Bu gün Azərbaycanda bələdiyyə seçkiləri keçirilir
Yanvarın 29-da səhər saat 8:00-da Azərbaycan Respublikasında bələdiyyə seçkiləri ilə əlaqədar səsvermə başlayıb.
Seçkilərdə 16 min 92 namizəd mübarizə aparır. Seçkilər zamanı respublika üzrə 685 bələdiyyəyə 8 min 71 üzv seçiləcək.
Səsvermə 118 seçki dairəsi üzrə 5846 seçki məntəqəsində keçirilir. Azərbaycanda mövcud olan 125 dairədən 7-si işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yerləşdiyi üçün bu proseslərdə iştirak etmir. Ümumilikdə həmin dairələrdən başqa digər 4 dairədə də məcburi köçkün vətəndaşlarımız var. Ümumilikdə 400 minə yaxın məcburi köçkün seçici bələdiyyə seçkilərində səsvermədə iştirak etmir.
Seçicilərin azad və sərbəst səs verməsi üçün hər cür zəruri avadanlıqlarla təmin edilmiş məntəqələrə 6 milyon 52 min 721 seçki bülleteni paylanılıb. Bələdiyyə seçkilərində səsvermə hüququ olan seçicilərin sayı 5 milyon 961 min 987 nəfərdir.
Bələdiyyə seçkilərini izləmək üçün qeydiyyatdan keçən yerli müşahidəçilərin sayı 70 min 625 nəfərdir.
Səsvermənin şəffaflığını təmin etmək üçün bütün digər vasitələrlə yanaşı, 1000 seçki məntəqəsində veb-kameralar da quraşdırılıb. Veb-kameralar quraşdırılmış seçki məntəqələrinin siyahısı media subyektlərində dərc olunub və MSK-nın internet səhifəsində yerləşdirilib.

В Азербайджане проходят муниципальные выборы
B выборах участвуют 16 092 кандидата. Всего по республике будет избран 8071 член 685 муниципалитетов.
Голосование проводится на 5846 избирательных участках по 118 избирательным округам. Из действующих в Азербайджане 125 округов 7 расположены на освобожденных от оккупации территориях и не участвуют в процессе. Помимо этих избирательных округов вынужденные переселенцы имеются также в 4 округах. В общей сложности около 400 тысяч избирателей - вынужденных переселенцев не участвуют в голосовании на муниципальных выборах.
На избирательных участках, оснащенных всем необходимым оборудованием для свободного голосования избирателей, роздан 6 052 721 избирательный бюллетень. Число избирателей, имеющих право голоса на муниципальных выборах, составляет 5 961 987 человек. Число местных наблюдателей, зарегистрированных для наблюдения за муниципальными выборами, - 70 625 человек.
Помимо всех других средств для обеспечения прозрачности в ходе голосования на 1000 избирательных участках также установлены веб-камеры. Список избирательных участков с веб-камерами опубликован в СМИ и размещен на сайте ЦИК.