Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin 20 Yanvar – Ümumxalq Hüzn Günü ilə bağlı Bəyanatı
35 il bundan öncə yanvarın 19-dan 20-sinə keçən gecə Azərbaycan xalqının milli azadlıq hərəkatının yatırılması məqsədilə, keçmiş SSRİ tərəfindən dinc əhaliyə qarşı törədilən qanlı qətliamın ildönümü hər il ölkəmizdə 20 Yanvar – Ümumxalq Hüzn Günü kimi qeyd olunur.
Müasir tariximizin dərin kədər, eyni zamanda böyük qürur tarixi olan 20 Yanvar – Ümumxalq Hüzn Günündə ölkəmizin müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən bütün Şəhidlərimizi dərin minnətdarlıqla yad edirik.
Ötən əsrin 80-ci illərində Ermənistanın Azərbaycana qarşı əsassız ərazi iddialarının davam etdirilməsini, habelə azərbaycanlıların indiki Ermənistan ərazilərindəki tarixi yurdlarından kütləvi deportasiyasını əsaslandırmaq naminə “Sumqayıt hadisələri” kimi qondarma təxribatların hazırlanıb törədildiyi bir dövrdə keçmiş sovet hakimiyyətinin ölkəmizə və xalqımıza qarşı ayrı-seçkilik siyasəti Azərbaycan xalqının milli azadlıq hərəkatının yüksəlişinə gətirib çıxardı.
Azərbaycanın müstəqillik və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə aparan xalq hərəkatını boğmaq məqsədilə, 1990-cı ilin yanvarın 19-dan 20-sinə keçən gecə sovet ordusunun bölmələri, xüsusi təyinatlılar, habelə daxili qoşunların kontingenti tərəfindən Bakı, Sumqayıt, Lənkəran və Neftçalada mülki əhaliyə qarşı amansız qətliam törədildi. Bütün beynəlxalq hüquq normalarına zidd şəkildə günahsız insanlara, o cümlədən uşaqlara, qadınlara və qocalara qarşı törədilən, ötən əsrin ən ağır insanlıq əleyhinə cinayətlərindən biri olan 20 yanvar hərbi təcavüzü nəticəsində 150 mülki şəxs qətlə yetirildi, 744 nəfər ağır yaralandı, 4 nəfər itkin düşdü.
Dövrün mürəkkəbliyinə, keçmiş sovet hakimiyyətinin 20 yanvar həqiqətlərinin yayılmasının qarşısını almaq istiqamətində gördüyü tədbirlərə baxmayaraq, törədilmiş amansız qətliamın dərhal, faciədən bir gün sonra beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılması Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Müstəqilliyimizin bərpasından və Ümummilli Liderin ölkəmizdə yenidən hakimiyyətə qayıtmasından sonra xalqımıza qarşı törədilən bir sıra cinayətlər, o cümlədən 20 yanvar faciəsinə siyasi-hüquqi qiymətin verilməsi təmin edildi və bununla bağlı 1994-cü ilin martında Milli Məclis tərəfindən “1990-cı il yanvarın 20-də Bakıda törədilmiş faciəli hadisələr haqqında” qərar qəbul olundu.
20 yanvar faciəsinin Azərbaycan xalqının milli müqavimətini süquta uğratmaq məqsədilə planlaşdırılıb icra olunmasına baxmayaraq, bu qanlı qətliam, xalqımızın müstəqillik, həmrəylik və milli azadlıq hərəkatının tarixində dönüş nöqtəsi olmaqla yanaşı, SSRİ-nin uzun müddətdir gecikdirilməyə çalışılan labüd süqutunun başlanğıcını qoydu.
Xalqımızın ən çətin günlərdən və tarixin ən mürəkkəb sınaqlarından çıxan birliyi və iradəsi, Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərlik etdiyi Şanlı Azərbaycan Ordusunun 44 günlük Vətən müharibəsində ərazi bütövlüyümüzün təmini ilə nəticələnən parlaq zəfərinin, habelə 19-20 sentyabr 2023-cü ildə suverenliyimizin tam bərpasına gətirib çıxaran antiterror əməliyyatları ilə işğal və münaqişəyə son qoyulmasının əsasını təşkil etdi.
Müstəqillik tariximizə dərin iz salan 20 yanvar faciəsinin 35-ci ildönümündə dövlətimiz və ərazi bütövlüyümüz uğrunda canlarından keçən Şəhidlərimizi qürurla yad edir, bu yolda sağlamlığını itirən vətəndaşlarımıza cansağlığı arzu edirik!

Заявление Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики по случаю 20 января – Дня всенародной скорби 20 января 2025 г.
Годовщина кровавой резни, совершенной бывшим СССР в целях подавления национально-освободительного движения азербайджанского народа в ночь с 19 на 20 января 35 лет назад, ежегодно отмечается в нашей стране как 20 января-День всенародной скорби.
В День всенародной скорби – 20 января, являющимся днём глубокой печали, а также большой гордости в нашей современной истории, мы с глубокой благодарностью вспоминаем всех наших шехидов, отдавших свои жизни за независимость, суверенитет и территориальную целостность нашей страны. Дискриминационная политика бывшей советской власти в отношении нашей страны и народа в 80-е годы прошлого века, когда, в целях оправдания продолжения необоснованных территориальных претензий Армении к Азербайджану, а также массовой депортации азербайджанцев с их исторических земель на территории нынешней Армении, были подготовлены и совершены такие провокации как «Сумгаитские события», привела к подъему национально-освободительного движения азербайджанского народа.
В целях подавления народного движения Азербайджана, боровшегося за его независимость и территориальную целостность, в ночь с 19 на 20 января 1990 года в Баку, Сумгаите, Ленкорани и Нефтчале подразделениями Советской Армии, частями специального назначения, а также контингентом внутренних войск была совершена жестокая резня гражданского населения. В результате военной агрессии 20 января, одного из самых тяжких преступлений против человечности прошлого века, совершенного вопреки всем нормам международного права против невинных людей, в том числе детей, женщин и стариков, 150 мирных жителей были убиты, 744 получили тяжелые ранения, 4 пропали без вести. Несмотря на сложность эпохи и меры, предпринятые бывшими советскими властями для предотвращения распространения фактов о событиях 20 января, доведение совершенной жестокой резни до сведения международной общественности сразу же на следующий день после трагедии связано с именем Национального лидера Гейдара Алиева.
После восстановления нашей независимости и возвращения к власти в нашей стране Национального лидера, ряду преступлений, совершенных против нашего народа, в том числе трагедии 20 января, была дана политико-правовая оценка, и в связи с этим в марте 1994-го года Милли Меджлисом было принято постановление «О трагических событиях, произошедших в Баку 20 января 1990 года». Несмотря на то, что трагедия 20 января была спланирована и осуществлена с целью подавления национального сопротивления азербайджанского народа, эта кровавая резня стала поворотным моментом в истории Движения за независимость, солидарность и национальное освобождение нашего народа, а также положила начало неизбежному распаду СССР, который долгое время пытались отложить.
Единство и воля нашего народа, пережившие самые трудные дни и прошедшие через самые сложные испытания истории, легли в основу блестящей победы славной азербайджанской армии, возглавляемой победоносным Верховным Главнокомандующим, в 44-дневной Отечественной войне, завершившейся обеспечением нашей территориальной целостности, а также в основу прекращения оккупации и конфликта посредством антитеррористических операций 19-20 сентября 2023 года, которые привели к полному восстановлению нашего суверенитета. В 35-ю годовщину трагедии 20 января, оставившей глубокий след в истории нашей независимости, мы с гордостью чтим наших шехидов, отдавших свои жизни за наше государство и территориальную целостность, желаем здоровья тем нашим гражданам, которые его утратили на этом пути!