20 Yanvar - Azərbaycanın şərəf və qəhrəmanlıq salnaməsi
1990-cı ilin 20 Yanvarı Azərbaycan xalqının tarixinin həm faciəli, kədərli səhifəsi, həm də qəhrəmanlıq, rəşadət səhifəsidir. Bu gün Azərbaycan xalqının tarixinə Qanlı Yanvar faciəsi kimi daxil olmuş 1990-cı ilin 20 Yanvar hadisələrindən 35 il keçir.
Azərbaycanda milli azadlıq hərəkatını güc yolu ilə yatırmaq məqsədilə, məhz 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə keçmiş Sovet Ordusu bölmələri tərəfindən Bakı və ölkənin digər şəhərlərində dinc əhaliyə qarşı faciə törədildi. Nəticədə 150 mülki şəxs qətlə yetirildi, 744 nəfər ağır yaralandı, 4 nəfər itkin düşdü.
Hadisədən dərhal sonra 21 yanvar 1990-cı il tarixində Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev Azərbaycanın Moskvadakı Daimi Nümayəndəliyində Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş bu qanlı faciəni pisləyən bəyanatla çıxış etdi və informasiya blokadasını qırmağa, dünya ictimaiyyətini baş verən hadisələr barədə həqiqətləri çatdırmağa müvəffəq oldu.
Qürurla qeyd olunmalıdır ki, 20 Yanvar faciəsi Azərbaycan milli kimliyinin formalaşmasına həlledici təsir göstərdi, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsində dönüş nöqtəsi oldu. Azərbaycan xalqı öz tarixi mübarizə ənənələrinə sadiq olduğunu göstərdi. Canlarından keçmiş vətən övladları o qanlı gündə Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq salnaməsinə parlaq səhifə yazdılar. Azərbaycan tarixinə faciə ilə yanaşı, milli qürur günü kimi həkk olan 1990-cı ilin 20 yanvarında Azərbaycan xalqı azad, suveren və müstəqil yaşamağa layiq olduğunu bütün dünyaya çatdırdı.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin 1994-cü ilin fevralında keçirilən xüsusi sessiyasında 20 Yanvar faciəsinə hüquqi-siyasi qiymət verildi və “1990-cı il yanvarın 20-də Bakıda törədilmiş faciəli hadisələr haqqında” qərar qəbul olundu, 20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günü elan edildi.
Hazırda Azərbaycanın bayrağı ölkənin bütün suveren ərazilərində dalğalanır. Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin bərpası ilə həm müasir Azərbaycan tarixində şərəfli bir dövr başlandı, həm də ölkənin azadlığı, müstəqilliyi, eləcə də ərazi bütövlüyü uğrunda 35 il əvvəl - 1990-cı ilin qanlı 20 Yanvar hadisələri zamanı şəhid olmuş Vətən övladlarının ruhu da şad oldu.
Azərbaycan xalqı 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsini əziz tutur. Hər il faciənin ildönümündə izdihamlı ziyarətlərlə müşayiət edilir, Azərbaycan xalqı Şəhidlər Xiyabanı ziyarət edir, onları qürurla anır və minnətdarlıqla yad edir.

20 января-летопись чести и героизма Азербайджана
20 января 1990 года является трагической и печальной страницей в истории азербайджанского народа, а также страницей героизма и мужества. Сегодня исполняется 35 лет со дня событий, произошедших 20 января 1990 года, которые вошли в историю азербайджанского народа как Кровавая январская трагедия.
В целях подавления национально-освободительного движения в Азербайджане в ночь с 19 на 20 января 1990 года в Баку и в других городах страны силами бывшей советской армии была совершена трагедия против мирного населения, в результате которой были убиты 150 мирных жителей, 744 человека получили тяжёлые ранения, 4 человека пропали без вести.
Сразу после инцидента, произошедшего 21 января 1990 года, общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев выступил в Постоянном Представительстве Азербайджана в Москве с заявлением, в котором осудил эту кровавую трагедию, совершённую против азербайджанского народа. Благодаря этому заявлению, Гейдару Алиеву удалось прорвать информационную блокаду и донести до мировой общественности правду о произошедших событиях.
Следует с гордостью отметить, что трагедия, произошедшая 20 января, оказала решающее влияние на формирование национальной идентичности Азербайджана и стала поворотным моментом в процессе восстановления государственной независимости страны. Азербайджанский народ продемонстрировал свою приверженность историческим традициям борьбы. В тот кровавый день ушедшие из жизни дети Родины, вписали яркую страницу в героическую историю азербайджанского народа. 20 января 1990 года, наряду с трагедией, вошедшей в историю Азербайджана как День национальной гордости, азербайджанский народ сообщил всему миру, что он достоин жить свободно, суверенно и независимо.
На специальной сессии Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, состоявшейся в феврале 1994 года, была дана правовая и политическая оценка событиям, произошедшим в Баку 20 января, и принято постановление «О трагических событиях, произошедших в Баку 20 января 1990 года». 20 января было объявлено Днём всенародной скорби.
В настоящее время флаг Азербайджана развевается на всех суверенных территориях страны. Славная эпоха в истории современного Азербайджана началась с восстановления территориальной целостности и суверенитета государства, а также с упокоения душ сынов Родины, погибших мученической смертью за свободу, независимость и территориальную целостность Азербайджана 35 лет назад, во время кровавых событий 20 января 1990 года.
Азербайджанский народ ежегодно 20 января чтит память шехидов. Каждый год в этот день в стране проходят массовые мероприятия, в ходе которых жители Азербайджана посещают Аллею Шехидов, и с гордостью и благодарностью вспоминают их.