Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin 8 Noyabr – Zəfər Günü münasibətilə bəyanatı
8 noyabr tarixində 30 ilə yaxın davam edən Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə və Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoyan, öz doğma torpaqlarından qaçqın və məcburi köçkün düşmüş yüzminlərlə azərbaycanlının fundamental hüquqlarının bərpa olunduğu, bölgədə sülh və əməkdaşlıq üçün imkan yaradan 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində minlərlə azərbaycanlının canı və qanı bahasına qazanılmış Zəfər Günü qeyd olunur.
Müstəqilliyinin ilk illərindən qonşu ölkə Ermənistanın hərbi təcavüzü, işğalı, etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinə məruz qalan, bir milyona yaxın qaçqın və məcburi köçkün problemi ilə üzləşən Azərbaycan sülh prosesinə sadiq olmaqla yanaşı, işğal faktı ilə barışmayacağını daim bəyan edib.
Ermənistanın uzun illər ərzində status-kvonun saxlanılmasına hesablanmış imitasiya naminə danışıqlar aparması, bu destruktiv fəaliyyətə beynəlxalq vasitəçilərin göz yumması və adekvat tədbirlər görməməsi nəticəsində Ermənistanın təcavüzkar siyasətini, “yeni ərazilər uğrunda yeni müharibələr” konsepsiyasını irəli sürərək hərbi-siyasi təxribatlarını intensivləşdirməsi 44 günlük Vətən müharibəsini şərtləndirən amillərdən idi.
Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycan beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, o cümlədən öz ərazi bütövlüyünü, suverenliyini, sərhədlərinin toxunulmazlığını təmin etdi, bununla BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinin icrasına nail oldu.
44 gün ərzində Azərbaycanın mülki əhalisinin sıx məskunlaşdığı, cəbhə xəttindən çox uzaqda yerləşən ərazilərdə yaşayan azərbaycanlılara qarşı Ermənistan tərəfindən müharibə cinayətlərinin törədilməsinə baxmayaraq, xalqımızın birliyi və həmrəyliyi, Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərlik etdiyi Şanlı Azərbaycan Ordusunun şücaəti nəticəsində Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan, Qubadlı və Şuşa şəhərləri daxil olmaqla, ümumilikdə, 300-dən çox yaşayış məntəqəsi işğaldan azad edildi.
8 noyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan tarixinin və mədəniyyətinin incisi Şuşa şəhərinin işğaldan azad olunmasından sonra 10 noyabr tarixində Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderlərinin imzaladığı Üçtərəfli Bəyanata uyğun olaraq isə Ermənistanın Kəlbəcər, Ağdam və Laçın rayonlarından silahlı qüvvələrini çıxarması ilə ərazi bütövlüyümüz təmin edildi.
Müharibənin və münaqişənin bitməsindən dərhal sonra sülh təşəbbüsü ilə çıxış edən Azərbaycan öhdəliklərinə sadiq qalaraq iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşması və sülh prosesini aktiv təşviq etməyə, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, habelə Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərin cəmiyyətimizə reinteqrasiyası istiqamətində tədbirlər görməyə başladı.
Buna baxmayaraq, Ermənistan yenə də sülh sazişi istiqamətində danışıqlara maneçilik törətmək, hərbi-siyasi təxribatları və mina təhdidini davam edərək sülh prosesini, vətəndaşlarımızın həyatını, regiondakı bərpa və yenidənqurma işlərini təhdid altına almaqda davam etmək yolunu seçdi. Ermənistan tərəfi bununla yanaşı, öhdəliklərinə zidd olaraq, bölgədə sülh və təhlükəsizliyə əsas təhdid mənbəyi olan erməni silahlı qüvvələrini nəinki Azərbaycan ərazilərindən çıxarmadı, onlara maddi və maliyyə dəstəyini davam etdirdi, Azərbaycan ərazilərinə qanunsuz olaraq silah, hərbi texnika və mina ötürülməsi fəaliyyətindən əl çəkmədi. Ermənistan həmçinin hələ də işğal altında olan 8 Azərbaycan kəndini Azərbaycana təhvil vermədi.
Azərbaycanın bütün səviyyələrdə və platformalarda xəbərdarlıqlarına məhəl qoymayan Ermənistanın Azərbaycan ərazisindəki qanunsuz silahlı birləşmələri cari ilin sentyabr ayında təxribatlarını artırdı və bir gündə 6 nəfər azərbaycanlı mülki şəxslər və polislərin ölümü ilə nəticələnən mina partlayışı törətdi. Buna cavab olaraq, Azərbaycan tərəfi qanunsuz erməni qüvvələrinin mövcudluğuna son qoymaq və bütün ərazilərində tam suverenliyi bərpa etmək məqsədilə, Qarabağ bölgəsində 19-20 sentyabr 2023-cü il tarixlərində 24 saat ərzində anti-terror tədbirləri həyata keçirdi.
Hazırda, erməni silahlı birləşmələrinin və Ermənistanın ərazilərimizdə yaratdığı qondarma rejimin mövcudluğuna son qoyulduqdan sonra, bölgədə sülh və sabitlik üçün geniş imkanlar mövcuddur.
Bu münbit şəraitin fonunda, Azərbaycan iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşması, habelə Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərin reinteqrasiya prosesinə sadiq qalaraq, Ermənistanı sülh prosesində konstruktiv və ədalətli mövqe nümayiş etdirməyə, bölgədəki reallıqları düzgün anlamağa çağırır.
Ermənistan tərəfi bölgədə sülh və əməkdaşlığın alternativinin olmadığını nəhayət başa düşməlidir.
8 Noyabr – Zəfər Günündə müstəqilliyimiz, ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimiz uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsini dərin hörmət və minnətdarlıqla yad edirik!

Министерство иностранных дел Азербайджана распространило заявление по случаю 8 ноября - Дня Победы
8 ноября отмечается День Победы, одержанной в 44-дневной Отечественной войне, положившей конец почти 30-летнему армяно-азербайджанскому конфликту и оккупации азербайджанских территорий. Благодаря этой Победе, были восстановлены фундаментальные права сотен азербайджанцев, ставших беженцами и вынужденными переселенцами в результате их изгнания с родных земель. Ценой жизней и крови тысяч азербайджанцев, сегодня созданы возможности для мира и сотрудничества в регионе.
С первых дней своей независимости Азербайджан, подвергшийся политике военной агрессии, оккупации, этнических чисток и геноцида со стороны соседней Армении, столкнувшийся с проблемой около миллиона беженцев и вынужденных переселенцев, постоянно заявлял, что привержен мирному процессу и не примирится с фактом оккупации.
Одним из факторов, обусловивших 44-дневную Отечественную войну, стала имитация ведения переговоров Арменией на протяжении многих лет в расчете сохранить статус-кво. В результате того, что международные посредники закрыли глаза на эту деструктивную деятельность и не приняли адекватных мер, Армения активизировала свою агрессивную политику, военно-политические провокации, выдвинув концепцию "новой войны за новые территории".
Одержав победу в Отечественной войне, Азербайджан обеспечил нормы и принципы международного права, в том числе свою территориальную целостность, суверенитет, неприкосновенность своих границ, тем самым добившись выполнения 4 резолюций Совета Безопасности ООН.
Несмотря на то, что Армения в течение 44 дней совершала военные преступления против азербайджанцев, проживающих на удаленных от линии фронта территориях, в результате единства и солидарности нашего народа, мужества славной азербайджанской армии, возглавляемой победоносным Верховным главнокомандующим, были освобождены Джебраил, Физули, Зангилан. Всего от оккупации было освобождено более 300 населенных пунктов, включая города Губадлы и Шуша.
8 ноября 2020 года от оккупации была освобождена жемчужины азербайджанской истории и культуры - города Шуша. В соответствии с трехсторонним заявлением, подписанным 10 ноября лидерами Азербайджана, России и Армении, выводом вооруженных сил Армении из Кяльбаджарского, Агдамского и Лачинского районов, наша территориальная целостность была обеспечена.
Сразу после окончания войны и конфликта Азербайджан, выступая с мирной инициативой, придерживаясь своих обязательств, начал активно содействовать нормализации отношений и мирному процессу между двумя странами, проводить широкомасштабные восстановительные и строительные работы на освобожденных от оккупации территориях, а также принимать меры по реинтеграции проживающих в Карабахе армян в азербайджанское общество.
Несмотря на это, Армения все же выбрала путь препятствования переговорам по мирному договору. Продолжая военно-политические провокации и минную угрозу, Армения тем самым препятствует мирному процессу, ставит в опасность жизни наших граждан, а также чинит препятствия восстановлению и реконструкции в регионе. Армянская сторона, вопреки своим обязательствам, не только не выводила с территории Азербайджана свои вооруженные силы, являющиеся основным источником угрозы миру и безопасности в регионе, но также продолжала оказывать им материальную и финансовую поддержку, незаконно снабжать оружием, военной техникой и минами. Помимо этого, Армения до сих не передала Азербайджану 8 сел, которые все еще находятся под оккупацией.
Незаконные вооруженные формирования Армении на территории Азербайджана, игнорирующие предупреждения Азербайджана на всех уровнях и платформах, усилили свои провокации в сентябре текущего года и за один день в результате минного взрыва погибли 6 азербайджанских гражданских лиц и полицейских. В ответ азербайджанская сторона в течение 24 часов с 19 по 20 сентября 2023 года провела антитеррористические мероприятия локального характера в Карабахском регионе с целью положить конец существованию армянских незаконных вооруженных формирований и восстановить полный суверенитет на всей своей территории.
В настоящее время, после прекращения существования армянских вооруженных формирований и сепаратистского режима, созданного Арменией на территориях Азербайджана, в регионе имеются широкие возможности для мира и стабильности.
Азербайджан, оставаясь приверженным процессу нормализации отношений между двумя странами, а также реинтеграции проживающих в Карабахе армян, призывает Армению продемонстрировать конструктивную и справедливую позицию в мирном процессе, правильно понять реалии региона.
Армянская сторона должна окончательно понять, что в регионе нет альтернативы миру и сотрудничеству.
8 ноября - в День Победы мы с глубоким уважением и благодарностью чтим память наших шехидов, отдавших свои жизни за нашу независимость, территориальную целостность и суверенитет.