Türkmənistanda 28 May - Müstəqillik Günü qeyd olunub, COP29-un təqdimatı keçirilib
Azərbaycanın Türkmənistandakı Səfirliyində 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə rəsmi qəbul keçirilib.
Hər iki ölkənin dövlət himnləri səsləndirildikdən sonra Azərbaycanın Türkmənistandakı səfiri Qismət Gözəlov çıxış edərək, 106 il əvvəl müsəlman Şərqində qurulmuş ilk dünyəvi, demokratik dövlət olan Azərbaycan Xalq Cumhuriyyətinin tarixi əhəmiyyətindən söhbət açıb. AXC-nin varisi olan Azərbaycan Respublikasının yen idən müstəqillik əldə etməsindən sonra qazanılmış uğurlar, dövlət qurulucuğu sahəsində ümummilli lider Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərindən danışıb və hazırda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin sürətli inkişaf yoluna qədəm qoyduğunu bildirib.
Qismət Gözəlov çıxışında Azərbaycanın böyük enerji və nəqliyyat layihələri, o cümlədən Cənub Qaz Dəhlizi və Bakı-Tbilisi-Ceyhan enerji layihələri, həmçinin Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat marşrutları, Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu, habelə Mərkəzi Asiyanı Avropa ilə birləşdirəcək elektrik enerjisi kimi böyük beynəlxalq layihələrinin təşəbbüskarı və fəal iştirakçısı olduğunu bildirib.
Səfir Azərbaycanın 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsinin nəticəsində beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış sərhədləri daxilində öz ərazi bütövlüyünü və suveren hüququnu bərpa etdiyini qeyd edib. İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan quruculuq işləri, ərazilərimizə həyata keçirilən böyük qayıdış, habelə mina təhlükəsinə diqqət çəkib. Hazırda Azərbaycanın Cənubi Qafqazda sülhün təmin olunması istiqamətində təşəbbüslər göstərdiyini, Azərbaycanın Ermənistana hər iki ölkənin ərazi bütövlüyünü və sərhədlərini tanıyan sülh sazişi təklif etdiyini diqqətə çatdırıb. Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh danışıqlarının davam etdiyini və sərhədlərin delimitasıya prosesi aparıldığını vurğulayıb. Regionda münaqişənin başa çatması ilə ilk növbədə nəqliyyat-kommunikasiya sektorunda yeni əməkdaşlıq imkanlarının yarandığını və bu imkanların təkcə Cənubi Qafqaz üçün deyil, həm də bütün regionun maraqlarına xidmət edəcəyini bildirib.
Azərbaycanla Türkmənistan arasındakı ikitərəfli münasibətlərə toxunan Səfir, son zamanlar iki ölkə arasında ali səviyyədə həyata keçirilən səfərlərin, beynəlxalq səviyyəli tədbirlər çərçivəsindəki görüşlərin intensiv xarakter aldığını, bunun da strateji münasibətlərimizin daha da möhkəmlənməsinə öz töhfəsini verdiyini vurğulayıb. Ötən il ticarət dövriyyəsinin 75 faiz artdığı, ticarət dövriyyəsinin həcminin 800 milyon ABŞ dollarına yaxın olduğunu nəzərə çatdırıb, münasibətlərimizin inkişafında Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Azərbaycan və Türkmənistanın enerji sahəsində mühüm layihələr həyata keçirdiyini, hər iki ölkədə iqlim dəyişikliyi və alternativ enerji ilə bağlı önəmli işlər görüldüyünü vurğulayan səfir, 2024-cü ilin Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edildiyini qeyd edib. Bu ilin noyabr ayında BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsinin ölkəmizin dünya birliyi tərəfindən etibarlı tərəfdaş ölkə olmasının əyani sübutu olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə Türkmənistanın Nazirlər Kabinetinin sədr müavini, Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Batır Atdayev çıxış edərək, Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədovun təbriklərini çatdırıb, Azərbaycana firavanlıq və uğurlar arzulayıb. Hər iki ölkənin dövlət başçıları arasında yaranmış yüksək səviyyəli dialoqun ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafına güclü təkan verdiyini vurğulayıb, xalqlarımız arasındakı qardaşlıq əlaqələrinin tarixi köklərə əsaslandığını, ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi və humanitar sahələr də daxil olmaqla müxtəlif istiqamətlərdə əməkdaşlığın sürətlə inkişaf etdiyini bildirib.
Ziyafət Azərbaycan musiqisinin sədaları altında davam edib və tədbirin keçirildiyi müddətdə sinevizyon vasitəsilə ölkəmizlə bağlı materiallar, habelə COP29-a dair loqolar nümayiş etdirilib. Qonaqlara Azərbaycanın milli mətbəx nümunələri, şirniyyatları və içkiləri təqdim olunub.
Eyni zamanda tədbirdə ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti, xalça sənəti və turizm potensialı ilə bağlı materiallar, milli musiqi alətlərimiz, eləcə də “Made in Azerbaijan” brendinin məhsulları nümayiş etdirilib. Həmçinin, tədbirdə Azərbaycanın COP29.az və azerbaijan.travel saytları ilə bağlı bannerlər də sərgilənib.
Tədbirdə Türkmənistanda akkreditə olunmuş xarici diplomatik missiyaların rəhbərləri, əməkdaşları, eləcə də ictimaiyyət təmsilçiləri və Türkmənistanda yaşayan azərbaycanlılar iştirak edib.

В Туркменистане отметили День независимости Азербайджана, презентован COP29
В посольстве Азербайджана в Туркменистане состоялся официальный прием по случаю 28 мая – Дня независимости.
После того, как были исполнены государственные гимны Азербайджана и Туркменистана, посол Гисмет Гезалов выступил с речью об историческом значении Азербайджанской Демократической Республики, первого светского демократического государства, которое было создано 106 лет назад на мусульманском Востоке.  Он также рассказал о достигнутых достижениях после обретения Азербайджанской Демократической Республики независимости, о беспрецедентных заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева в области государственного строительства и отметил, что в настоящее время под руководством Президента Ильхама Алиева, Азербайджан находится на пути стремительного развития.
В своем выступлении Гисмет Гезалов подчеркнул, что Азербайджан является инициатором и активным участником в крупных международных проектах, включая Южный газовый коридор, проекты по энергетике Баку-Тбилиси-Джейхан и транспортные маршруты Восток-Запад и Север-Юг. Также он отметил, важную роль в создании электроэнергетических связей между Центральной Азией и Европой.
Посол отметил, что в 2020 году в результате 44-дневной Отечественной войны Азербайджан восстановил свою территориальную целостность и суверенные права в пределах признанных международным сообществом границ.  Было обращено внимание на строительные работы на освобожденных территориях, массовое возвращение людей на их земли, а также на минную опасность.
Посол также подчеркнул, что в настоящее время Азербайджан проявляет инициативы по обеспечению мира на Южном Кавказе и предлагает Армении мирное соглашение, признающее территориальную целостность и границы обеих стран. Он подчеркнул, что между Азербайджаном и Арменией продолжаются мирные переговоры и процесс делимитации границ. Посол также отметил, что завершение конфликта в регионе в первую очередь откроются новые возможности для сотрудничества в транспортно-коммуникационном секторе, которые будут полезны и, служить интересам не только для Южного Кавказа, но и для всего региона.
Касаясь  двусторонних отношений между Азербайджаном и Туркменистаном, посол подчеркнул, что в последнее время поездки между двумя странами на высшем уровне, встречи в рамках мероприятий международного уровня приобрели интенсивный характер, что способствовало дальнейшему укреплению наших стратегических связей. Он также отметил, что в прошлом году торговый оборот между двумя странами вырос на 75 процентов и достиг почти 800 миллионов долларов США, а также подчеркнул важность совместной межправительственной комиссии для развития наших отношений.
Посол отметил, что Азербайджан и Туркменистан реализуют важные  проекты в сфере энергетики, а также внесли значительный вклад в борьбу с изменением климата и развитие альтернативных источников энергии. Он подчеркнул, что  2024 год в Азербайджане объявлен "годом солидарности во имя зеленого мира". Посол подчеркнул, что проведение в ноябре этого года 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата Cop29 в Азербайджане является наглядным доказательством того, что наша страна является надежным партнером для мирового сообщества.
На мероприятии выступил заместитель Председателя Кабинета Министров Туркменистана, сопредседатель Совместной межправительственной комиссии Батыр Атдаев. Он передал поздравления Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова и выразил пожелания, процветания и успехов Азербайджану. Батыр Атдаев подчеркнул, что диалог на высоком уровне между главами государств обеих стран является сильным стимулом для развития отношений между нашими странами. Он также отметил, что братские связи между народами Туркменистана и Азербайджана имеют исторические корни, а сотрудничество между странами быстро развивается в различных направлениях, включая политическую, экономическую и гуманитарную.
Банкет продолжился под музыку Азербайджана, и в ходе мероприятия были показаны материалы, связанные с нашей страной, а также логотипы COP29. Гости могли попробовать блюда и напитки из национальной кухни Азербайджана, а также сладости.
В то же время, на мероприятии были представлены различные материалы, связанные с историей, культурой, искусством, ковровым ремеслом и туристическим потенциалом нашей страны. Также были показаны национальные музыкальные инструменты и продукция под брендом "Made in Azerbaijan". Кроме того, в мероприятии были представлены баннеры COP29.az и azerbaijan.travel, которые связанны с их соответсвующими веб-сайтами.
В мероприятии приняли участие руководители, сотрудники иностранных дипломатических миссий, аккредитованных в Туркменистане, а также представители общественности и азербайджанцы, проживающие в Туркменистане.