İlham Əliyev Aşqabadda Rusiya Prezidenti Vladimir Putin ilə görüşüb
İyunun 29-da Aşqabadda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin ilə görüşü olub.
Xəzər Sammiti çərçivəsində Prezident İlham Əliyev ilə görüşməkdən məmnunluğunu ifadə edən Prezident Vladimir Putin dövlətimizin başçısının Rusiyaya səfərini xatırlatdı, ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd edilməsinin önəmini bildirdi. Əlaqələrimizin genişləndiyini və hazırkı səviyyəsinin çox yaxşı olduğunu deyən Rusiya dövlətinin başçısı razılaşdırılan bütün məsələlərin icra edildiyini vurğuladı. Prezident Vladimir Putin qeyd etdi ki, ticarət dövriyyəsi artır. Bu artım keçən il 16 faizdən çox, bu ilin üç ayının nəticələrinə görə 5,5 faiz təşkil edib. Beləliklə, ticarət dövriyyəsinin inamlı artımı müşahidə olunur.
Siyasi əlaqələrimizə toxunan Prezident Vladimir Putin Rusiya xarici işlər nazirinin Bakıya səfərini xatırlatdı, Rusiya hökuməti sədrinin və Dövlət Duması sədrinin də Bakıya səfərlərinin planlaşdırıldığını qeyd etdi. Rusiya dövlətinin başçısı bildirdi ki, ən əsası isə 2024-cü ilə qədər Rusiya-Azərbaycan birgə əməkdaşlıq planının reallaşdırılmasıdır. Beləliklə, bütün sahələrdə inkişaf var.
Prezident Vladimir Putin qeyd etdi ki, regional təhlükəsizlik, o cümlədən Qarabağ məsələsinin nizamlanması barədə də Azərbaycan dövlətinin başçısı ilə müzakirə aparılıb və bu görüş də həmin mövzunun nəzərdən keçirilməsi üçün imkan yaradır.
Nahar vaxtı qeyri-rəsmi təmas zamanı Prezident İlham Əliyevin ifadə etdiyi fikirləri xatırladan Rusiya dövlətinin başçısı Sammitin işgüzar keçdiyini, regional əməkdaşlığın inkişafına dair maraqlı təkliflərin irəli sürüldüyünü dedi. Dövlətimizin başçısı ilə görüşün faydalı olduğunu bildirən Prezident Vladimir Putin aparılan müzakirələrin ikitərəfli münasibətlərimizin inkişafına əlavə təkan verəcəyini qeyd etdi.
Xoş sözlərə görə minnətdarlığını bildirən Prezident İlham Əliyev Rusiya Prezidenti ilə görüşdən məmnunluğunu ifadə etdi və bildirdi ki, Prezident Vladimir Putin ilə keçirilən görüşlər həmişə əlaqələrimiz üçün çox önəmli olub. Dövlətimizin başçısı bu görüşün də ölkələrimiz arasında dostluq və mehriban qonşuluq münasibətlərinin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini bildirdi.
Azərbaycan Prezidenti ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsinin artmasından, eyni zamanda, sənaye kooperasiyası, nəqliyyat və energetika sahələrində əməkdaşlığımızın genişlənməsindən məmnunluğunu ifadə etdi. Dövlətimizin başçısı bu görüşün regional məsələlərin müzakirəsi üçün də yaxşı imkanlar yaratdığını dedi.
Prezident İlham Əliyev əlaqələrimizin inkişafı baxımından bu yaxınlarda Rusiya xarici işlər nazirinin Azərbaycana səfərinin önəmini qeyd etdi və ikitərəfli münasibətlərimizin ölkələrimiz və xalqlarımız naminə bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə əmin olduğunu bildirdi.
Görüşdə ikitərəfli münasibətlərin perspektivləri və qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə edildi.

Ильхам Алиев встретился в Ашхабаде с Президентом России Владимиром Путиным
29 июня в Ашхабаде состоялась встреча Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Отметив, что очень рад возможности встретиться с Президентом Ильхамом Алиевым на полях Каспийского саммита, Президент Владимир Путин напомнил о визите главы нашего государства в Россию, констатировал, что было отмечено 30-летие установления дипломатических отношений между нашими странами. Подчеркнув, что отношения между нашими странами набирают оборот и находятся в очень хорошем состоянии, глава Российского государства сказал, что все обговоренные вопросы исполняются. Президент Владимир Путин отметил, что растет товарооборот. В прошлом году рост превысил 16 процентов, а по итогам трех месяцев этого года составил 5,5 процента. Таким образом, наблюдается уверенный рост товарооборота.
Коснувшись политических контактов, Президент Владимир Путин напомнил о визите министра иностранных дел России в Баку, сообщил, что готовятся визиты в Азербайджан председателя правительства и председателя Государственной думы РФ. Глава Российского государства подчеркнул, что реализация плана российско-азербайджанского сотрудничества на период до 2024 года – это самое главное. Таким образом, во всех сферах наблюдается развитие.
Президент Владимир Путин отметил, что с главой Азербайджанского государства проведены обсуждения по вопросам региональной безопасности, в том числе урегулирования карабахской проблемы, и данная встреча позволяет рассмотреть эту тему.
Напомнив мысли, высказанные Президентом Ильхамом Алиевым во время обеда в ходе неформальных контактов, глава Российского государства сказал, что саммит был деловым, было выдвинуто много интересных предложений по развитию регионального сотрудничества. Подчеркнув, что встреча с главой нашего государства была полезной, Президент Владимир Путин отметил, что проведенные обсуждения придадут дополнительный импульс двусторонним отношениям.
Поблагодарив за добрые слова, Президент Ильхам Алиев сказал, что очень рад встрече с Президентом России. Он подчеркнул, что встречи с Президентом Владимиром Путиным всегда были очень важны для наших связей. Глава государства выразил уверенность, что эта встреча также будет способствовать развитию дружественных, добрососедских отношений между нашими странами.
Президент Азербайджана выразил удовлетворение ростом товарооборота между нашими странами, а также расширением промышленной кооперации, сотрудничества в транспортной и энергетической сферах. Глава государства сказал, что эта встреча открывает хорошие возможности и для обсуждения региональных вопросов.
Президент Ильхам Алиев отметил значение недавнего визита министра иностранных дел России в Азербайджан с точки зрения развития связей и выразил уверенность в том, что двусторонние отношения и впредь будут успешно развиваться на благо наших стран и народов.
На встрече были обсуждены перспективы двусторонних отношений и вопросы, представляющие взаимный интерес.