İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Türkmənistana səfər edib
Azərbaycan-Türkmənistan iqtisadi əməkdaşlığının perspektivləri və birgə layihələr üzrə tərəfdaşlığın səmərəli nəticələri müzakirə edilib.
Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədov bu ölkədə səfərdə olan Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovu qəbul edib. Qəbulda dövlət başçılarının dostluğa və həmrəyliyə əsaslanan Azərbaycan-Türkmənistan münasibətlərinə verdiyi önəm sayəsində çoxtərəfli əlaqələrin inkişaf etdiyi vurğulanıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Türkmənistana səfəri çərçivəsində bu ölkənin Nazirlər Kabineti sədrinin müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredovla görüşüb, iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri müzakirə edilib.
Görüşdə vurğulanıb ki, Türkmənistanla qarşılıqlı münasibətlərin inkişaf etdirilməsində hər iki ölkənin rəhbərlərinin siyasi iradəsinin, yüksək səviyyəli səfərlərin, keçirilən görüş və tədbirlərin önəmli rolu var. Diqqətə çatdırılıb ki, ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın güclənməsi fonunda iqtisadi-ticarət əlaqələri də genişlənir. Bildirilib ki, ölkələrimizin ortaq fəaliyyəti və iqtisadi sahədə tərəfdaşlığı regionun inkişafına töhfə verir.
Görüşdə iki ölkə arasında energetika, nəqliyyat, investisiya, ticarət, kənd təsərrüfatı, mədəni, humanitar və digər sahələrdə əlaqələrin inkişafı imkanları diqqətə çatdırılıb.
Türkmənistana səfər çərçivəsində İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov “Türkmənqaz” Dövlət Konserninin rəhbəri Maksat Babayevlə görüşüb. SOCAR-ın nümayəndələrinin də iştirak etdiyi görüşdə energetika sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, karbohidrogen resurslarının birgə kəşfiyyatı və işlənməsi, potensial layihələrin reallaşdırılması barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Mikayıl Cabbarov və Türkmənistanın Nazirlər Kabineti sədrinin müavini, Azərbaycan-Türkmənistan Birgə Hökumətlərarası Komissiyasının həmsədri Batır Atdayev arasında keçirilən görüşdə ikitərəfli ticarət dövriyyəsinin artırılması, Komissiyanın növbəti iclasının keçirilməsi, işgüzar dairələr arasında əlaqələrin genişləndirilməsi sahəsində əməkdaşlığın inkişafı imkanları müzakirə olunub.
Türkmənistana səfər çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və bu ölkənin Nazirlər Kabineti sədrinin müavini Batır Amanov iki ölkə arasında enerji sahəsində əlaqələrin inkişaf perspektivləri, birgə layihələrin reallaşdırılması potensialını nəzərdən keçiriblər. SOCAR-ın nümayəndələrinin iştirak etdiyi görüşdə Azərbaycan və Türkmənistan arasında energetika sahəsində imzalanan sənədlərin əməkdaşlığın genişləndirilməsinə mühüm töhfə olduğu vurğulanıb.

Министр экономики Азербайджанской Республики Микаил Джаббаров посетил Туркменистан
Развития экономического сотрудничества между Азербайджаном и Туркменстаном были обсуждены перспективы, а также успешные достижения в рамках сотрудничества по совместным проектам.
Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов принял министра экономики Азербайджана Микаила Джаббарова. На приеме было подчеркнуто, что многосторонние отношения развиваются благодаря важности, придаваемой главами государств азербайджано-туркменским отношениям, основанным на дружбе и солидарности.
В рамках визита в Туркменистан, министр экономики Микаил Джаббаров встретился с заместителем Председателя Кабинета Министров, министром иностранных дел Туркменистана Рашидом Мередовым, где были обсуждены перспективы расширения экономического сотрудничества.
На встрече было подчеркнуто, что важную роль в развитии отношений с Туркменистаном играют политическая воля руководителей обеих стран, а также визиты на высоком уровне, встречи и мероприятия. Было отмечено, что в контексте укрепления сотрудничества между нашими странами расширяются экономические и торговые связи. Также было подчеркнуто, что совместная деятельность и партнерство между странами в экономической сфере способствуют развитию региона.
На встрече обсуждались перспективы укрепления взаимодействия между двумя государствами в области энергетики, транспорта, инвестиций, торговли, сельского хозяйства, культуры, гуманитарных и других сфер
На встрече между Микаилом Джаббаровым и заместителем Председателя Кабинета Министров Туркменистана, сопредседателем азербайджано-туркменской Совместной межправительственной комиссии Батыром Атдаевым, были обсуждены возможности развития сотрудничества в области увеличения двустороннего торгового оборота, проведения очередного заседания комиссии, расширения связей между деловыми кругами.
Также в рамках визита в Туркменистан, министр экономики Микаил Джаббаров и заместитель Председателя Кабинета Министров Батыр Аманов обсудили перспективы развития связей между двумя странами в энергетической области, а также потенциал реализации совместных проектов. На встрече, в которой приняли участие представители SOCAR, было подчеркнуто, что подписанные между Азербайджаном и Туркменистаном документы в области энергетики являются важным вкладом в расширение сотрудничества.
Министр экономики Микаил Джаббаров во время визита в Туркменистан, встретился с руководителем Государственного концерна “Туркменгаз” Максатом Бабаевым. На встрече, также приняли участие представители SOCAR. Состоялся обмен идеями о расширении сотрудничества в области энергетики, совместной разведке и разработке углеводородных ресурсов, реализации потенциальных проектов.