Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Əfqanıstanın milli təhlükəsizlik müşavirini və Prezident Administrasiyasının rəhbərini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev dekabrın 21-də Əfqanıstan İslam Respublikasının milli təhlükəsizlik müşaviri Hamdullah Mohibi və Prezident Administrasiyasının rəhbəri Mohammad Şakir Kargarı qəbul edib.
Əfqanıstan İslam Respublikasının milli təhlükəsizlik müşaviri Hamdullah Mohib Əfqanıstan Prezidenti Məhəmməd Əşrəf Qaninin salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev Əfqanıstan Prezidentinin salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Əfqanıstan dövlətinin başçısına çatdırmağı xahiş etdi.
Görüşdə Əfqanıstan Prezidentinin münaqişənin ilk günlərindən Azərbaycana verdiyi siyasi dəstək və Əfqanıstanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləməsi yüksək qiymətləndirildi. Ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərə toxunularaq əlaqələrimizin inkişafında əldə olunan nailiyyətlər qeyd edildi, əməkdaşlığımızın genişləndirilməsi üçün yaxşı potensialın olduğu bildirildi. Azərbaycan və Əfqanıstan prezidentlərinin şəxsi münasibətlərinin əlaqələrimizin inkişafında rolu xüsusi vurğulandı.
Söhbət zamanı münaqişənin bitməsinin regionda təhlükəsizlik və sabitliyin təmin olunmasında əhəmiyyəti qeyd edildi və bunun çoxtərəfli əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar yaratdığı bildirildi.
Görüşdə iqtisadi, təhlükəsizlik, investisiya qoyuluşu, nəqliyyat və digər sahələrdə əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olundu.
Söhbət zamanı Lapis-Lazuli beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin inkişaf etdirilməsi, Azərbaycanın Əfqanıstanda sülhməramlı əməliyyatlarda iştirakı ilə bağlı məsələlər də müzakirə edildi.
Milli təhlükəsizlik müşaviri Hamdullah Mohib Əfqanıstan Prezidenti Məhəmməd Əşrəf Qaninin məktubunu dövlətimizin başçısına təqdim etdi.

Президент Азербайджанской Республики принял советника по национальной безопасности и руководителя Администрации Президента Афганистана
21 декабря Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял советника по национальной безопасности Исламской Республики Афганистан Хамдуллаха Мохибa и руководителя Администрации Президента Мохаммада Шакира Каргара.
Cоветник по национальной безопасности Исламской Республики Афганистан Хамдуллах Мохиб передал главе нашего государства приветствия Президента Афганистана Мохаммада Ашрафа Гани.
Президент Ильхам Алиев выразил признательность за приветствия Президента Афганистана, просил передать и его приветствия главе Афганского государства.
На встрече была высоко оценена политическая поддержка, оказанная Президентом Афганистана Азербайджану с первых дней конфликта, и поддержка Афганистаном территориальной целостности Азербайджана. Были затронуты двусторонние отношения между нашими странами, отмечены успехи, достигнутые в развитии связей, хороший потенциал для расширения сотрудничества. Особо подчеркнута роль личных отношений президентов Азербайджана и Афганистана в развитии наших связей.
В ходе беседы говорилось о значении завершения конфликта в обеспечении безопасности и стабильности в регионе, было отмечено, что это создает широкие возможности для многостороннего сотрудничества.
На встрече состоялось обсуждение перспектив сотрудничества в области экономики, безопасности, инвестирования, транспорта и других сферах.
В ходе беседы также были обсуждены вопросы, связанные с развитием международного транспортного коридора Лапис-Лазули, участием Азербайджана в миротворческих операциях в Афганистане.
Советник по национальной безопасности Хамдуллах Мохиб передал главе нашего государства письмо Президента Афганистана Мохаммада Ашрафа Гани.