Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Aşqabadda Türkmən milli xalça muzeyi ilə tanış olmuşdur
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 21-də Aşqabadda Türkmən milli xalça muzeyi ilə tanış olub.
Bu muzey 1993-cü ildə yaradılıb. Məqsəd Türkmənistanın xalçaçılıq sənətini qorumaq və inkişaf etdirməkdir. Muzeyin yaradıldığı gün hər il ölkədə Türkmən Xalçası Günü kimi qeyd olunur.
Burada muzeylə yanaşı, “Türkmənxalı” Dövlət Birliyinin inzibati binası da var. Muzey binasının ümumi sahəsi 5 min kvadratmetrdən çoxdur.
Bu muzeydə 2 mindən çox xalça nümunəsi toplanılıb. Onların sırasında nadir eksponatlar da var. Burada miniatür xalça nümunələri ilə bərabər, əl ilə toxunan ən böyük xalça kimi Ginnesin rekordlar kitabına düşmüş ümumi sahəsi 301 kvadratmetr olan “Altın asır” xalçası da nümayiş etdirilir. Bu böyük xalça Türkmənistanın müstəqilliyini bərpa etməsinin 10 illiyi münasibətilə toxunulub. Muzeydə köhnə xalçaların bərpası da həyata keçirilir.
Burada, həmçinin müxtəlif səpkili mədəni tədbirlər, sərgilər, beynəlxalq forumlar və konfranslar da təşkil olunur. Bu muzey Türkmənistanın mühüm mədəniyyət mərkəzlərindən biri hesab edilir.

Президент Азербайджанской Республики ознакомился в Ашгабаде с Национальным музеем туркменского ковра
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ознакомился в Ашгабаде с Национальным музеем туркменского ковра.
Этот музей был создан в 1993 году Распоряжением Президента Туркменистана. Цель заключается в сохранении и развитии искусства ковроделия Туркменистана. День создания музея ежегодно отмечается в стране как День туркменского ковра.
Наряду с музеем здесь расположено административное здание Государственного объединения «Туркменхалы». Общая площадь здания музея превышает 5 тысяч квадратных метров.
В этом музее собраны более 2 тысяч образцов ковров. Среди них есть редкие экспонаты. Наряду с образцами миниатюрных ковров здесь представлен ковер «Алтын асыр» общей площадью 301 квадратный метр, вошедший в книгу рекордов Гиннеса как самый большой ковер, сотканный вручную. Этот большой ковер соткан по случаю 10-летия восстановления независимости Туркменистана. В музее осуществляется реставрация старых ковров.
Здесь также проводятся различные культурные мероприятия, выставки, международные форумы и конференции. Этот музей считается одним из важных культурных центров Туркменистана.