Prezident İlham Əliyevin adından Prezident Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun şərəfinə rəsmi ziyafət verilib
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin adından Türkmənistanın Prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun şərəfinə rəsmi ziyafət verilib. Dövlət başçıları ziyafətdə çıxış ediblər.
Prezident İlham ƏLİYEV ziyafətdə çıxış edərək dedi:
-Hörmətli Qurbanqulu Məlikquluyeviç, əziz dostlar.
İlk növbədə Sizi və rəhbərlik etdiyiniz nümayəndə heyətini Azərbaycanda bir daha salamlayır və “Xoş gəlmisiniz!” deyirəm.
Bizim xalqlarımızı dərin tarixi köklər, mənəvi və mədəni dəyərlər birləşdirir. Azərbaycan ilə Türkmənistan arasındakı ənənəvi dostluq və qardaşlıq münasibətləri məhz belə möhkəm təməllərə əsaslanır.
Son illər ərzində Sizin rəhbərliyiniz altında Türkmənistan uğurlu inkişaf yolu keçmiş, beynəlxalq aləmdə yüksək nüfuz qazanmışdır. Bu gün sürətlə inkişaf edən ölkənizin əldə etdiyi nailiyyətlər dövlət quruculuğu, sosial, iqtisadi, humanitar və digər sahələri əhatə edir. Qardaş Türkmənistanın bu uğurları bizi sevindirir.
Bu il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25-ci ildönümü ilə əlamətdardır. Məmnuniyyətlə qeyd etmək istərdim ki, bu illər ərzində müxtəlif sahələri əhatə edən əməkdaşlığımız ölkələrimizin maraqlarına və xalqlarımızın rifahına xidmət etmişdir.
Qarşılıqlı inam və etimada əsaslanan Azərbaycan-Türkmənistan əlaqələrinin iqtisadi, ticarət, nəqliyyat, humanitar və digər sahələrdə keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəldilməsi üçün bu gün yaxşı imkanlar vardır. Əminəm ki, bu səfər çərçivəsində keçirdiyimiz görüşlər, apardığımız müzakirələr, imzalanmış sənədlər və strateji tərəfdaşlıq haqqında Bəyannamə əməkdaşlığımızın inkişafına töhfə verəcəkdir.
Azərbaycan və Türkmənistan çoxtərəfli formatda da səmərəli əməkdaşlıq edirlər. Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində irəli sürülən təşəbbüslərin qarşılıqlı şəkildə dəstəklənməsi bunun sübutudur.
Qeyd etməliyəm ki, Azərbaycan BMT Baş Məclisinin 2015-ci ilin iyununda keçirilmiş plenar iclasında yekdilliklə qəbul olunmuş “Türkmənistanın daimi neytrallığı” adlı qətnaməyə həmmüəllif kimi qoşulmuşdur.
Enerji sahəsində əməkdaşlığımızı xüsusi qeyd etmək istərdim. Biz bu sahədə işimizi daha da dərinləşdirmək əzmindəyik və bunun üçün də bütün imkanlar vardır.
Yaxın zamanlarda istismara verilməsi nəzərdə tutulan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu Avropa ilə Asiya arasında ən qısa, təhlükəsiz və iqtisadi baxımdan səmərəli bağlantı kimi ölkələrimiz üçün yeni tranzit imkanları yaradır.
Bu gün həm Azərbaycanda, həm Türkmənistanda yeni dəniz limanları tikilir. Bu da gələcəkdə bizim nəqliyyat imkanlarımızı daha da artıracaqdır.
Biz Xəzər dənizini dostluq, sülh, təhlükəsizlik və əməkdaşlıq dənizi hesab edirik. Azərbaycan Xəzəryanı dövlətlərlə qarşılıqlı hörmətə və etimada əsaslanan ikitərəfli münasibətlərin inkişafına xüsusi diqqət yetirir.
Azərbaycan həm çoxtərəfli, həm də ikitərəfli formatda müzakirələri davam etdirərək Xəzər dənizinin hüquqi statusu haqqında Konvensiyanın əsas prinsiplərinin razılaşdırılmasını sürətləndirməyin tərəfdarıdır.
Azərbaycan və Türkmənistan xalqlarının tarixi, mədəni bağlılığını nəzərə alaraq, mədəniyyət, incəsənət, elm, təhsil, gənclər və idman sahələrində əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi mühüm aktuallıq kəsb edir.
Azərbaycan və Türkmənistan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində uğurlu əməkdaşlıq edirlər. 2017-ci il Azərbaycanda “İslam Həmrəyliyi İli” elan olunmuşdur. Eyni zamanda, bu ilin may ayında Bakıda 50-dən çox ölkənin iştirakı ilə 4-cü İslam Həmrəyliyi Oyunları keçirilmişdir. Bu, bizim İslam həmrəyliyinə verdiyimiz növbəti töhfədir.
2017-ci ilin sentyabr ayında Aşqabad şəhəri qapalı məkanlarda döyüş növləri üzrə V Asiya Oyunlarına ev sahibliyi edəcəkdir. Asiya Oyunlarının bu coğrafiyada yaşayan xalqlar arasında əlaqələri daha da gücləndirəcəyinə, mədəni əməkdaşlığın gələcək inkişafına təkan verəcəyinə inanıram. Bu münasibətlə Sizi təbrik edirəm. Əminəm ki, bu Oyunlar ən yüksək səviyyədə keçiriləcəkdir.
Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu BERDİMƏHƏMMƏDOV ölkəmizə səfərinin uğurlu olduğunu, keçirilən görüşlərin və danışıqların yüksək səviyyədə baş tutduğunu və artıq bunun bir ənənəyə çevrildiyini bildirdi.
“Bu gün əziz dostumuz İlham Heydər oğlu ilə birlikdə bir daha əmin olduq ki, ölkələrimizi sərfəli coğrafi vəziyyət, vahid tarixi keçmiş və eyni baxışlar birləşdirir”, - deyən Türkmənistan Prezidenti ortaq ənənələrə malik xalqlarımızın dünya mədəniyyətinə böyük töhfələr verdiyini, bir çox qədim dövlətlərin yaranmasında əsas qüvvə kimi çıxış etdiklərini və qədim İpək Yolunun üzərində yerləşən ölkələrimiz arasında mədəni tellərin qorunaraq bu günə qədər gəlib çıxdığını diqqətə çatdırdı.
Qurbanqulu Berdiməhəmmədov hazırda ölkələrimiz arasında qarşılıqlı münasibətlərin yüksək templərlə inkişaf etdiyini, Azərbaycan ilə Türkmənistanın nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində fəal əməkdaşlıq apardıqlarını vurğuladı. Prezident dedi ki, ümumi sülh, xalqların tərəqqisi və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi ölkələrimiz üçün qlobal dəyərdir və Azərbaycan ilə Türkmənistan milli tərəqqi modelinə əsaslanaraq inamla inkişaf edirlər.
Hər iki ölkənin müstəqillik illərində bir çox sahələrdə böyük uğurlar qazandığını deyən Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Azərbaycan xalqının əldə etdiyi nailiyyətlərin və gələcək uğurların onları sevindirdiyini bildirdi. O, bu sahədə Prezident İlham Əliyevin böyük və xüsusi xidmətlərinin olduğunu dedi, Azərbaycan dövlətinin başçısının fəaliyyətinin təkcə regionda deyil, həm də dünya miqyasında bəhrələr verdiyini vurğuladı. “İlham Heydər oğlu ölkəsinə inamla rəhbərlik etməklə haqlı olaraq regionda və dünyada layiqli hörmət qazanıb. Bu, həqiqətən də belədir. Mən ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafında və möhkəmlənməsində onun şəxsi xidmətlərini xüsusilə qeyd edirəm”, - deyən Türkmənistan Prezidenti məhz bu xidmətlərinə görə Azərbaycan Prezidentinə xalqı adından minnətdarlığını bildirdi.
Ölkələrimizin xoş münasibətlərinin qarşılıqlı anlaşma üçün çox yaxşı şərait yaratdığını deyən Türkmənistan dövlətinin başçısı Azərbaycana budəfəki səfərinin qarşılıqlı anlaşmanı möhkəmləndirmək üçün böyük imkanlar yaratdığını qeyd etdi. “Türkmənistan ilə Azərbaycan arasında inkişaf etməkdə olan əməkdaşlıq səfər zamanı bir sıra ikitərəfli sazişləri imzalamağa imkan verdi”, - deyən Qurbanqulu Berdiməhəmmədov bu sənədlərin əhəmiyyətindən danışaraq, onların olduqca aktual sahələri əhatə etdiyini və gələcəkdə xalqlarımıza böyük fayda gətirəcəyinə əminliyini bildirdi.

От имени Призидента Ильхама Алиева был дан официальный прием в честь Президента Гурбангулы Бердымухамедова
От имени Президента Азербайджана Ильхама Алиева был дан официальный прием в честь Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова. Главы государств выступили на приеме.
Выступая на приеме, Президент Ильхам АЛИЕВ сказал:
-Уважаемый Гурбангулы Мяликгулыевич, дорогие друзья.
Прежде всего, еще раз приветствую Вас и руководимую Вами делегацию в Азербайджане и говорю «Добро пожаловать!».
Наши народы объединяют глубокие исторические корни, духовные и культурные ценности. Традиционные отношения дружбы и братства между Азербайджаном и Туркменистаном опираются именно на такие крепкие основы.
За последние годы под Вашим руководством Туркменистан прошел успешный путь развития, завоевал высокий авторитет на международной арене. Успехи, достигнутые сегодня Вашей динамично развивающейся страной, охватывают сферы государственного строительства, социальную, экономическую, гуманитарную и другие области. Нас радуют эти успехи братского Туркменистана.
Этот год знаменателен 25-летием установления дипломатических отношений между нашими странами. С удовлетворением хочу отметить, что на протяжении этих лет наше сотрудничество, охватывающее различные сферы, служило интересам наших стран и благосостоянию наших народов.
Сегодня существуют хорошие возможности для повышения на качественно новый уровень опирающихся на взаимное доверие азербайджано-туркменских связей в экономической, торговой, транспортной, гуманитарной и других сферах. Уверен, что проведенные нами в рамках этого визита встречи, обсуждения, подписанные документы и Декларация о стратегическом партнерстве внесут свой вклад в развитие и расширение нашего сотрудничества.
Азербайджан и Туркменистан эффективно сотрудничают и в многостороннем формате. Доказательством этого является взаимная поддержка инициатив, выдвинутых в рамках международных организаций.
Должен отметить, что Азербайджан в качестве соавтора присоединился к резолюции «Постоянный нейтралитет Туркменистана», единогласно принятой на состоявшемся в июне 2015 года пленарном заседании Генеральной Ассамблеи ООН.
Особо хочу отметить наше сотрудничество в энергетической сфере. Мы намерены еще больше углубить нашу работу в этой сфере, и для этого есть все возможности.
Планируемая к сдаче в эксплуатацию в ближайшее время железная дорога Баку-Тбилиси-Карс как кратчайшее, безопасное и экономически эффективное связующее звено между Европой и Азией создает для наших стран новые транзитные возможности.
Сегодня как в Азербайджане, так и в Туркменистане строятся новые морские порты. А это в будущем еще более расширит наши транспортные возможности.
Мы считаем Каспийское море морем дружбы, мира, безопасности и сотрудничества. Азербайджан уделяет особое внимание развитию основанных на взаимном уважении и доверии двусторонних отношений с прикаспийскими странами.
Азербайджан выступает за ускорение согласования основных принципов Конвенции о правовом статусе Каспийского моря путем продолжения обсуждений и консультаций как в многостороннем, так и двустороннем форматах.
С учетом исторических и культурных связей между Азербайджаном и Туркменистаном важное значение имеет укрепление сотрудничества в области культуры, искусства, науки, образования, молодежи и спорта.
Азербайджан и Туркменистан успешно сотрудничают в рамках Организации исламского сотрудничества. 2017 год в Азербайджане был объявлен «Годом исламской солидарности». Одновременно в мае этого года в Баку прошли 4-е Игры исламской солидарности с участием более 50 стран. Это наш очередной вклад в исламскую солидарность.
В сентябре 2017 года город Ашгабат будет принимать V Азиатские игры в закрытых помещениях и по боевым искусствам. Уверен, что Азиатские игры послужат делу еще большего усиления связей между народами, проживающими на этом географическом пространстве, придадут импульс дальнейшему развитию культурного сотрудничества. Поздравляю Вас по этому случаю. Уверен, что эти Игры пройдут на самом высоком уровне.
Президент Туркменистана Гурбангулы БЕРДЫМУХАМЕДОВ отметил, что его визит в нашу страну был успешным, проведенные встречи и переговоры прошли на высоком уровне, и это уже стало традицией.
«Сегодня вместе с дорогим другом Ильхамом Гейдар оглу мы еще раз убедились в том, что наши страны объединяют географическое положение, единое историческое прошлое и одинаковые взгляды»,- сказал Президент Туркменистана. Он отметил, что наши народы, имеющие общие традиции, внесли большой вклад в мировую культуру, выступали как главная сила в создании многих древних государств, и культурные узы между нашими странами, расположенными на древнем Шелковом пути, сохранившись, дошли до сегодняшнего дня.
Гурбангулы Бердымухамедов подчеркнул, что в настоящее время взаимоотношения между нашими странами развиваются высокими темпами, Азербайджан и Туркменистан активно сотрудничают в рамках международных организаций. Президент сказал, что общий мир, прогресс народов и укрепление безопасности являются глобальной ценностью для наших стран, и Азербайджан и Туркменистан уверенно развиваются, опираясь на национальную модель прогресса.
Отметив, что в годы независимости обе страны достигли больших успехов во многих сферах, Гурбангулы Бердымухамедов сказал, что их радуют достижения, завоеванные азербайджанским народом, и его будущие успехи. Он отметил большие и особые заслуги Президента Ильхама Алиева в этой сфере, подчеркнул, что деятельность главы Азербайджанского государства приносит плоды не только в регионе, но и в мировом масштабе. «Ильхам Гейдар оглу, уверенно руководя страной, по праву завоевал достойное уважение в регионе и мире. Это действительно так. Я особо отмечаю его личные заслуги в развитии и укреплении отношений между нашими странами»,- сказал Президент Туркменистана. От имени своего народа он выразил признательность Президенту Азербайджана за эти заслуги.
Подчеркнув, что добрые отношения наших стран создают прекрасные условия для взаимопонимания, глава государства Туркменистана отметил, что его нынешний визит в Азербайджан создал большие возможности для укрепления взаимопонимания. «Развивающееся сотрудничество между Туркменистаном и Азербайджаном позволило подписать во время визита ряд двусторонних соглашений»,- сказал Гурбангулы Бердымухамедов. Отметив значение этих документов, он выразил уверенность в том, что они охватывают достаточно актуальные сферы и в будущем принесут большую пользу нашим народам.