Mətbuat şərhi 06 mart 2026
Azərbaycan Respublikası Atçılıq Federasiyası ilə “Türkmən atları” Dövlət Birliyi arasında atçılıq idmanı və atçılıq idmanı sənayesi sahəsində əməkdaşlığa dair Memorandum imzalanıb
4 mart 2026-cı il tarixində Bakıda, Binə Atçılıq Mərkəzində Türkmənistan əfsanəvi “Galkynyş” milli atüstü oyunlar qrupunun iştirakı ilə möhtəşəm mədəni tədbir keçirilib. Məşhur qrupun çıxışı dostluq və incəsənət bayramına çevrilərək, türkmən atçılıq ənənələrinin zənginliyini və peşəkar atlıların bənzərsiz məharətini nümayiş etdirilib.
2025-ci ildə Monte-Karlo Beynəlxalq Sirk Sənəti Festivalında ən yüksək mükafata layiq görülmüş yaradıcı kollektiv öz proqramını ilk dəfə Azərbaycan ictimaiyyətinə təqdim edib. Artistlər atçılıq sənətinin ən mürəkkəb elementlərini, virtuoz akrobatik çıxış elementlərini və qüsursuz sinxronluğu nümayiş etdirərək türkmən atüstü sənət məktəbinin yüksək peşəkarlığını və qədim ənənələrini ön plana çıxarıb. Tamaşaçılar dinamik və möhtəşəm çıxışı uzun sürən alqışlarla böyük rəğbətlə qarşılanıb.
Proqramda, həmçinin, Türkmənistan Dövlət Sirkinin və Arkadağ şəhərində yerləşən “Koroğlu” adına Dövlət Atçılıq Sirkinin ustalarının çıxışları da yer alıb, milli mədəniyyətin özünəməxsusluğunu və ölkənin sirk sənətinin müasir nailiyyətlərini əks etdirən rəngarəng akrobatik və bədii nömrələr təqdim edilib.
Tədbirin ən yaddaqalan məqamı iki ölkə arasında qardaşlıq münasibətlərini, eləcə də mədəni-humanitar əməkdaşlığın möhkəmlənməsini rəmzi şəkildə vurğulayan Türkmənistan və Azərbaycanın dövlət bayraqlarını daşıyan atlıların təntənəli keçidi olub. Bu tədbir ikitərəfli münasibətlərin inkişafına və Türkmənistanın mədəni irsinin xaricdə tanıdılmasına əhəmiyyətli töhfə verib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Atçılıq Federasiyası və “Türkmen Atlary” Dövlət Birliyi arasında atçılıq idmanı və atçılıq sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

Press release 06 March 2026
A Memorandum of Understanding signed between the Azerbaijan Equestrian Federation and the “Turkmen Atlary” State Association on cooperation in the field of equestrian sport and the equestrian industry
On 4 March 2026, a magnificent cultural event featuring the participation of Turkmenistan’s legendary national equestrian games group “Galkynyş” took place in Baku at the Bina Equestrian Centre. The performance of the renowned group transformed the evening into a celebration of friendship and art, showcasing the richness of Turkmen equestrian traditions and the unique mastery of professional riders.
The creative collective, which was awarded the highest prize at the Monte-Carlo International Circus Festival in 2025, presented its program to the Azerbaijani public for the first time. During the performance, the artists demonstrated the most complex elements of equestrian artistry, virtuoso acrobatic techniques, and flawless synchronization, highlighting the high level of professionalism and the ancient traditions of the Turkmen school of equestrian art. The dynamic and spectacular show was received with great admiration, and the audience welcomed it with prolonged applause.
The program also featured performances by masters of the State Circus of Turkmenistan and the State Equestrian Circus named after Gorogly in the city of Arkadag, who presented colorful acrobatic and artistic numbers reflecting the uniqueness of the national culture and modern achievements of the country's circus art.
One of the most memorable moments of the event was the ceremonial procession of riders carrying the state flags of Turkmenistan and Azerbaijan, symbolically emphasizing the brotherly relations between the two countries, as well as the strengthening of cultural and humanitarian cooperation. The event made a significant contribution to the development of bilateral relations and to the promotion of Turkmenistan’s cultural heritage abroad.
Within the framework of the visit, a Memorandum of Understanding on cooperation in the field of equestrian sport and the equestrian industry was signed between the Equestrian Federation of the Republic of Azerbaijan and the “Turkmen Atlary” State Association.