Azərbaycan, Gürcüstan, Özbəkistan və Türkmənistan Orta Dəhliz üzrə əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlıdırlar
10 fevral 2026-cı il tarixində Aşqabad şəhərində AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) sədri Rövşən Rüstəmov, Türkmənistanın dəmir yolu nəqliyyatı naziri Mammed Akmammedov, “Özbəkistan Dəmir Yolları” SC-nin İdarə Heyətinin sədri Zufar Narzullayev və “Gürcüstan Dəmir Yolları” SC-nin baş direktoru Laşa Abaşidze arasında dördtərəfli görüş keçirilib.
Görüşdə tərəflər qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələləri, dəmir yolu sahəsində, eləcə də regionun əsas tranzit marşrutlarından olan Orta Dəhliz üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını nəzərdən keçiriblər.
Həmçinin Orta Dəhlizin rəqabətqabiliyyətinin yüksəldilməsi, bu marşrut üzrə daşımaların həcminin artırılması barədə fikir mübadiləsi aparılıb, əməliyyatların rəqəmsallaşdırılmasının yük nəqlinin daha operativ həyata keçirilməsi baxımından əhəmiyyəti vurğulanıb.
Ötən ilin avqustunda Türkmənbaşı şəhərində imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Türkmənistanın Dəmir Yolu Nəqliyyatı Nazirliyi və Özbəkistan Respublikasının Nəqliyyat Nazirliyi arasında nəqliyyat-logistika əməkdaşlığı sahəsində Anlaşma Memorandumu”nun əməkdaşlığın genişləndirilməsinə mühüm töhfə verəcəyi qeyd olunub.
Dördtərəfli görüşün yekunu olaraq Orta Dəhliz üzrə rəqəmsallaşma və yükdaşımaların inkişafı, dəhlizin diaqnostikası kimi istiqamətləri əhatə edən protokol imzalanıb.

Azerbaijan, Georgia, Uzbekistan and Turkmenistan reaffirm interest in expanding cooperation on the Middle Corridor
On 10 February 2026, a four-party meeting was held in Ashgabat between Rovshan Rustamov, Chairman of “Azerbaijan Railways” CJSC (ADY), a company within AZCON Holding, Mammed Akmammedov, Minister of Railway Transport of Turkmenistan, Zufar Narzullayev, Chairman of the Board of “Uzbekistan Railways” JSC and Lasha Abashidze, Director General of “Georgian Railways” JSC.
During the meeting, the parties discussed issues of mutual interest and reviewed opportunities for expanding cooperation in the railway sector, as well as within the framework of the Middle Corridor, one of the region’s principal transit routes.
The participants exchanged views on enhancing the competitiveness of the Middle Corridor and increasing freight volumes along this route. Particular emphasis was placed on the importance of digitalisation of operations to ensure more efficient and expedited cargo transportation.
It was noted that the Memorandum of Understanding on transport and logistics cooperation, signed in August of last year in the city of Turkmenbashi between the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Railway Transport of Turkmenistan, and the Ministry of Transport of the Republic of Uzbekistan, will make a significant contribution to the further expansion of cooperation.
At the conclusion of the four-party meeting, a protocol was signed covering areas such as digitalisation within the Middle Corridor, the development of freight transportation, and corridor diagnostics.