış etmişdir
16 sentyabr 2024-cü ildə Türkmənistan XİN-in Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunda Türkmənistan Təhsil Nazirliyinin, Xarici İşlər Nazirliyinin, BMT-nin Türkmənistandakı Rezident Əlaqələndiricisinin Ofisi, Avropa İttifaqının Türkmənistandakı Nümayəndəliyi, Azərbaycan, Böyük Britaniya və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Türkmənistandakı Səfirliklərinin təşkilatçılığı ilə iqlim dəyişkliyi ilə bağlı milli gənclər konfransı keçirilmişdir.
Tədbirdə Türkmənistan təhsil nazirinin müavini Azat Atayev, BMT-nin Türkmənistandakı Rezident Əlaqələndiricisi Dmitri Şlapaçenko, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Türkmənistandakı səfiri Ahmed Al Hameli, Böyük Britaniyanın Türkmənistandakı səfir Setefen Konlon, Türkmənistan üzrə Avropa İttifaqının yaşıl inkişaf ilə bağlı layihə direktoru Karolina Milov, Türkmənistan XİN-in Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun rektoru Gülşad Yusubova və digər məruzəçilər çıxış etmişlər. Nitq söyləyənlər çıxışlarında yaşıl enerji, alternativ enerjiyə keçid və metan emissiyalarının azaldılması ilə bağlı məsələlərə toxunmuş, eləcə də cari ilin noyabr ayında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP 29) və Çərçivə Konvensiyasının Gənclər Konfransı (COY19) üzrə baş tutacaq tədbirlərə diqqət çəkmişlər. Həmçinin, çıxışlarda iqlim dəyişikliyi ilə bağlı gənclərin fəaliyyəti və maarifləndirilməsi, eko-fəalların və Davamlı İnkişaf Məqsədləri (SDG) səfirlərinin bu kimi tədbirlərə cəlb edilməsinin əhəmiyyəti vurğulanmışdır.
Azərbaycanın Türkmənistandakı səfiri Qismət Gözəlov çıxışında Bakıda keçiriləcək COP29 ilə bağlı məlumat vermiş, COP29 çərçivəsində iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizənin maliyyələşdirilməsinə xüsusi diqqət yetiriləcəyini, bu xüsusda texniki və siyasi qarşılıqlı əlaqələrin aktivləşdirilməsinin vacibliyini vurğulamışdır. Eyni zamanda, metan emissiyalarının və ekologiyaya ciddi zərər vuran istixana qazlarının azaldılması istiqamətində addımların atılmasının önəmini qeyd etmişdir. Azərbaycan, BƏƏ və Braziliyanın həmsədrliyi ilə COP sədrləri üçlüyünə (Troika) diqqət çəkərək, iqlimlə bağlı fəaliyyətin gücləndirilməsinə təkan verən cari və gələcək COP sessiyalarına sədr ölkələr arasında əməkdaşlığın, eləcə də davamlılığı daha da yüksəltmək üçün COP sədrlikləri üçlüyünün əhəmiyyətinə toxunmuşdur. Eləcə də Q.Gözəlov bildirmişdir ki, Azərbaycan və Türkmənistan alternativ enerji və iqlim dəyişikliyi ilə bağlı həyati məsələlərin həllində inamla irəliləyirlər. Sevindirici haldır ki, hər iki ölkə neft və təbii qazla zəngin olsa da, ölkələrimiz metan emissiyası öhdəliklərinə sadiq qalaraq, iqlim dəyişikliyi layihələrinə töhfə verir. Ekoloji maarifləndirmə və iqlim dəyişmələri istiqamətində gənclərin fəal iştirakının təmin edilməsi məqsədilə Azərbaycanda COP29 Akademiyasının fəaliyyətə başladığını qeyd edən səfir, Türkmənistandan olan gənclərin də bu xüsusda keçirilən tədbirlərdə iştirakı ilə bağlı təşəbbüslərini təqdir etmişdir.

Посол Гисмет Гезалов выступил на конференции, посвящённой изменению климата в Туркменистане.
16 сентября 2024 года в Институте международных отношений Министерства иностранных дел Туркменистана состоялось совещания, посвящённое вопросам изменения климата. Организаторами мероприятия выступили Министерство образования Туркменистана, Министерство иностранных дел Туркменистана, Офис Постоянного координатора ООН в Туркменистане, Представительство Европейского Союза в Туркменистане, а также посольства Азербайджана, Великобритании и Объединённых Арабских Эмиратов в Туркменистане. В рамках совещания была проведена национальная молодёжная конференция.
В мероприятии приняли участие заместитель Министра образования Туркменистана Азат Атаев, Постоянный Координатор ООН в Туркменистане Дмитрий Шлапаченко, посол Объединённых Арабских Эмиратов в Туркменистане Ахмед Аль Хамели, посол Великобритании в Туркменистане Стефен Конлон, директор проекта Европейского Союза по зелёному развитию в Туркменистане Каролина Милов, а также ректор Института международных отношений МИД Туркменистана Гульшад Юсубова и другие докладчики. В своих выступлениях выступающие затронули вопросы, связанные с зелёной энергией, переходом на альтернативные источники энергии и сокращением выбросов метана. Также было отмечено, что в ноябре текущего года в Баку пройдут мероприятия по итогам 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP 29) и молодёжной конференции Рамочной конвенции (COY19). Кроме того, выступающие отметили значимость участия в таких мероприятиях, как молодёжная деятельность и просвещение по вопросам изменения климата, а также вовлечение экологических активистов и послов по целям устойчивого развития (ЦУР).
Посол Азербайджана в Туркменистане Гисмет Гезалов выступил с информацией о предстоящем COP29 в Баку. В своём выступлении он подчеркнул, что в рамках COP29 особое внимание будет уделено вопросам финансирования борьбы с изменением климата, в частности, активизации технического и политического взаимодействия. Кроме того, он отметил важность принятия мер по сокращению выбросов метана и парниковых газов, которые наносят значительный ущерб окружающей среде. Обращая внимание на деятельность триады председателей COP (Troika), под председательством Азербайджана, ОАЭ и Бразилии, Гисмет Гезалов отметил, что председатели текущих и будущих сессий COP способствуют укреплению сотрудничества между странами и повышению устойчивости. Также он подчеркнул, что Азербайджан и Туркменистан активно продвигаются в перёд в решении жизненно важных вопросов, связанных с альтернативной энергетикой и изменением климата.. Отрадно отметить, что, несмотря на то, что обе страны обладают значительными запасами нефти и природного газа, они активно участвуют в проектах по борьбе с изменением климата, выполняя свои обязательства по снижению выбросов метана. Посол также подчеркнул, что в Азербайджане начала свою работу Академия Cop29, целью которой является вовлечение молодёжи в процесс экологического просвещения и борьбы с изменением климата. Кроме того, он высоко оценил инициативы молодёжи Туркменистана по участию в мероприятиях, проводимых в рамках этого проекта.