Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Türkmənistanın Prezidenti ilə görüşüb
Oktyabrın 25-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədov ilə görüşü olub.
Prezident İlham ƏLİYEV dedi:
- Hörmətli Qurbanqulu Məlikquliyeviç, xoş gəlmisiniz.
Sizi Azərbaycan torpağında yenidən görməyimə şadam. Bu yaxınlarda Sizinlə Türkmənistanda MDB Dövlət Başçıları Şurasının iclası çərçivəsində görüşmüşük. Fürsətdən istifadə edib Sizi həmin iclasın gözəl təşkili münasibətilə təbrik etmək və əlbəttə, Aşqabad haqqında təəssüratlarımı bir daha bölüşmək istərdim. Mən Sizin ölkənizdə tez-tez oluram və orada böyük dəyişiklikləri görürəm. Bunu Sizə Aşqabadda da demişdim, indi də demək istəyirəm. Bu, şəhərsalma və şəhərin, onun infrastrukturunun müasir dinamik inkişafı, vətəndaşlar üçün, sakinlər üçün yaxşı şərait yaradılması nümunəsidir.
Əlbəttə, biz gündəlikdəki ikitərəfli məsələlər barədə bir daha fikir mübadiləsi aparmaq imkanını əldən verə bilmərik. Biz müntəzəm olaraq görüşürük. Keçən il Sizin ölkənizə rəsmi səfərimi, bundan əvvəlki görüşümüzü böyük məmnuniyyətlə xatırlayıram. Bu gün biz praktiki olaraq bütün sahələri əhatə edən ikitərəfli inkişafla bağlı mühüm məsələləri müzakirə edəcəyik.
Ölkələrimiz arasında qardaşlıq, dostluq münasibətlərinin böyük tarixi əsası var. Xalqlarımız çoxəsrlik tarix ərzində həmişə bir-birinə qardaşlıq münasibəti bəsləyib. Biz də bu ənənələri davam etdiririk. Buna görə Sizə bir daha səmimi qəlbdən “Xoş gəlmisiniz!” deyirəm və təşəkkür edirəm ki, Türkmənistan Qoşulmama Hərəkatının Zirvə Görüşündə ən yüksək səviyyədə iştirak edir.
Prezident Qurbanqulu BERDİMƏHƏMMƏDOV dedi:
-Hörmətli İlham Heydər oğlu, Türkmənistanın ünvanına səmimi ürək sözlərinizə görə sağ olun. Mən də Sizə təşəkkür etmək istərdim ki, məni Qoşulmama Hərəkatının iştirakçısı olan ölkələrin XVIII Zirvə Görüşünə dəvət etmisiniz. Mən bəri başdan Sizi təbrik etmək istəyirəm. Zirvə Görüşü ən yüksək və mütəşəkkil səviyyədə keçir. Bu münasibətlə Sizi təbrik edirəm. Əlbəttə, Zirvə Görüşünün mahiyyəti bütün dünyada sabitliyin, təhlükəsizliyin və sülhün möhkəmləndirilməsidir. Burada bizim iqtisadi münasibətlərimiz və ən başlıcası, deyərdim ki, humanitar və beynəlxalq məsələlər mühüm rol oynayır. Yəqin ki, hər bir dövlətdə məhz onun öz maraqları mühüm rol oynayır. Bu, hərəkat üzvlərinin bugünkü çıxışlarından da aydın görünürdü. Hər bir dövlətin suverenliyi, ərazi bütövlüyü yəqin ki, çox böyük əhəmiyyət kəsb edir. Buna görə bildiyiniz kimi, biz də bitərəf ölkəyik, Türkmənistan neytraldır. Biz Sizin qonşularınız, qardaşlarınızıq. Əlbəttə, biz buna Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Nizamnaməsi mövqeyindən də baxırıq ki, heç vaxt qarşıdurma olmasın. Bütün bu məsələləri, əlbəttə, siyasi, diplomatik vasitələrlə həll etmək lazımdır. Buna görə bu gün bəlkə də bütün beynəlxalq arena üçün çox vacib Zirvə Görüşünün uğurlu keçirilməsi münasibətilə Sizi bir daha təbrik etmək istəyirəm.
Bir söz də demək istərdim və bu, kompliment deyil. Qədim Xəzərin sahilindəki Bakı həmişəki kimi gəncləşir və gözəlləşir. Onun özünəməxsus memarlığı var. İnsan burada gördüklərinə hər dəfə sevinir. Buna görə öz adımdan Sizi təbrik etmək istərdim ki, bu gün müasir Bakı daha da gözəlləşir.
Bizim ikitərəfli münasibətlərimizə gəldikdə, Siz də dediyiniz kimi, siyasət məsələsini, əlbəttə ki, bərabər xatırladıq. İqtisadi məsələlərə gəldikdə, qeyd etmək istərdim ki, onlar yüksələn xətt üzrə inkişaf edir və belə də olmalıdır. Sevindirici haldır ki, enerji təhlükəsizliyi məsələlərində biz eyni mövqedəyik. Ümumiyyətlə, Sizə təşəkkür edirəm ki, bu gün biz nəqliyyat və tranzit dəhlizlərini nəinki regionda, daha geniş miqyasda birlikdə inkişaf etdiririk. Sevindiricidir ki, bizdə bütün bu məsələləri İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiya əlaqələndirir. Buna görə dəvət üçün Sizə bir daha təşəkkür etmək, dövləti fəaliyyətinizdə bundan sonra da uğurlar diləmək, ən xoş arzularımı bildirmək, qardaş Azərbaycan xalqına firavanlıq, xoşbəxtlik arzu etmək istərdim. Bir daha sağ olun.

Состоялась встреча Президента Азербайджанской Республики и Президента Туркменистана
25 октября состоялась встреча Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова.
Президент Ильхам АЛИЕВ сказал:
- Уважаемый Гурбангулы Мяликгулыевич, добро пожаловать.
Рад Вас видеть вновь на азербайджанской земле. Мы недавно с Вами встречались в Туркменистане в рамках проведения заседания Совета глав государств СНГ. Хотел бы еще раз воспользоваться случаем и поздравить Вас с прекрасной организацией заседания и, конечно, еще раз поделиться впечатлениями об Ашгабаде. Я бываю регулярно в Вашей стране и вижу большие преобразования. Я это Вам говорил и в Ашгабаде, и сейчас хочу сказать. Это – пример градостроительства и современного динамичного развития города, его инфраструктуры, создания хороших условий для граждан, для жителей.
И мы, конечно, никогда не можем упустить возможность вновь обменяться мнениями по двусторонней повестке дня. Мы регулярно встречаемся. Я с большим удовольствием вспоминаю мой официальный визит в Вашу страну в прошлом году, предыдущую встречу, и сегодня мы также обсудим важные вопросы двустороннего развития, которое охватывает практически все сферы.
Братские дружественные отношения между нашими странами имеют большую историческую базу. Это – отношения между нашими народами, которые всегда на протяжении многовековой истории относились друг к другу как братья. И мы продолжаем эти традиции. Поэтому еще раз от всей души «Добро пожаловать» и благодарен, что Туркменистан принимает участие в Саммите Движения неприсоединения на самом высоком уровне.
Президент Гурбангулы БЕРДЫМУХАМЕДОВ сказал:
- Благодарю, уважаемый Ильхам Гейдарович, за Ваши радушные и теплые слова в адрес Туркменистана. Я также хотел бы Вас поблагодарить за то, что пригласили меня участвовать в XVIII Саммите стран-участниц Движения неприсоединения. Я сразу хочу Вас поздравить. Саммит проходит на самом высоком и организованном уровне, с чем я Вас и поздравляю. Конечно, суть Саммита, как это видно, стабильность, безопасность и упрочение мира во всем мире. Здесь важную роль играют наши экономические связи, а также гуманитарные и международные вопросы. Наверное, важную роль в каждом государстве играют именно его собственные интересы. Это сегодня было ясно видно из выступлений членов объединения. Суверенитет каждого государства, целостность каждого государства имеют, наверное, очень большое значение. Как Вы знаете, мы тоже нейтральная страна, нейтральный Туркменистан, ваши соседи, ваши братья. Конечно, мы на это смотрим, исходя из Устава Организации Объединенных Наций, чтобы никогда не было конфронтации. Все эти вопросы, конечно, надо решать политико-дипломатическими средствами. Поэтому я еще раз хочу Вас поздравить с успешным проведением сегодня данного важного, наверное, для всей международной арены Саммита.
Я хотел бы еще сказать - и это не комплимент, - Баку у древнего Хазара, как всегда, молодеет и становится красивее. У него своеобразная архитектура. Каждый раз, конечно, радуешься увиденному. Поэтому тоже хотел бы со своей стороны поздравить с тем, как становится красивее сегодня современный Баку.
Если говорить о наших двусторонних отношениях, то мы уже с Вами упомянули политические вопросы. Если говорить об экономических вопросах, то я хотел бы отметить, что они у нас идут по восходящей линии, как нам и подобает. Отрадно то, что мы имеем единую позицию в вопросах энергобезопасности. Я благодарен Вам в целом за то, что мы сегодня вместе развиваем не только в регионе, но и в целом, транспортные и транзитные коридоры. И отрадно, что все эти вопросы у нас координирует межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству. Поэтому я хотел бы еще раз Вас поблагодарить за приглашение, пожелать Вам дальнейших успехов в Вашей государственной деятельности и, конечно, наилучших благ, процветания, счастья братскому народу Азербайджана. Еще раз спасибо.