İlham Əliyevin Aşqabadda Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədov ilə görüşü olub
İyunun 29-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Aşqabadda Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədov ilə görüşü olub.
Dövlətimizin başçısını Aşqabadda salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən Prezident Sərdar Berdiməhəmmədov Zirvə Toplantısına dəvəti qəbul edib iştirak etdiyinə görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirdi. İlk sammitin 2002-ci ildə Aşqabadda keçirildiyini xatırladan Türkmənistan Prezidenti həmin tədbirdə uzunmüddətli perspektiv üçün əməkdaşlığın əsasının qoyulduğunu vurğuladı. Sərdar Berdiməhəmmədov 2018-ci ildə Xəzərin hüquqi statusu haqqında Konvensiyanın imzalanmasına toxundu, Xəzər dənizində nəqliyyat, gəmiçilik, sülhün, ekoloji təhlükəsizliyin qorunması, balıqçılıq, fövqəladə hallar barədə xəbərdarlıq və onların qarşısının alınması sahələrində əməkdaşlıq barədə bir çox müqavilə üzrə işin aparıldığını dedi. Xəzər dənizinin ümumi sərvət olduğunu deyən Türkmənistanın dövlət başçısı regionda səmərəli qarşılıqlı fəaliyyətin inkişafına verdiyi şəxsi töhfəsinə görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirdi.
Dəvətə görə təşəkkürünü bildirən Prezident İlham Əliyev ilk növbədə Sərdar Berdiməhəmmədovu Türkmənistan Prezidenti vəzifəsinə seçilməsi münasibətilə şəxsən təbrik etdi, fəaliyyətində uğurlar arzuladı. Azərbaycan Prezidenti bununla bağlı Sərdar Berdiməhəmmədova məktub ünvanladığını və telefonla təbrik etdiyini məmnunluqla xatırladı. Dövlətimizin başçısı son vaxtlar Türkmənistanda əldə olunan davamlı inkişafın Sərdar Berdiməhəmmədovun rəhbərliyi ilə də davam etdiriləcəyinə əminliyini bildirdi.
Zirvə Toplantısının əhəmiyyətinə toxunan Prezident İlham Əliyev 20 il əvvəl Xəzəryanı dövlətlərin sammitinin keçirilməsinin təşəbbüskarının Türkmənistanın olduğunu qeyd etdi və həmin sammitin Xəzərdə geniş və çoxtərəfli əməkdaşlığın əsasını qoyduğunu, Konvensiyanın imzalanmasının önəmini vurğuladı.
Türkmənistanın Xəzər dənizində və Xəzəryanı dövlətlər arasında əməkdaşlığa töhfəsini yüksək qiymətləndirən Azərbaycan Prezidenti bugünkü Zirvə Toplantısının təhlükəsizlik, ekologiya, su ehtiyatları istiqamətləri üzrə əməkdaşlığın möhkəmlənməsi işində daha bir addım olacağına əminliyini bildirdi. Xəzərin əsrlər boyu qonşu kimi yaşamış xalqlarımızı birləşdirən dəniz olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev regionumuzda gələcək təhlükəsiz inkişafın təmin ediləcəyinə əminliyini bildirdi, bu işdə Xəzəryanı dövlətlərin böyük rolunu vurğuladı.
İkitərəfli münasibətlərimizin uğurla inkişaf etdiyini deyən dövlətimizin başçısı bildirdi ki, biz bu əlaqələri yüksək qiymətləndiririk. Prezident İlham Əliyev gələcəkdə dövlətlərarası əlaqələrimizin səviyyəsini daha yüksəyə qaldırmaq üçün Prezident Sərdar Berdiməhəmmədov ilə ikitərəfli formatda da fəal işin aparılacağına əminliyini ifadə etdi.

В Ашхабаде состоялась встреча Президента Азербайджана Ильхама Алиева c Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым
29 июня в Ашхабаде состоялась встреча Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым.
Отметив, что рад приветствовать главу нашего государства в Ашхабаде, Президент Сердар Бердымухамедов поблагодарил Президента Ильхама Алиева за то, что он принял приглашение на саммит и участвует в нем. Напомнив о том, что первый саммит состоялся в 2002 году в Ашхабаде, Президент Туркменистана подчеркнул, что на том мероприятии был заложен фундамент сотрудничества на долгосрочную перспективу. Сердар Бердымухамедов коснулся подписания в 2018 году Конвенции о правовом статусе Каспия, отметил, что параллельно велась большая работа над целым рядом соглашений по сотрудничеству на Каспии в сфере транспорта, судоходства, рыболовства, сохранения мира, экологической безопасности, а также предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций. Отметив, что Каспийское море является общим достоянием, глава государства Туркменистана выразил признательность Президенту Ильхаму Алиеву за личный вклад в дело развития эффективного взаимодействия в регионе.
Поблагодарив за приглашение, Президент Ильхам Алиев, в первую очередь, лично поздравил Сердара Бердымухамедова с избранием на пост Президента Туркменистана и пожелал ему успехов в деятельности. Президент Азербайджана с удовлетворением вспомнил, что направлял в связи с этим послание Сердару Бердымухамедову и поздравил его по телефону. Глава государства выразил уверенность в том, что достигнутое в последнее время поступательное развитие Туркменистана будет продолжено и под руководством Сердара Бедымухамедова.
Коснувшись значения саммита, Президент Ильхам Алиев отметил, что Туркменистан был инициатором проведения саммита прикаспийских государств 20 лет назад, и этот саммит заложил основу широкого и многостороннего сотрудничества на Каспии и завершился подписанием Конвенции.
Высоко оценив вклад Туркменистана в сотрудничество на Каспии и между прикаспийскими государствами, Президент Азербайджана выразил уверенность в том, что сегодняшний саммит будет еще одним шагом в деле укрепления сотрудничества по таким направлениям, как безопасность, экология, водные ресурсы. Подчеркнув, что Каспий – это море, объединяющее наши народы, которые на протяжении веков жили по соседству, Президент Ильхам Алиев выразил уверенность в том, что будущее безопасное развитие в нашем регионе будет обеспечено, и в этом большая роль принадлежит прикаспийским государствам.
Констатировав успешное развитие наших двусторонних отношений, глава государства отметил, что мы высоко ценим эти связи. Президент Ильхам Алиев выразил уверенность в том, что в будущем вместе с Президентом Сердаром Бердымухамедовым будет проводиться активная работа и в двустороннем формате, чтобы повысить уровень наших межгосударственных связей.