Türkmənistanda ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibəti ilə konsert keçirilib
Aşqabadda Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə “Heydər Əliyev – Azərbaycan və Türkmənistan qardaşlığı” adlı konsert keçirilib.
Aşqabadın “Muğamlar” Sarayında keçirilən konsertdə ilk öncə iştirakçılar sözügedən sarayın foyesində açılan, “Heydər Əliyev – Azərbaycan və Türkmənistan qardaşlığı” adlı foto-sərgi ilə tanış olub. Foto-sərgidə ulu öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini, eləcə də Azərbaycan və Türkmənistan diplomatik münasibətlərini səciyyələndirən fotolar nümayiş olunub.
Konsertin açılış mərasimində Azərbaycanın Türkmənistandakı səfiri Qismət Gözəlov çıxış edərək, ulu öndər Heydər Əliyevin ölkələrimizin əlaqələrinin inkişafına verdiyi töhfələr barədə danışıb.
Konsertdə Azərbaycanın “Muğam” qrupu ilə Türkmənistanın Dövlət Simfonik Orekstrinin birgə iştirakı ilə Azərbaycan xalq və bəstəkar mahnıları ifa olunub.
Konsertdə Azərbaycan-Türkmənistan Birgə Hökumətlərarası Komissiyasının həmsədrləri Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Türkmənistanın Nazirlər Kabineti sədrinin müavini Batır Atdayev iştirak edib.
Tədbirə həmçinin, Türkmənistan Hökumətinin digər rəsmi şəxsləri, xarici ölkələrin Türkmənistandakı səfirləri, diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri, əməkdaşları, ailə üzvləri, eləcə də ictimaiyyət və media təmsilçiləri qatılıb.

В Туркменистане состоялся концерт по случаю 100-летия великого лидера Гейдара Алиева
В Ашхабаде состоялся концерт под названием «Гейдар Алиев – братство Азербайджана и Туркменистана» по случаю 100-летия Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Участники впервые ознакомились с фотовыставкой «Гейдар Алиев – Братство Азербайджана и Туркменистана», открывшейся в фойе национального культурного центра дворца «Мукамов» в г. Ашхабад. На фотовыставке были представлены фотографии, характеризующие жизнь и деятельность великого лидера Гейдара Алиева, включая дипломатические отношения Азербайджана и Туркменистана.
На открытии концерта посол Азербайджанской Республики в Туркменистане Гисмет Гезалов рассказал о вкладе великого лидера Гейдара Алиева в развитии отношений между нашими странами.
На концерте были исполнены азербайджанские народные и композиторские и песни при совместном участии азербайджанского ансамбля «Мугам» и Государственного симфонического оркестра Туркменистана.
В концерте приняли участие сопредседатели азербайджано-туркменской совместной межправительственной комиссии, министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров и заместитель председателя Кабинета министров Туркменистана Батыр Атдаев.
В мероприятии также приняли участие другие официальные лица, Правительства Туркменистана, послы аккредитованных дипломатических государств в Туркменистане, главы дипломатических миссий, сотрудники, члены их семей, а также представители общественности и средств массовой информации.