Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Aşqabadda “Xalq xatirəsi” memorial kompleksini ziyarət etmişdir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 21-də Aşqabadda “Xalq xatirəsi” memorial kompleksini ziyarət edib.
Kompleksdə 1881-ci ildə Göytəpə döyüşlərində şəhid olmuş, 1948-ci ildə Aşqabadda baş vermiş zəlzələ zamanı həyatlarını itirmiş və Böyük Vətən müharibəsində həlak olmuş insanların xatirəsinə abidələr ucaldılıb.
Prezident İlham Əliyev “Əbədi şöhrət” abidəsinin önünə əklil qoydu.
Sonra dövlətimizin başçısı “Vətən müqəddəsliyi” muzeyi ilə tanış olub.
Muzeydə Göytəpə döyüşlərinin maketi quraşdırılıb, eyni zamanda, Göytəpə qalası, həmin döyüşlərin qəhrəmanları, döyüşlər zamanı istifadə olunan silah və libaslar, həmçinin digər eksponatlar nümayiş olunur.
Dövlətimizin başçısı 1881-ci ildə baş vermiş Göytəpə döyüşlərinin instalyasiyasına baxdı. Muzeydə, eyni zamanda, Böyük Vətən müharibəsi, onun qəhrəmanları, həmçinin həmin müharibə zamanı hərbçilərin istifadə etdikləri geyimlər, silah-sursat və digər eksponatlar sərgilənir.
Muzeyin növbəti bölməsi 1948-ci ildə Aşqabadda baş verən zəlzələyə həsr olunub. Burada həmin zəlzələ zamanı dağılan binaların qalıqlarının maketləri təqdim edilir.
Türkmənistanın inkişafına həsr olunan bölmədə müasir Aşqabadın görkəmini əks etdirən fotolar nümayiş etdirilir.

Президент Азербайджанской Республики посетил в Ашгабаде мемориальный комплекс «Народная память»
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев посетил в Ашгабаде мемориальный комплекс «Народная память».
В комплексе возведены памятники людям, погибшим во время землетрясения в 1948 году и в Геоктепинских сражениях.
Президент Ильхам Алиев возложил венок к памятнику «Вечная слава».
Затем глава нашего государства ознакомился с музеем «Святость Родины».
В музее создан макет Геоктепинских сражений, а также представлены изображения Геоктепинской крепости, героев тех сражений, оружие и боевое снаряжение, другие экспонаты.
Глава нашего государства посмотрел инсталляцию Геоктепинских сражений, произошедших в 1881 году. В музее также представлены экспонаты, относящиеся ко Второй мировой войне, изображения героев, а также военная форма того времени, оружие и боеприпасы и др.
Следующий раздел музея посвящен Ашгабадскому землетрясению 1948 года. Здесь представлены остатки зданий, разрушенных во время землетрясения.
В разделе, посвященном развитию Туркменистана, демонстрируются фотографии, отражающие облик современного Ашгабада.