Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Türkmənistanın Nazirlər Kabineti Sədrinin müavini, xarici işlər nazirini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Türkmənistanın Nazirlər Kabineti Sədrinin müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredovu qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycan ilə Türkmənistan arasında əlaqələrin zəngin tarixə malik olduğunu bildirdi və bu gün ikitərəfli münasibətlərimizin bütün sahələri əhatə edərək uğurla inkişaf etdiyini dedi. Ölkələrimizin ikitərəfli və çoxtərəfli formatda fəal əməkdaşlıq həyata keçirdiyini vurğulayan Prezident İlham Əliyev son illər birgə səylər nəticəsində əlaqələrin yeni səviyyəyə yüksəldiyini qeyd etdi. Dövlətimizin başçısı Azərbaycan ilə Türkmənistan arasında siyasi sahədə fəal qarşılıqlı fəaliyyətin mövcud olduğunu dedi, ölkələrimizin digər istiqamətlərdə, o cümlədən nəqliyyat, energetika, mədəniyyət sahələrində də əlaqələrinin uğurla inkişaf etdiyini bildirdi. Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, bütün bunlar bizim uzun əsrlik qardaşlıq əlaqələrimizə əsaslanır və biz münasibətlərimizin gələcəyinə nikbinliklə baxırıq. Dövlətimizin başçısı Azərbaycan ilə Türkmənistan və eləcə də xalqlarımız arasında əlaqələrin bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə əminliyini bildirərək Rəşid Meredovun səfərinin qardaşlıq münasibətlərimizin daha da möhkəmləndirilməsi işinə xidmət edəcəyini dedi.
Xoş sözlərə görə minnətdarlığını bildirən Türkmənistanın Nazirlər Kabineti Sədrinin müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredov, ilk növbədə, Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun salamlarını və ehtiramını dövlətimizin başçısına çatdırdı. Xarici işlər naziri Rəşid Meredov bildirdi ki, Türkmənistan dövlətinin başçısı Prezident İlham Əliyevi Azərbaycanın Dövlət Müstəqilliyi Günü münasibətilə təbrik etmək barədə tapşırıq verib və o, Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun təbrik məktubunu dövlətimizin başçısına təqdim etdi.
Göstərilən diqqətə və təbrikə görə minnətdarlığını bildirən Prezident İlham Əliyev onun da salamlarını və ən səmimi arzularını Türkmənistan Prezidentinə çatdırmağı xahiş etdi. Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, Azərbaycanın və Türkmənistanın dövlət başçıları arasında mövcud olan dostluq əlaqələri ölkələrimizin münasibətlərinin inkişafında mühüm amildir.

Президент Азербайджанской Республики принял заместителя председателя Кабинета Министров, министра иностранных дел Туркменистана
18 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял заместителя председателя Кабинета Министров Туркменистана, министра иностранных дел Рашида Мередова.
Глава государства отметил, что связи между Азербайджаном и Туркменистаном имеют богатую историю, и сказал, что сегодня наши двусторонние отношения, охватывая все сферы, успешно развиваются. Подчеркнув активное сотрудничество наших стран в двустороннем и многостороннем форматах, Президент Ильхам Алиев отметил, что благодаря совместным усилиям в последние годы эти связи поднялись на новый уровень. Глава государства сказал, что Азербайджан и Туркменистан активно взаимодействуют в политической сфере, отметил успешное развитие связей между нашими странами в других направлениях, в том числе в транспортной, энергетической, культурной областях. Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что все это основывается на наших многовековых братских связях, и мы с оптимизмом смотрим на будущее наших отношений. Выразив уверенность дальнейшем в успешном развитии связей между Азербайджаном и Туркменистаном, а также между двумя народами, глава государства сказал, что визит Рашида Мередова послужит еще большему укреплению наших братских отношений.
Выразив признательность за добрые слова, заместитель председателя Кабинета Министров Туркменистана, министр иностранных дел Рашид Мередов в первую очередь передал главе нашего государства приветствия и почтение Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова. Министр иностранных дел Рашид Мередов сказал, что глава государства Туркменистана поручил поздравить Президента Ильхама Алиева с Днем государственной независимости Азербайджана, и передал главе нашего государства поздравительное послание Гурбангулы Бердымухамедова.
Поблагодарив за внимание и поздравление, Президент Ильхам Алиев попросил передать и его приветствия и самые искренние пожелания Президенту Туркменистана. Президент Ильхам Алиев отметил, что дружеские связи между главами государств Азербайджана и Туркменистана являются важным фактором в развитии отношений наших стран.