Türkmənistanda işçi qrup tərəfindən Azərbaycan vətəndaşlarının pasport və digər konsulluq müraciətləri qəbul edilib.
Türkmənistanda yaşamaq üçün etibarlı sənədlərə malik olmayan, vətəndaşlıq mənsubiyyətləri Azərbaycan Respublikası tərəfindən tanınan şəxslərə və onların Türkmənistan ərazisində anadan olmuş ailə üzvlərinə zəruri konsulluq və hüquqi yardımın göstərilməsi üçün Azərbaycana getmədən ölkəmizin Türkmənistandakı Səfirlliyində, Azərbaycan Respublikasının aidiyyəti dövlət qurumlarının səlahiyyətli nümayəndələrindən ibarət işçi qrupu tərəfindən 27-30 noyabr 2024-cü il tarixlərində qəbul keçirilmişdir.
İşçi qurup tərəfindən siyahı üzrə 43 nəfər qəbul edilmiş, onlardan 39 nəfərin pasport rəsmiləşdirilməsi üzrə müraciətləri müsbət cavablandırılmış, 2 nəfərin vətəndaşlıq mənsubiyyəti sorğuları müvafiq icraata yönləndirilmiş, 2 nəfərin müraciəti üzrə isə müvafiq maarifləndirmə işi aparılmışdır.
Səfirlik tərəfindən Türkmənistanda yaşayan soydaşlarımız və vətəndaşlarımızın hüquq və mənafelərinin qorunması və onların statuslarının Türkmənistan ərazisində qanuniləşdirilməsi məqsədilə işçi qrupu tərəfindən vətəndaşlara zəruri konsulluq və hüquqi yardımın göstərilməsi Türkmənistanda yaşayan soydaşlarımız və vətəndaşlarımız tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanmışdır.
Müraciət edən vətəndaşlarımız Səfirlik tərəfindən yaradılmış şəraitə və onlara göstərilən dövlət qayğısına görə öz minnətdarlıqlarını bildirmişlər.

Паспортные и другие консульские заявления граждан Азербайджана были приняты рабочей группой в Туркменистане.
В целях оказания необходимой консульской и юридической помощи лицам, гражданство которых признано Азербайджанской Республикой, и членам их семей, родившимся на территории Туркменистана, не имеющим действительных документов для проживания в Туркменистане, без выезда в Азербайджан, 27-30 в ноябре 2024 года были приняты в Посольстве нашей страны в Туркменистане рабочей группой в составе уполномоченных представителей соответствующих государственных учреждений Азербайджанской Республики.
Рабочая группа приняла из списка 43 человека, на заявления 39 человек о регистрации паспорта был дан положительный ответ, 2 запроса на получение гражданства были направлены в соответствующие процедуры, а по просьбе 2 заявления была проведена соответствующая воспитательная работа.
Оказание посольством необходимой консульско-правовой помощи гражданам в целях защиты прав и интересов наших соотечественников и граждан, проживающих в Туркменистане, и узаконивания их статуса на территории Туркменистана приветствовалось нашими соотечественниками и гражданами, проживающими в Туркменистане.
Обратившиеся граждане выразили свою благодарность за условия, созданные Посольством, и оказанную им государственную помощь.