Azərbaycan və Türkmənistan prezidentlərinin geniş tərkibdə görüşü olub
Prezident İlham Əliyevin və Türkmənistanın Prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə görüşü olub. Prezidentlər görüşdə çıxış etdilər.
-Hörmətli Qurbanqulu Məlikquluyeviç.
Hörmətli qonaqlar.
Mən sizi bir daha Azərbaycanda səmimiyyətlə salamlayıram. Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Biz Sizin səfərinizə çox böyük əhəmiyyət veririk. Əminəm ki, səfər Türkmənistan-Azərbaycan əlaqələrinin inkişafında mühüm rol oynayacaq. Biz dostuq, qonşuyuq, əsrlər boyu xalqlarımız dostluq, mehriban qonşuluq şəraitində yaşamışlar və bu gün iki müstəqil dövlət kimi biz əməkdaşlığımızı yeni səviyyəyə qaldırmışıq.
Biz bütün sahələrdə uğurlu əməkdaşlıq edirik, siyasi, iqtisadi, nəqliyyat, energetika və digər sahələrdə çox yaxşı nəticələr var. Bu gün təkbətək görüşdə müzakirə etdiyimiz məsələlər bir daha onu göstərir ki, bizim mövqeyimizdə eyni yanaşma var. Biz istəyirik ki, Türkmənistan ilə Azərbaycan həmişə olduğu kimi öz əlaqələrini yüksək səviyyədə saxlasınlar, bu əlaqələr daha da inkişaf etsin. Biz istəyirik ki, bölgədə sabitlik, sülh daim bərqərar olsun. İstəyirik ki, xalqlarımız yaxşı yaşasın, rifah içində yaşasın. Əlbəttə ki, ikitərəfli əlaqələrimizin inkişafı xalqlarımızın maraqlarına tam cavab verir və həm beynəlxalq arenada, həm regionda, həm ikitərəfli formatda Türkmənistan və Azərbaycan nümunəvi münasibətlər göstərir. Sizin bugünkü səfəriniz bunun növbəti təsdiqidir.
Mən Sizi bir daha səmimiyyətlə Azərbaycanda salamlayıram, bir daha “Xoş gəlmisiniz” deyirəm. Əminliyimi ifadə etmək istəyirəm ki, səfər çox uğurlu olacaq və əlaqələrimiz daha da yüksək səviyyəyə qalxacaqdır. Bir daha xoş gəlmisiniz.
Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu BERDİMƏHƏMMƏDOV dedi:
-Hörmətli İlham Heydər oğlu, çox sağ olun.
Əvvəlcə Sizə dərin təşəkkürümü bildirmək istərdim. Siz Azərbaycana rəsmi səfərin həyata keçirilməsi üçün məni ölkənizə dəvət etdiniz. Mən öz adımdan və nümayəndə heyətimizin adından Sizə dərin təşəkkürümü bildirirəm. Mənə göstərilmiş səmimi qəbula görə xüsusi təşəkkürümü bildirirəm. Siz qeyd etdiyiniz kimi, biz qonşu dövlətlərik. Mənə göstərilmiş qonaqpərvərliyə görə bir daha təşəkkürümü bildirirəm. Burada səmərəli birgə iş üçün çox gözəl şərait yaradılmışdır.
İlk növbədə qeyd etmək istərdim ki, rəsmi səfərin əsas məqsədi dövlətlərimiz və xalqlarımız arasında mövcud olan qardaşlıq münasibətlərinin daha da gücləndirilməsinə yönəlib. Bu gün əlaqələrimizin və əməkdaşlığımızın iqtisadiyyat, ticarət və humanitar sahələrdə inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanlar mövcuddur. Siyasi istiqamətə gəldikdə, bildirmək istərdim ki, dövlətlərimiz əsasən məhz beynəlxalq və regional təhlükəsizliyin qorunub saxlanılmasının tərəfdarıdır. Biz arzu edirik ki, ölkələrimizin sabit inkişafı davam etsin. Bu, öz növbəsində Mərkəzi Asiyada və Xəzər dənizi hövzəsi regionunda siyasi proseslərin cərəyan etməsinə müsbət təsir göstərən bir amildir.
Hazırkı şəraitdə ölkələrimiz nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar - BMT, ATƏT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, MDB, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı və digər təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığı gücləndirməlidirlər.
Söhbət zamanı dost, qardaş, qonşu dövlətlərimiz arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin bütün sahələrdə daha da inkişaf etdirilməsi, genişləndirilməsi və möhkəmləndirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı. Siyasi, iqtisadi, energetika, nəqliyyat, mədəniyyət, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı üçün böyük potensialın olduğu vurğulandı, bu istiqamətdə imzalanacaq sənədlərin əhəmiyyəti qeyd edildi.

Состоялась встреча Президентов Азербайджана и Туркменистана в расширенном составе
Состоялась встреча Президента Ильхама Алиева и Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова в расширенном составе с участием делегаций.
Президенты выступили на встрече.
-Уважаемый Гурбангулы Мяликгулыевич. Уважаемые гости.
Я еще раз искренне приветствую вас в Азербайджане. Добро пожаловать в Азербайджан. Мы придаем очень большое значение Вашему визиту. Уверен, что визит сыграет важную роль в развитии туркмено-азербайджанских связей. Мы - друзья, соседи, наши народы веками жили в условиях дружбы, добрососедства, и сегодня как два независимых государства мы подняли наше сотрудничество на новый уровень.
Мы успешно сотрудничаем во всех сферах, есть очень хорошие результаты в политической, экономической, транспортной, энергетической и других областях. Вопросы, обсужденные нами сегодня на встрече один на один, еще раз показывают, что в нашей позиции есть одинаковый подход. Мы хотим, чтобы Туркменистан и Азербайджан, как всегда, сохранили на высоком уровне свои связи, чтобы эти связи развивались. Мы хотим, чтобы в регионе навсегда установились стабильность, мир. Хотим, чтобы наши народы жили хорошо, в благополучии. Конечно, развитие наших двусторонних связей полностью отвечает интересам наших народов, и на международной арене, и в регионе, и в двустороннем формате Туркменистан и Азербайджан демонстрируют образцовые отношения. Ваш сегодняшний визит – очередное подтверждение этого.
Я еще раз искренне приветствую Вас в Азербайджане, вновь говорю «Добро пожаловать». Хочу выразить уверенность в том, что визит будет очень успешным, и наши связи поднимутся на еще более высокий уровень. Еще раз добро пожаловать.
Президент Туркменистана Гурбангулы БЕРДЫМУХАМЕДОВ сказал:
-Уважаемый Ильхам Гейдарович, большое спасибо.
Вначале хотел бы выразить Вам глубокую признательность. Вы пригласили меня в Вашу страну для осуществления официального визита в Азербайджан. От своего имени и от имени нашей делегации выражаю Вам глубокую признательность. Выражаю Вам особую признательность за оказанный мне искренний прием. Как Вы отметили, мы – соседние государства. Еще раз выражаю благодарность за оказанное мне гостеприимство. Здесь созданы прекрасные условия для плодотворной совместной работы.
В первую очередь, хотел бы отметить, что основная цель официального визита направлена на дальнейшее усиление братских отношений между нашими государствами и народами. Сегодня имеются широкие возможности для развития наших связей и нашего сотрудничества в экономической, торговой и гуманитарной сферах. Что касается политического направления, хотел бы отметить, что наши государства являются сторонниками сохранения именно международной и региональной безопасности. Мы желаем, чтобы стабильное развитие наших стран продолжалось. Это, в свою очередь, является фактором, позитивно влияющим на ход политических процессов в регионе Центральной Азии и бассейне Каспийского моря.
В нынешних условиях наши страны должны укреплять сотрудничество в рамках влиятельных международных организаций - ООН, ОБСЕ, Организации экономического сотрудничества, СНГ, Организации исламского сотрудничества и др.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о дальнейшем развитии, расширении и укреплении сотрудничества между нашими дружественными, братскими, соседними государствами во всех сферах. Было подчеркнуто наличие большого потенциала для развития сотрудничества в политической, экономической, энергетической, транспортной, культурной, образовательной и других сферах, отмечено значение документов, которые будут подписаны в этом направлении.