İlham Əliyev Türkmənistanın Baş nazirinin müavininin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 29-da Türkmənistanın Baş nazirinin ticarət kompleksi üzrə müavini Batır Atdayevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Batır Atdayev Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədovun salamlarını və ehtiramını Prezident İlham Əliyevə çatdırdı. O qeyd etdi ki, Azərbaycan Prezidentinin bu ilin iyununda Aşqabadda Xəzəryanı Dövlətlərin Dövlət Başçılarının VI Zirvə Toplantısında iştirak etmək üçün Türkmənistana səfərinə ölkəsində böyük önəm verilir.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Sərdar Berdiməhəmmədova çatdırmağı xahiş etdi.
Görüşdə Azərbaycan-Türkmənistan ikitərəfli əlaqələrinin inkişafından məmnunluq bildirildi, ölkələrimiz arasında iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə birgə Hökumətlərarası Komissiyanın bu gün Bakıda keçiriləcək iclasında müzakirə ediləcək məsələlər qeyd olundu, energetika, nəqliyyat, logistika, malların qarşılıqlı təchizatı məsələləri barəsində fikir mübadiləsi aparıldı.
Söhbət zamanı Azərbaycan ilə Türkmənistan arasında ticarət dövriyyəsinin artdığı qeyd edildi, qarşıdakı dövrdə bu dövriyyənin daha da genişlənməsi üçün birgə layihələrin həyata keçirilməsinin vacibliyi vurğulandı. Eyni zamanda, gəmiqayırma, gəmi təmiri və digər sənaye sahələrində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edildi.

Ильхам Алиев принял делегацию во главе с заместителем премьер-министра Туркменистана
29 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял делегацию во главе с заместителем премьер-министра Туркменистана по торговому комплексу Батыром Атдаевым.
Батыр Атдаев передал Президенту Ильхаму Алиеву приветствия и почтение Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова. Он отметил, что в его стране придают большое значение визиту Президента Азербайджана в Туркменистан в июне этого года для участия в VI Саммите глав прикаспийских государств в Ашхабаде.
Президент Ильхам Алиев поблагодарил за приветствия, попросил передать и его приветствия Сердару Бердымухамедову.
На встрече было выражено удовлетворение развитием азербайджано-туркменских двусторонних отношений, отмечены вопросы, которые будут обсуждаться сегодня на заседании Совместной межправительственной комиссии по сотрудничеству между нашими странами в экономической и гуманитарной сферах, состоялся обмен мнениями по вопросам энергетики, транспорта, логистики, взаимного товарооборота.
В ходе беседы было отмечено увеличение торгового оборота между Азербайджаном и Туркменистаном, подчеркнута важность реализации совместных проектов для его дальнейшего расширения в предстоящий период. Были также обсуждены возможности сотрудничества в судостроении, судоремонте и других отраслях промышленности.