İlham Əliyevin Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədov ilə görüşü olub
Dekabrın 14-də Türkmənbaşı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədov ilə görüşü olub.
Sərdar Berdiməhəmmədov dövlətimizin başçısı ilə görüşündən dərin məmnunluq hissi keçirdiyini bildirərək, dəvəti qəbul etdiyinə və Azərbaycan, Türkiyə və Türkmənistan Dövlət Başçılarının Birinci Üçtərəfli Zirvə Görüşündə iştirakına görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını ifadə etdi. Hazırkı dövrdə üçtərəfli əməkdaşlığın xüsusi əhəmiyyət daşıdığını deyən Sərdar Berdiməhəmmədov Türkmənistan tərəfinin bu Zirvə Görüşünə böyük önəm verdiyini vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev qardaş Türkmənistana yenidən səfərindən məmnunluğunu ifadə etdi, bu Zirvə Görüşünün keçirilməsi təşəbbüsünə görə Prezident Sərdar Berdiməhəmmədova minnətdarlığını bildirdi. Üç xalqın tarix və dil baxımından ümumi köklərə malik olduğunu deyən dövlətimizin başçısı əməkdaşlığımızın genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanların mövcudluğunu vurğuladı. Prezident İlham Əliyev bu Zirvə Görüşünün regional əməkdaşlığa, nəqliyyat, logistika, ticarət sahələrində əlaqələrin genişlənməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Eyni zamanda, bu görüşün ikitərəfli əlaqələrin müzakirəsi üçün də yaxşı imkan yaratdığını bildirdi.

Состоялась встреча Ильхама Алиева с Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым
14 декабря в городе Туркменбаши состоялась встреча Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым.
Сердар Бердымухамедов выразил глубокое удовлетворение встречей с главой нашего государства и выразил благодарность Президенту Ильхаму Алиеву за принятие приглашения и участие в первом трехстороннем Саммите глав государств Азербайджана, Турции и Туркменистана. Отметив особую значимость трехстороннего сотрудничества на нынешнем этапе, Сердар Бердымухамедов подчеркнул, что туркменская сторона придает большое значение этому Саммиту.
Президент Ильхам Алиев выразил удовлетворение очередным визитом в Туркменистан, поблагодарил Президента Сердара Бердымухамедова за инициативу проведения Саммита. Отметив, что три народа объединяют общие корни, история и язык, глава государства подчеркнул наличие хороших возможностей для расширения сотрудничества. Президент Ильхам Алиев выразил уверенность в том, что Саммит будет способствовать региональному сотрудничеству, расширению связей в сферах транспорта, логистики, торговли. В то же время он отметил, что эта встреча также создает хорошую возможность для обсуждения двусторонних отношений.