Azərbaycan XİN-nin Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü ilə bağlı bəyanatı
33 il bundan əvvəl, fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan tərəfindən dinc azərbaycanlılara qarşı xüsusi amansızlıq və qəddarlıqla ötən əsrin ən dəhşətli insanlıq əleyhinə cinayətlərindən biri olan Xocalı soyqırımı törədilib. 1 gecədə 63 uşaq, 106 qadın və 70 qoca daxil olmaqla, 613 nəfərin qətlə yetirildiyi Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümündə bu dəhşətli cinayətin qurbanlarının əziz xatirəsini dərin hüznlə yad edirik.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü zamanı xüsusilə azərbaycanlıların çoxluq təşkil etdiyi Bağanis Ayrım, İmarət Qərvənd, Tuğ, Səlakətin, Axullu, Xocavənd, Cəmilli, Nəbilər, Meşəli, Həsənabad, Kərkicahan, Qaybalı, Malıbəyli, Yuxarı və Aşağı Quşçular, Qaradağlı kəndlərində törədilən kütləvi qətliamların xronologiyasına baxmaq Xocalı soyqırımının Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı etnik nifrət və dözümsüzlük siyasətinin ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu anlamaq üçün kifayətdir.
Xocalı şəhərinin hələ 1991-ci ildən mühasirəyə alınması, avtomobil əlaqəsi və elektrikin kəsilməsi, 1992-ci ilin fevralın 25-dən 26-na keçən gecə isə kütləvi şəkildə atəşə tutularaq keçmiş SSRİ-nin 366-cı motoatıcı alayının dəstəyi ilə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən dinc əhaliyə qarşı misli görünməmiş vəhşiliyin törədilməsi bu qətliamın məqsədyönlü və planlı şəkildə icra edilməklə, mahiyyəti etibarilə soyqırımı olduğunu təsdiqləyir. Xocalı soyqırımı zamanı 8 ailə tamamilə məhv edilib, 130 uşaq valideynlərdən birini, 25 uşaq isə valideynlərinin hər ikisini itirib, 68 qadın və 26 uşaq daxil olmaqla, 1275 nəfər əsir götürülüb.
Xocalı soyqırımı zamanı mülki insanların xüsusi amansızlıqla qətlə yetirilməsi, onlara qarşı nümayiş olunan qeyri-insani rəftar, verilmiş işgəncələr, öldürülən insanların nəşinin alçaldılması kimi elementlər özlüyündə beynəlxalq humanitar hüquq, insan hüquqları hüququ, bu istiqamətdə mövcud beynəlxalq konvensiyalar, o cümlədən Soyqırımı cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında Konvensiya, İşgəncələrə və digər qəddar, qeyri-insani, yaxud ləyaqəti alçaldan davranış və cəza növlərinə qarşı Konvensiya, İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında beynəlxalq Konvensiyalara zidd olmaqla, beynəlxalq hüquqi məsuliyyət doğurur.
Xocalı cinayətkarlarının etirafları, xüsusilə soyqırımı şahidləri tərəfindən də kimliyi təsbit edilmiş Monte Melkonyanın Xocalının “strateji məqsəd olmaqla yanaşı, revanş aktı” olduğunu bildirməsi, soyqırımının təşkilatçılarından biri olan Ermənistanın keçmiş prezidenti Serj Sarkisyanın “Xocalıda ermənilərin dinc azərbaycanlılara əl qaldırmayacağı streotipini qırması” və bununla bağlı “heç bir peşmanlığın duyulmaması” bəyanatları Xocalı soyqırımının məqsədyönlü şəkildə törədildiyini və soyqırımı ilə bağlı beynəlxalq hüquqi məsuliyyətin Ermənistan tərəfinin üzərinə düşdüyünü sübuta yetirir.
Beynəlxalq ictimaiyyətin Xocalı soyqırımı ilə bağlı mövcud fakt və dəlillərə etinasızlığı Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı müharibə cinayətlərinin həm keçmiş işğal dövründə, həm də 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı xüsusilə mülki obyektlərə hücumlarla davam etməsinə səbəb oldu.
Vətən müharibəsi nəticəsində ərazi bütövlüyümüzün, 19-20 sentyabr 2023-cü il antiterror əməliyyatları nəticəsində isə suverenliyimizin bərpa olunması, Xocalının azad olunması, müharibə cinayətkarlarının hüquqi məsuliyyətə cəlb olunması tarixi ədalətin təcəssümüdür.
Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümündə faciənin günahsız qurbanlarının xatirəsini bir daha dərin ehtiramla yad edirik.

Заявление МИД Азербайджана в связи с 33-й годовщиной Ходжалинского геноцида
Сегодня исполняется 33 года с Ходжалинского геноцида, совершенного против азербайджанского гражданского населения в период военной агрессии Армении против Азербайджана и оккупации наших территорий.
33 года назад, в ночь с 25 на 26 февраля, Ходжалинский геноцид – одно из самых страшных преступлений против человечества прошлого века – был совершен Арменией с особой беспощадностью и жестокостью против мирных азербайджанцев. В 33-ю годовщину Ходжалинского геноцида, в результате которого за одну ночь погибло 613 человек, в том числе 63 ребенка, 106 женщин и 70 стариков, мы с глубокой скорбью чтим светлую память жертв этого страшного преступления.
Достаточно взглянуть на хронологию массовых убийств, совершенных во время агрессии Армении против Азербайджана, особенно в селах Баганис Айрум, Имарат Гарванд, Туг, Салакатин, Ахуллу, Ходжавенд, Джамилли, Набиляр, Мешали, Гасанабад, Кяркиджахан, Кайбали, Малибейли, Юхары и Ашагы Гушчулар, Гарадаглы, где азербайджанцы составляли большинство, чтобы понять, что Ходжалинский геноцид был неотъемлемой частью политики этнической ненависти и нетерпимости Армении в отношении азербайджанцев.
Осада города Ходжалы с 1991 года, прекращение дорожного сообщения и электроснабжения, массированный обстрел в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года, беспрецедентная жестокость, учиненная армянскими вооруженными формированиями при поддержке 366-го мотострелкового полка бывшего СССР в отношении мирного населения, подтверждают, что эта резня была осуществлена ​​целенаправленно и спланированно и по сути являлась геноцидом. Во время Ходжалинского геноцида 8 семей были полностью уничтожены, 130 детей потеряли одного родителя, 25 детей потеряли обоих родителей, а 1275 человек, в том числе 68 женщин и 26 детей, были взяты в плен.
Такие элементы, как особо жестокое убийство мирных жителей во время Ходжалинского геноцида, бесчеловечное обращение с ними, применяемые пытки и унижение тел убитых людей, сами по себе нарушают международное гуманитарное право, право в области прав человека и существующие международные конвенции в этой области, включая Конвенцию о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, Конвенцию против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, а также Международные конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, и влекут за собой международно-правовую ответственность.
Признания ходжалинских преступников, особенно заявление Монте Мелконяна о том, что Ходжалы был «стратегической целью и актом мести», а также заявления бывшего президента Армении Сержа Саргсяна, одного из организаторов геноцида, о том, что он «сломал стереотип, что армяне не поднимут руку на мирных азербайджанцев в Ходжалы» и что он «не испытывал угрызений совести» по этому поводу, доказывают, что Ходжалинский геноцид был совершен целенаправленно и что международно-правовая ответственность за геноцид ложится на армянскую сторону.
Игнорирование международным сообществом существующих фактов и доказательств относительно Ходжалинского геноцида привело к продолжению военных преступлений Армении против азербайджанцев как во время предыдущей оккупации, так и во время 44-дневной Отечественной войны, особенно к нападениям на гражданские объекты.
Восстановление нашей территориальной целостности в результате Отечественной войны, восстановление нашего суверенитета в результате антитеррористической операции 19-20 сентября 2023 года, освобождение Ходжалы и привлечение военных преступников к юридической ответственности являются воплощением исторической справедливости.
Сегодня жизнь возвращается в Ходжалы, одну из незаживающих ран нашего народа, как и на другие освобожденные от оккупации территории. Наше государство и народ не забывают жертв геноцида и увековечивают их память.
В 33-ю годовщину Ходжалинского геноцида мы еще раз с глубоким уважением чтим память невинных жертв трагедии.