Türkmənistanda “Dubaydan Bakıya Yol – Cop29 öncəsi” adlı tədbir keçirilib
12 iyun 2024-cü ildə Aşqabad şəhərində Türkmənistan Xarici İşlər Nazirliyinin, BMT-nin Türkmənistandakı Rezident Əlaqələndiricisinin Ofisi, Azərbaycanın və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Türkmənistandakı Səfirliklərinin təşkilatçılığı ilə “Dubaydan Bakıya Yol – COP29 öncəsi” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə məruzəçilər çıxış edərək,  BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 28-ci sessiyasının (COP28) sonrakı fəaliyyətlərə dair yeniliklərin təqdim edilməsi və 2024-cü ilin noyabr ayında Azərbaycanda keçiriləcək COP29 sammitinə hazırlıqların müzakirəsi, eləcə də yaşıl enerji, alternativ enerjiyə keçid və metan emissiyalarının azaldılması istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
“Our land. Our future. We are #GenerationRestoration.” devizi altında baş tututan tədbirdə Davamlı İnkişaf Məqsədləri (SDG) səfirlərinin, tələbələrin, könülllərin və eko-fəalların iqlim dəyişikliyi ilə bağlı keçirilən konfranslarda xüsusi töhfələri vurğulanaraq, onların 2023-cü ildə Dubayda keçirilən COP28 çərçivəsində Qlobal Gənclik İqlim Konfransında (LCOY23) yaxından iştirak etdiyi qeyd olunub.
Azərbaycanın Türkmənistandakı səfiri Qismət Gözəlov çıxış edərək, 2024-cü ilin Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edildiyini bildirib, həmçinin Azərbaycanın iqlim dəyişikliyi ilə bağlı həyata keçirdiyi layihələr, ölkəmizdə yaşıl enerji istiqamətdə görülən işlərə diqqət çəkib. Səfir Azərbaycanda keçiriləcək qlobal əhəmiyyətli COP29 ilə bağlı iştirakçıları məlumatlandırıb və həmçinin könüllülərin COP29-un təşkilində də mühüm rol oynayacağını bildirib. Bu xüsusda COP29-da könüllülərin iştirakını təşkil etmək üçün volunteers.cop29.az portalının istifadəyə verildiyini və portalda 16000-ə yaxın olan namizədin qeydiyyatdan keçdiyini, təxminən 3000 yerli və beynəlxalq könüllünün prosesə cəlb olunmasının gözləndiyini qeyd edib. Səfir Azərbaycan, BƏƏ və Braziliyanın həmsədrliyi ilə COP sədrləri üçlüyünə diqqət çəkərək, iqlimlə bağlı fəaliyyətin gücləndirilməsinə təkan verən cari və gələcək COP sessiyalarına sədr ölkələr arasında əməkdaşlığın, eləcə də davamlılığı daha da yüksəltmək üçün COP sədrlikləri üçlüyünün (Troika) əhəmiyyətinə toxunub.
Qismət Gözəlov bildirib ki, Azərbaycan və Türkmənistan alternativ enerji və iqlim dəyişikliyi ilə bağlı həyati məsələlərin həllində inamla irəliləyirlər. Sevindirici haldır ki, hər iki ölkə neft və təbii qazla zəngin olsa da, ölkələrimiz metan emissiyası öhdəliklərinə sadiq qalaraq, iqlim dəyişikliyi layihələrinə töhfə verir. Biz əminik ki, qardaş Türkmənistan da 2024-cü ilin noyabr ayında Azərbaycanda keçiriləcək COP29 sammitinə öz töhfəsini verəcəkdir.
Həmçinin, səfir tədbirdə minaların dağıdıcı təsirinə diqqət çəkərək, Azərbaycan ərazilərində mövcud mina təhlükəsi, habelə onun yaratdığı ciddi ekoloji və humanitar fəsadlardan danışıb, minaların və partlamamış sursatların ətraf mühitə təsiri, mülki əhali və mədəni irsə zərər vurmaqla yanaşı, son nəticədə dayanıqlı inkişafa (SDG) maneçilik törədən kəskin problem olduğunu vurğulayıb.

В Туркменистане состоялось заседание посвящённое теме "Дорога из Дубая в Баку – Pre-COP29”
В Ашхабаде, 12 июня 2024 года, было организовано заседание под названием "Дорога из Дубая в Баку - Pre-COP29", с участием Министерства иностранных дел Туркменистана, Офиса постоянного координатора ООН в Туркменистане, посольств Азербайджана и Объединенных Арабских Эмиратов в Туркменистане.
Согласно сообщению, выступая на мероприятии, спикеры обменялись мнениями о внедрении инноваций для дальнейшей деятельности 28-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата COP28 и подготовку к саммиту COP29, который пройдет в Азербайджане в ноябре 2024 года. Также были обсуждены переход к экологически чистой энергетике, альтернативные источники энергии и сокращение выбросов метана.
Встреча, которая прошла под лозунгом “Our land. Our future. We are #GenerationRestoration.”, выделила важный вклад представителей Целей устойчивого развития, студентов, волонтеров и экоактивистов на конференции по изменению климата и отметила их активное участие в Глобальной молодежной конференции по климату (LCOY2023) в рамках COP28 в Дубае в 2023 году.
Посол Азербайджана в Туркменистане Гисмат Гезалов выступил с речью в которой сообщил о том, что 2024 год отмечен в Азербайджане как "Годом солидарности во имя зеленого мира", а также обратил внимание на важность проектов реализуемые Азербайджаном, связанных с изменением климата, и проводимую работу в направлении зеленой энергетики в нашей стране. Посол также рассказал о мировом значении Конференции по климату COP 29, которая пройдет в Азербайджане, и отметил, что волонтеры будут играть важную роль в её организации. В этой связи он отметил, что для организации участия волонтеров в COP-29 был запущен портал volunteers.cop29.az, на котором уже зарегистрировалось около 16 000 кандидатов. Ожидается, что около 3000 местных и международных волонтеров будут вовлечены в процесс. Посол также подчеркнул важность председательства СОP Тройки, в состав которой входят Азербайджан, ОАЭ и Бразилия, и отметил значимость сотрудничества между странами, председательствующими на текущей и будущих сессиях COP Тройки, для повышения устойчивости.
Гисмат Гезалов подчеркнул, что Азербайджан и Туркменистан уверенно продвигаются вперед в решении жизненно важных вопросов, связанных с альтернативной энергетикой и изменением климата. Приятно, что, несмотря на то, что обе страны, обладают богатыми запасами нефти и природного газа, обе братские страны вносят свой вклад в проекты, направленные на борьбу с изменением климата, соблюдая обязательства по снижению выбросов метана. Мы убеждены в том, что братский Туркменистан также внесет свой ценный вклад в проведение конференции CОP 29, которая состоится в ноябре 2024 года.
Также на мероприятии посол обратил внимание на разрушительное воздействие мин, рассказал о существующей минной опасности на территории Азербайджана, а также о серьезных экологических и гуманитарных последствиях, которые они создают. Он подчеркнул, что воздействие мин и неразорвавшихся боеприпасов на окружающую среду является острой проблемой, которая помимо ущерба гражданскому населению и культурному наследию, в конечном итоге препятствует достижению Цели Устойчивого Развития (SDG).