İlham Əliyevin Türkmənistan Parlamenti Xalq Məsləhətinin sədri ilə görüşü olub
Dekabrın 14-də Türkmənbaşı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Türkmənistan Parlamenti Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov ilə görüşü olub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi salamlayan Qurbanqulu Berdiməhəmmədov dedi:
- Hörmətli qardaşım İlham Heydər oğlu, Sizi qonaqpərvər Türkmənistanda, xüsusən böyük Xəzərin sahilində salamlamağa çox şadam. Bu gün dost, qardaş ölkələr – Türkmənistan, Azərbaycan və Türkiyə arasında ilk dəfə Zirvə Görüşü keçirilir. Hesab edirəm ki, bu Zirvə Görüşü ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynayacaq və səmərəsini verəcək.
Bizim ölkəmiz Azərbaycan və Türkiyə ilə qardaşlıq münasibətlərinə xüsusi diqqət yetirir. İlk dəfə keçirilən bu üçtərəfli Zirvə Görüşü, fikrimcə, ölkələrimiz arasında geosiyasi və geoiqtisadi münasibətlər baxımından əhəmiyyətli olacaq. Dövlətlərimiz arasında enerji ehtiyatları tədarükünün şaxələndirilməsi, tranzit-nəqliyyat əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi ilə bağlı bir sıra iqtisadi məsələlər var. Humanitar istiqamətə gəldikdə isə dövlətlərimiz arasında ortaq cəhətlər çoxdur – dil, dini etiqad, mədəniyyət və bir sıra başqa məsələlər. Qardaşım İlham Heydər oğlu, mən ölkələrimiz arasında parlamentlərarası əlaqələri də qeyd etmək istəyirəm.
- Sağ olun, hörmətli Qurbanqulu Məlikquliyeviç. Yenidən Sizinlə görüşməyimə çox şadam. Mən artıq ikinci dəfədir ki, bu il qardaş Türkmənistana səfər edirəm və Sizinlə görüşmək hər zaman çox xoşdur. Biz Sizinlə uzun illər Türkmənistan-Azərbaycan əlaqələrinin inkişafı istiqamətində önəmli addımlar atmışıq və bu gün iki qardaş ölkə öz əlaqələrini yeni səviyyəyə qaldırır. Mən çox şadam ki, bütün sahələrdə qardaşlıq, dostluq əlaqələri özünü göstərir. Biz həm siyasi sahədə strateji tərəfdaşıq, həm iqtisadi sahədə son vaxtlar böyük uğurlara imza atmışıq, ticarət dövriyyəsi bir neçə dəfə artıb. Siz də qeyd etdiyiniz kimi, nəqliyyat, tranzit sahəsində də böyük irəliləyiş var.
Əsas odur ki, xalqlarımız qardaş xalqlardır və bu gün müstəqil Türkmənistan və müstəqil Azərbaycan öz münasibətlərini bu qardaşlıq əsasında qurur. Bu, həm ölkələrimiz, eyni zamanda, bölgə üçün çox önəmlidir və bu gün üç qardaş ölkə Türkmənistanda, bu gözəl Avazada görüşür. Hesab edirəm ki, bu da əcdadlarımızın ruhunu şad edən bir hadisədir. Çünki bu, təbiidir, belə də olmalıdır, qardaş xalqlar bir yerdə olmalıdırlar.
Fürsətdən istifadə edərək burada gördüklərimlə bağlı fikrimi bölüşmək istərdim. Burada qurduğunuz çox gözəl şərait bizi sevindirir. Avaza doğrudan da beynəlxalq turizm mərkəzinə çevrilir, həm səliqə-sahman, həm gözəllik, həm də yaşıllıq. Xəzər dənizinin sahillərində belə möhtəşəm mərkəzin yaradılması şəxsən Sizin böyük nailiyyətinizdir. Bu münasibətlə Sizi və qardaş türkmən xalqını təbrik edirəm. Dəvətə görə bir daha təşəkkür edirəm.

Состоялась встреча Ильхама Алиева с председателем Халк Маслахаты парламента Туркменистана
14 декабря в городе Туркменбаши состоялась встреча Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с председателем Халк Маслахаты парламента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Приветствуя Президента Азербайджана Ильхама Алиева, Гурбангулы Бердымухамедов сказал:
-Уважаемый брат Ильхам Гейдар оглу, я очень рад приветствовать Вас в гостеприимном Туркменистане, особенно на берегу великого Хазара. Сегодня впервые проходит Саммит между дружественными, братскими странами - Туркменистаном, Азербайджаном и Турцией. Считаю, что этот Саммит сыграет важную роль в развитии отношений между нашими странами и принесет свои плоды.
Наша страна уделяет особое внимание братским отношениям с Азербайджаном и Турцией. Я думаю, что этот трехсторонний Саммит, который пройдет в первый раз, будет важен с точки зрения геополитических и геоэкономических отношений между нами. Между нашими государствами существует ряд экономических вопросов, связанных с диверсификацией поставок энергоресурсов, укреплением транзитно-транспортных сообщений. Что касается гуманитарного направления, то между нашими государствами много общего - язык, вера, культура и многое другое. Мой брат Ильхам Гейдар оглу, я также хочу отметить межпарламентские отношения между нашими странами.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо, уважаемый Гурбангулы Мяликгулыевич. Очень рад вновь встретиться с Вами. Я уже во второй раз в этом году посещаю братский Туркменистан, и всегда приятно встречаться с Вами. Мы с Вами на протяжении многих лет предпринимали важные шаги, направленные на развитие туркмено-азербайджанских отношений, и сегодня две братские страны выводят свои связи на новый уровень. Я очень рад, что братские, дружеские связи проявляются во всех сферах. Мы являемся стратегическими партнерами в политической сфере и в то же время в последнее время добились больших успехов в области экономики, товарооборот вырос в несколько раз. Как Вы отметили, большой прогресс наблюдается также в сфере транспорта, транзита.
Главное, что наши народы являются братскими, и сегодня независимый Туркменистан и независимый Азербайджан строят свои отношения на основе этого братства. Это очень важно как для наших стран, так и для региона, и сегодня три братские страны встречаются в Туркменистане, в прекрасной Авазе. И это, считаю, также является событием, которое радует души наших предков. Потому что это естественно, так и должно быть, братские народы должны быть вместе.
Пользуясь случаем, хочу поделиться своим мнением об увиденном здесь. Нас очень радуют прекрасные условия, которые Вы здесь создали. Аваза становится поистине международным туристическим центром – здесь и чистота, и красота, и зеленые насаждения. Создание такого великолепного центра на берегу Каспийского моря – это лично Ваше большое достижение. Поздравляю с этим Вас и братский туркменский народ. Еще раз спасибо за приглашение.