Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Əfqanıstan İslam Respublikasının Prezidenti ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 26-da Əfqanıstan İslam Respublikasının Prezidenti Məhəmməd Əşrəf Qani ilə görüşüb.
Dövlətimizin başçısı Əfqanıstan Prezidentini qarşıladı.
Prezidentlər birgə foto çəkdirdilər.
Sonra Prezident İlham Əliyevin və Prezident Məhəmməd Əşrəf Qaninin görüşü oldu.
-Cənab Prezident, bir daha xoş gəlmisiniz. Dünən biz Sammit iştirakçılarının çox mühüm görüşünü keçirdik. Bu günlərdə bizimlə birlikdə olduğunuz üçün təşəkkür edirik. Əfqanıstanın Sammitdə mümkün olan ən yüksək səviyyədə iştirakı Sizin bu quruma verdiyiniz əhəmiyyəti əks etdirir və biz bunu həm də Azərbaycana münasibətdə dostluq və tərəfdaşlığın göstəricisi hesab edirik. Biz dost, qardaş ölkələrik. Biz Sizinlə dəfələrlə beynəlxalq tədbirlər zamanı Bakıda görüşmüşük. Sonuncu dəfə bu ilin martında çox yaxşı görüşümüz oldu və sənəd imzalandı. Ölkələrimiz arasındakı əlaqələrin inkişafından məmnunam. Ən mühümü isə odur ki, biz razılaşdırdığımız bütün məsələləri həyata keçirməyə çalışırıq. Düşünürəm ki, ikitərəfli əlaqələrdə, siyasi təmasların gücləndirilməsində çox böyük irəliləyişə nail olmuşuq. Azərbaycanın ölkənizdə sülhməramlı inkişafı dəstəkləmək səyləri Sizə məlumdur. Bildiyiniz kimi, biz Əfqanıstandakı hərbçilərimizin sayını artırmışıq. Sizin ölkənizdə təhlükəsizlik, sabitlik və tərəqqi bizim üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Çünki dost və qardaş olaraq biz sizin bütün islahatlarınızın, planlarınızın həyata keçirilməsini görmək istəyirik. Mən bir dəfə Sizə söyləmişdim ki, Siz bu mühüm vəzifəyə gələndən bizim əlaqələrimiz çox səmərəli tərəfdaşlığa çevrilib. Bizim mütəmadi görüşlərimiz və müzakirələrimiz, qəbul edilmiş qərarlar, bu qərarların icrası qarşılıqlı siyasi iradəni nümayiş etdirir. Əvvəlki görüşlərimizdən birində müzakirə etdiyimiz kimi, biz dəmir yollarımızı və nəqliyyat qurğularını birləşdirmək istəyirdik və bunu etdik. Biz artıq Lapis-Lazuli layihəsindən Azərbaycan vasitəsilə yükləri qəbul etmişik. Beləliklə, biz bu məsələlər üzərində işləməyə davam edəcəyik. O vaxtdan biz Mərkəzi Asiyadakı dostlarımız və qonşularımızla da çox fəal şəkildə əməkdaşlıq edirik. Belə ki, Mərkəzi Asiyadan Azərbaycan vasitəsilə daşınan yükün həcmi artır. Hazırda Əfqanıstan, Azərbaycan və Avropa arasında fiziki bağlantı var. Hazırda bizim yeni bağlantımız var, düşünürəm ki, bu, tarixi nailiyyətdir. Bu gün biz qarşılıqlı maraq kəsb edən bəzi başqa məsələləri də müzakirə edəcəyik. Bir daha xoş gəlmisiniz və bizimlə birlikdə olduğunuz üçün təşəkkür edirik.
Əfqanıstan Prezidenti Məhəmməd Əşrəf QANİ dedi:
-Sizinlə görüşməkdən məmnunluq hissi keçirirəm, Sizi təbrik edirəm. Qoşulmama Hərəkatına sədrliyin Azərbaycan tərəfindən qəbul olunması hesab edirəm ki, Sizi və qardaş Azərbaycan xalqını Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə bir addım daha yaxınlaşdırır. Əfqanıstanın Azərbaycanla bağlı prinsipial mövqeyini nəzərə alaraq bizdən nəsə tələb olunarsa tərəddüd etmədən bunu bizə bildirin. Biz İnsan Hüquqları üzrə Komissiyanın tərkibinə daxilik və əlaqələndirmə ilə bağlı hər hansı bir xüsusi zərurət yaranarsa, mən bizim səfirimizə sizin səfirinizlə çox yaxından koordinasiya etmək tapşırığını verə bilərəm. Hesab edirəm ki, bu cür beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etmək strategiyanızla hər gün daha çox insanları bunun faydalı olduğuna inandırırsınız. İkitərəfli əlaqələrimizə gəldikdə, onların səviyyəsi bizi çox sevindirir. Bu, - mən bunu həmişə deyirəm, - Sizin Çikaqodakı çıxışınızdan başladı. O vaxt bu, arzu idi, lakin indi bu, həyata keçirilib. Lapis-Lazuli dəhlizi bizim üçün çox böyük əhəmiyyətə malikdir. Biz Bakıdan liman kimi necə istifadə olunması məsələsini daha çox müzakirə etmək istəyirik. İslahatların aparılması, ya da indi etibarlı dəmir yolu dəhlizimizin olması bizim üçün çox vacib hadisədir. Eyni ilə biz dəhlizi genişləndirmək istəyirik. Biz bu dəhlizin genişləndirilməsi üçün ciddi bir proqram hazırlamışıq və Bakının bir daha mərkəzi qovşaq kimi burada bizə xidmət etməsi bizim üçün böyük maraq kəsb edir. Bakıda əfqan məhsullarının ilk sərgisi keçirilib və biz Ticarət Nazirliyi ilə daha yaxından əməkdaşlıq etmək istəyirik ki, bazar təhlili aparılsın və bizim komanda bazar təhlili üzərində çalışa bilsin. Bu potensial sahələrdən biri tikinti materiallarıdır.

Президент Азербайджанской Республики встретился с Президентом Исламской Республики Афганистан
26 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев встретился с Президентом Исламской Республики Афганистан Мохаммадом Ашрафом Гани.
Глава нашего государства встретил Президента Афганистана.
Президенты сделали совместное фото.
Затем состоялась встреча Президента Ильхама Алиева и Президента Мохаммада Ашрафа Гани.
Президент Ильхам АЛИЕВ сказал:
- Господин Президент, еще раз добро пожаловать. Вчера мы провели очень важную встречу участников Саммита. Благодарим за то, что в эти дни Вы находитесь вместе с нами. Участие Афганистана в Саммите на самом высоком уровне отражает значение, придаваемое Вами этой структуре. Мы также считаем это показателем дружбы и партнерства в отношении Азербайджана. Мы – дружественные, братские страны. Мы неоднократно встречались с Вами в Баку во время международных мероприятий. В последний раз у нас состоялась очень хорошая встреча в марте нынешнего года, был подписан документ. Я доволен развитием связей между нашими странами. Самое важное, мы стараемся претворить в жизнь все договоренности. Считаю, что мы достигли очень большого прогресса в двусторонних связях, укреплении политических контактов. Вам известны усилия Азербайджана по поддержке миротворческого развития в Вашей стране. Как Вам известно, мы увеличили число наших военнослужащих в Афганистане. Безопасность, стабильность и прогресс в Вашей стране имеют для нас большое значение, потому что мы как дружественная и братская страна желаем видеть осуществление всех Ваших реформ и планов. Я уже говорил Вам о том, что после Вашего прихода на этот важный пост наши связи перешли в очень эффективное партнерство. Наши регулярные встречи и обсуждения, принятые решения, их исполнение демонстрируют взаимную политическую волю. Как обсуждалось на одной из наших предыдущих встреч, мы хотели соединить наши железные дороги, транспортные сооружения и сделали это. В соответствии с проектом Ляпис-Лазули мы уже принимаем грузы через Азербайджан. Таким образом, мы будем продолжать работать над этими вопросами. С того времени мы очень активно сотрудничаем также с нашими друзьями и соседями в Центральной Азии. Так, возрастает объем грузов, перевозимых из Центральной Азии через Азербайджан. В настоящее время между Афганистаном, Азербайджаном и Европой существует физическое сообщение. Сейчас у нас есть новое сообщение, считаю,что это - историческое достижение. Сегодня мы также обсудим некоторые другие вопросы, представляющие взаимный интерес. Еще раз добро пожаловать и благодарим Вас за то, что Вы находитесь вместе с нами.
Президент Афганистана Мохаммад Ашраф ГАНИ сказал:
- Рад встрече с Вами, поздравляю Вас. Считаю, что принятие Азербайджаном председательства в Движении неприсоединения на шаг приближает Вас и братский азербайджанский народ к решению нагорно-карабахского конфликта. Учитывая принципиальную позицию Афганистана по Азербайджану, если от нас что-то потребуется, можете без колебаний сказать нам об этом. Мы входим в состав Комиссии по правам человека, и если возникнет особая необходимость, связанная с координированием, я могу поручить нашему послу наладить тесную координацию с вашим послом. Считаю, что своей стратегией по проведению таких международных мероприятий Вы с каждым днем убеждаете в их пользе все больше людей. Что касается наших двусторонних связей, то их уровень нас очень радует. Это – я всегда говорю – началось с Вашего выступления в Чикаго. В то время это было мечтой, однако сейчас она претворилась в жизнь. Коридор Ляпис-Лазули имеет для нас огромное значение. Мы хотим обсуждать больше вопрос о том, как использовать Баку в качестве порта. Проведение реформ или наличие сегодня надежного железнодорожного коридора очень важны для нас. Мы также хотим расширить коридор. Мы подготовили серьезную программу по расширению этого коридора, и мы очень заинтересованы в том, чтобы Баку вновь служил для нас в качестве центрального узла. В Баку была проведена первая выставка афганской продукции, и мы хотим теснее сотрудничать с Министерством торговли, с тем, чтобы был проведен анализ рынка и наша команда могла работать над этим. Одной из этих потенциальных сфер являются строительные материалы.