Azərbaycan Respublikası Prezidentinin və Əfqanıstan İslam Respublikası Prezidentinin nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə görüşü olub
Prezident İlham Əliyevin və Əfqanıstan İslam Respublikasının Prezidenti Məhəmməd Əşrəf Qaninin nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə görüşü olub.
Dövlət başçıları görüşdə çıxış etdilər.
-Hörmətli cənab Prezident, əziz qonaqlar, Azərbaycana bir daha xoş gəlmisiniz. Cənab Prezident, Sizi görməkdən çox məmnunam. Gəlişinizə görə minnətdaram. Bu, Sizin ölkəmizə artıq üçüncü səfərinizdir. Eyni zamanda, bizim bir çox beynəlxalq tədbirlər zamanı görüşmək imkanımız olub. Çox yaxşı şəxsi münasibətlərimiz qurulub. Həmçinin ölkələrimiz arasında əlaqələr çox uğurla inkişaf edir.
Əvvəlcə, mən Sizi və hökumətinizi ölkənizdə inkişaf sahəsində əldə etdiyiniz nailiyyətlərə görə təbrik etmək istərdim. Yanaşmanız Əfqanıstan üçün islahatların yaxşı sürətlə getməsini mümkün etdi. Şadam ki, əməkdaşlığımızın bir hissəsi islahatlarla, xüsusən də dövlət sektoru və digər sahələrlə bağlıdır.
Biz dostuq, biz tərəfdaşıq. Çox güclü siyasi münasibətlərimiz var. Bir-birimizi beynəlxalq təşkilatlarda dəstəkləyirik. İqtisadi və ticari sahələrdə böyük potensial mövcuddur. Bunları Sizinlə artıq müzakirə etdik. Onların sırasında daşımalar və enerji sahələri var. Bu gün keçirdiyimiz təkbətək görüşümüzdən sonra nümayəndə heyətlərimiz gündəliyimizi daha geniş şəkildə müzakirə edəcəklər. Mən ikitərəfli iqtisadi fəaliyyət sahəsində çox sıx çalışmaq üçün aidiyyəti rəsmi şəxslərə müvafiq göstərişlər vermişəm.
Cənab Prezident, bir daha xoş gəlmisiniz.
Əfqanıstan Prezidenti Məhəmməd Əşrəf QANİ dedi:
Bismillahir-rəhmanir-rəhim.
Cənab Prezident, Bakıya gəlməyimiz məmnunluğa çevrilib. Buraya səfərimi, eləcə də mümkün olan təqdirdə hər bir beynəlxalq tədbirdə Sizinlə görüşməyi səmimiyyətlə arzulayırdım.
Əvvəlcə, böyük nailiyyətlərlə bağlı Sizi bir daha təbrik etmək istərdim. İcazə verin, illər boyu verdiyiniz dəstəyə görə Əfqanıstan xalqı adından Sizə bir daha minnətdarlığımı bildirim. NATO qüvvələrinin marşrutu, demək olar ki, kəsildiyi zaman, Siz öz hava dəhlizinizi açdınız.
Bakının gözəlləşdirilməsinə, onun yüklərin sürətli çatdırılma mərkəzinə çevrilməsinə böyük həcmdə resurslar ayırdınız. İndi isə artıq Lapis-Lazuli sazişi imzalanıb.
Fikrimcə, aramızda səmimi şəxsi münasibətlər, o cümlədən ölkələrimiz arasında yaxşı gələcəyi olan əlaqələr qurulub. İcazə verin, öz mülahizələrimi bildirim. Sonra isə, göstərişlərimiz əsasında həmkarlarımız işləyə bilərlər. Əvvəlcə, Sizin təcrübənizdən öyrənməyi çox arzulayırıq. Rabitə Nazirliyimiz hazırda “ASAN xidmət”i ölkəmizdə həyata keçirir.

Состоялась встреча Президента Азербайджанской Республики и Президента Исламской Республики Афганистан в расширенном составе с участием делегаций
Состоялась встреча Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Президента Исламской Республики Афганистан Мохаммада Ашрафа Гани в расширенном составе с участием делегаций.
Главы государств выступили на встрече.
-Уважаемый господин Президент, дорогие гости, еще раз добро пожаловать в Азербайджан. Господин Президент, очень рад видеть Вас. Признателен за Ваш приезд. Это уже Ваш третий визит в нашу страну. В то же время у нас была возможность встречаться на многих международных мероприятиях. Между нами налажены очень хорошие личные отношения. Связи между нашими странами также очень успешно развиваются.
Прежде всего, хотел бы поздравить Вас и Ваше правительство с достижениями Вашей страны в области развития. Ваш подход создал возможность для того, чтобы реформы в Афганистане шли хорошими темпами. Рад, что часть нашего сотрудничества связана с реформами, в частности, с государственным сектором и другими сферами.
Мы – друзья, мы – партнеры. У нас очень сильные политические отношения. Мы поддерживаем друг друга в международных организациях. Существует большой потенциал в экономической и торговой сферах. Мы уже обсудили это с Вами. В их числе – перевозки и энергетическая сфера. После проведенной нами сегодня встречи один на один наши делегации шире обсудят повестку дня. Я дал указания соответствующим официальным лицам об очень тесной работе в сфере двусторонней экономической деятельности.
Господин Президент, еще раз добро пожаловать.
Президент Афганистана Мохаммад Ашраф ГАНИ сказал:
Bо имя Аллаха, Милостивого и Милосердного.
Господин Президент, наш приезд в Баку стал радостью. Я искренне желал приехать сюда, а также по возможности встречаться с Вами на каждом международном мероприятии.
Прежде всего, хотел бы еще раз поздравить Вас с большими достижениями. Позвольте от имени народа Афганистана еще раз выразить Вам признательность за многолетнюю поддержку. Когда, можно сказать, был перекрыт маршрут сил НАТО, Вы открыли свой воздушный коридор.
Вы выделили крупные ресурсы на то, чтобы Баку стал еще красивее, превратился в центр быстрой доставки грузов. А сейчас уже подписано соглашение «Ляпис-лазурь».
Считаю, что между нами налажены искренние личные отношения, в том числе между нашими странами установились связи, имеющие хорошее будущее. Позвольте высказать свои суждения. А потом наши коллеги смогут поработать на основании наших указаний. В первую очередь, мы очень хотим изучить Ваш опыт. В настоящее время наше Министерство связи реализует «ASAN xidmət» в нашей стране.