Azərbaycan-Türkmənistan sənədlərinin imzalanması mərasimi olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun iştirakı ilə Azərbaycan-Türkmənistan sənədlərinin imzalanması mərasimi olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun Birgə Bəyanatını dövlət başçıları İlham Əliyev və Qurbanqulu Berdiməhəmmədov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyi ilə Türkmənistanın “Türkmənhavayolları” Agentliyi arasında Protokol”u “Azərbaycan Hava Yolları” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sədri Cahangir Əsgərov və Türkmənistanın “Türkmənhavayolları” Agentliyinin sədri Dovran Saburov imzaladılar.
“Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti ilə Türkmənistanın Dövlət Televiziya, Radio Verilişləri və Kinematoqrafiya Komitəsi arasında əməkdaşlıq haqqında Saziş”i “Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sədri Rövşən Məmmədov və Türkmənistanın Mədəniyyət naziri Atageldi Şamıradov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında miqrasiya sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş”i Azərbaycan Respublikası Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi Vüsal Hüseynov və Türkmənistanın Dövlət Miqrasiya Xidmətinin sədri Merqen Qurdov imzaladılar.
“Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Türkmənistan Mədəniyyət Nazirliyinin Dövlət Mədəniyyət Mərkəzinin Dövlət Kitabxanası arasında kitabxana işi sahəsində Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev və Türkmənistanın Mədəniyyət naziri Atageldi Şamıradov imzaladılar.
“Bakı Dövlət Universiteti ilə Məhtimqulu adına Türkmən Dövlət Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında Protokol”u Azərbaycan Respublikasının Təhsil naziri Ceyhun Bayramov və Türkmənistanın Təhsil naziri Mammetmırat Geldinıyazov imzaladılar.
“Rabitə operatorları “AzərTelekom” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti və “Türkməntelekom” Elektrorabitə Şirkəti tərəfindən Azərbaycan-Türkmənistan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xətlərinin birgə tikintisi, sahibliyi və istifadəsi haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə və Türkmənistanın “Türkmen Aragatnaşyk” Agentliyinin sədri Xadjımırat Xudayqulıyev imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ilə Türkmənistanın “Türkmen Aragatnaşyk” Agentliyi arasında informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə və Türkmənistanın “Türkmen Aragatnaşyk” Agentliyinin sədri Xadjımırat Xudayqulıyev imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə Türkmənistanın Kənd Təsərrüfatı və Ətraf Mühitin Mühafizəsi Nazirliyi arasında Xəzər dənizinin bioloji müxtəlifliyinin öyrənilməsi və mühafizəsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Protokol”u Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayev və Türkmənistanın Kənd Təsərrüfatı və Ətraf Mühitin Qorunması naziri Maqtımqulı Bayramdurdıyev imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Türkmənistanın Kənd Təsərrüfatı və Ətraf Mühitin Mühafizəsi Nazirliyi arasında torpaq kadastrı sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Türkmənistanın Kənd Təsərrüfatı və Ətraf Mühitin Qorunması naziri Maqtımqulı Bayramdurdıyev imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Türkmənistanın Ədliyyə Nazirliyi arasında daşınmaz əmlak üzərində hüquqların qeydiyyatı sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Türkmənistan Nazirlər Kabinetinin sədr müavini, Xarici İşlər naziri Raşid Meredov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında Azərbaycan Respublikasının Türkmənistandakı səfirliyinin və Türkmənistanın Azərbaycan Respublikasındakı səfirliyinin yerləşməsi üçün qarşılıqlı olaraq torpaq sahəsinin ayrılması haqqında Saziş”i Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov və Türkmənistan Nazirlər Kabinetinin sədr müavini, Xarici İşlər naziri Raşid Meredov imzaladılar.
“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Türkmənistan Elmlər Akademiyasının Seysmologiya və Atmosfer Fizikası İnstitutu arasında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov və Türkmənistanın Təhsil naziri Mammetmırat Geldinıyazov imzaladılar.
“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə Türkmənistan Elmlər Akademiyasının Məhtimqulu adına Dillər, Ədəbiyyat və Milli Əlyazmalar İnstitutu arasında əməkdaşlıq haqqında Saziş”i Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov və Türkmənistanın Mədəniyyət naziri Atageldi Şamıradov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasında İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu və Türkmənistanın Ticarət-Sənaye Palatası arasında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Respublikası Baş Nazirinin müavini Şahin Mustafayev və Türkmənistan Nazirlər Kabinetinin sədr müavini Çarı Qılıcov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi ilə Türkmənistanın Sənayeçilər və Sahibkarlar Birliyi arasında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Respublikası Baş Nazirinin müavini Şahin Mustafayev və Türkmənistan Nazirlər Kabinetinin sədr müavini Çarı Qılıcov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Türkmənistanın Maliyyə və İqtisadiyyat Nazirliyi arasında dövlət əmlakının idarə edilməsi və özəlləşdirilməsi sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Respublikası Baş Nazirinin müavini Şahin Mustafayev və Türkmənistan Nazirlər Kabinetinin sədr müavini Çarı Qılıcov imzaladılar.
“2008-ci il 19 may tarixli Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında beynəlxalq avtomobil əlaqələri haqqında Sazişə əlavə və dəyişikliklərin edilməsi haqqında Protokol”u Azərbaycan Respublikası Baş Nazirinin müavini Şahin Mustafayev və Türkmənistan Nazirlər Kabinetinin sədr müavini Bayramgeldi Ovezov imzaladılar.

Состоялась церемония подписания азербайджано-туркменских документов
С участием Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова состоялась церемония подписания азербайджано-туркменских документов.
Совместное заявление Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова подписали главы государств Ильхам Алиев и Гурбангулы Бердымухамедов.
«Протокол между Государственным агентством гражданской авиации при Министерстве транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики и агентством «Туркменские авиалинии» Туркменистана» подписали председатель Закрытого акционерного общества «Азербайджан Хава Йоллары» Джахангир Аскеров и председатель агентства «Туркменские авиалинии» Туркменистана Довран Сабуров.
«Соглашение о сотрудничестве между Закрытым акционерным обществом «Азербайджанское телевидение и радиовещание» и Государственным комитетом Туркменистана по телевидению, радиовещанию и кинематографии» подписали председатель Закрытого акционерного общества «Азербайджанское телевидение и радиовещание» Ровшан Мамедов и министр культуры Туркменистана Атагельды Шамурадов.
«Соглашение о сотрудничестве между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Туркменистана в миграционной сфере» подписали начальник Государственной миграционной службы Азербайджанской Республики Вюсал Гусейнов и председатель Государственной миграционной службы Туркменистана Мерген Гурдов.
«Меморандум о взаимопонимании в сфере библиотечного дела между Национальной библиотекой Азербайджана и Государственной библиотекой Государственного культурного центра Министерства культуры Туркменистана» подписали министр культуры Азербайджанской Республики Абульфас Гараев и министр культуры Туркменистана Атагельды Шамурадов.
«Протокол о сотрудничестве между Бакинским государственным университетом и Туркменским государственным университетом имени Махтумкули» подписали министр образования Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов и министр образования Туркменистана Мамметмырат Гельдыниязов.
«Меморандум о взаимопонимании относительно совместного строительства, владения и эксплуатации фибер-оптической линии связи по дну Каспийского моря по маршруту Азербайджан-Туркменистан Обществом с ограниченной ответственностью «АзерТелеком» и компанией электросвязи «Туркментелеком» подписали министр транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики Рамин Гулузаде и председатель агентства «Türkmen Aragatnaşyk» Туркменистана Хаджимырат Худайгулыев.
«Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в сфере информационно-коммуникационных технологий между Министерством транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики и агентством «Türkmen Aragatnaşyk» Туркменистана» подписали министр транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики Рамин Гулузаде и председатель агентства «Türkmen Aragatnaşyk» Туркменистана Хаджимырат Худайгулыев.
«Протокол о сотрудничестве между Министерством экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики и Министерством сельского хозяйства и охраны окружающей среды Туркменистана в сфере изучения и охраны биологического разнообразия Каспийского моря» подписали министр экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики Мухтар Бабаев и министр сельского хозяйства и охраны окружающей среды Туркменистана Магтымгулы Байрамдурдыев.
«Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в сфере земельного кадастра между Министерством экономики Азербайджанской Республики и Министерством сельского хозяйства и охраны окружающей среды Туркменистана» подписали министр экономики Азербайджанской Республики Микаил Джаббаров и министр сельского хозяйства и охраны окружающей среды Туркменистана Магтымгулы Байрамдурдыев.
«Меморандум о взаимопонимании относительно сотрудничества в сфере регистрации прав на недвижимость между Министерством экономики Азербайджанской Республики и Министерством юстиции Туркменистана» подписали министр экономики Азербайджанской Республики Микаил Джаббаров и заместитель председателя Кабинета Министров Туркменистана, министр иностранных дел Рашид Мередов.
«Соглашение между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Туркменистана о взаимном выделении земельных участков для размещения посольства Азербайджанской Республики в Туркменистане и посольства Туркменистана в Азербайджанской Республике» подписали министр иностранных дел Азербайджанской Республики Эльмар Мамедъяров и заместитель председателя Кабинета Министров Туркменистана, министр иностранных дел Рашид Мередов.
«Меморандум о взаимопонимании между Институтом систем управления Национальной Академии Наук Азербайджана и Институтом сейсмологии и физики атмосферы Академии наук Туркменистана» подписали министр иностранных дел Азербайджанской Республики Эльмар Мамедъяров и министр образования Туркменистана Мамметмырат Гельдыниязов.
«Соглашение о сотрудничестве между Институтом литературы имени Низами Гянджеви Национальной Академии Наук Азербайджана и Институтом языков, литературы и национальных рукописей имени Махтумкули Академии наук Туркменистана» подписали министр иностранных дел Азербайджанской Республики Эльмар Мамедъяров и министр культуры Туркменистана Атагельды Шамурадов.
«Меморандум о взаимопонимании между Фондом поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджанской Республике и Торгово-промышленной палатой Туркменистана» подписали заместитель премьер-министра Азербайджанской Республики Шахин Мустафаев и заместитель председателя Кабинета Министров Туркменистана Чары Гылыджов.
«Меморандум о взаимопонимании между Агентством развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики и Союзом промышленников и предпринимателей Туркменистана» подписали заместитель премьер-министра Азербайджанской Республики Шахин Мустафаев и заместитель председателя Кабинета Министров Туркменистана Чары Гылыджов.
«Меморандум о взаимопонимании между Министерством экономики Азербайджанской Республики и Министерством финансов и экономики Туркменистана по сотрудничеству в сфере управления и приватизации государственного имущества» подписали заместитель премьер-министра Азербайджанской Республики Шахин Мустафаев и заместитель председателя Кабинета Министров Туркменистана Чары Гылыджов.
«Протокол о внесении дополнений и изменений в Соглашение о международном автомобильном сообщении между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Туркменистана от 9 мая 2008 года» подписали заместитель премьер-министра Азербайджанской Республики Шахин Мустафаев и заместитель председателя Кабинета Министров Туркменистана Байрамгельды Овезов.