Türkmənistan Parlamentinin təşkilatçılığı ilə “Konstitusiya dövlətin inkişafının və sosial rifahın hüquqi təminatı kimi” mövzusunda onlayn beynəlxalq konfrans keçirilib
Türkmənistan Parlamentinin təşkilatçılığı ilə “Konstitusiya dövlətin inkişafının və sosial rifahın hüquqi təminatı kimi” mövzusunda onlayn beynəlxalq konfrans keçirilib.
Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitəsinin sədri Əli Hüseynli konfransda iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən komitə sədri Türkmənistanı Konstitusiya Günü və Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə Azərbaycan Parlamentinin sədri Sahibə Qafarovanın adından təbrik edib. Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası barədə məlumat verən Əli Hüseynli bildirib ki, 1995-ci ildə xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan bu tarixi sənəd müasir dövlətçiliyimizin təməl daşına çevrilib və dövlətimizin siyasi, iqtisadi və sosial inkişafı üçün hüquqi baza yaradıb. Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycanda Konstitusiya demokratiyanın əsasını təşkil edir, siyasi və hüquqi sabitliyi təmin edir, insan hüquq və əsas azadlıqlarının qorunmasına zəmanət verir. Bununla belə, bu sənəd xalqın iradəsini əks etdirir və dövlət idarəçiliyinin, hüququn aliliyinin əsas prinsiplərini müəyyən edir.
Komitə sədri bildirib ki, Konstitusiyanın qəbul edilməsinin 30 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən 2025-ci ilin ölkəmizdə “Konstitusiya ili” elan olunması bu sahəyə verilən önəmin göstəricisidir.
Vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 2020-ci ildə Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının qüvvəsi ölkəmizin bütün ərazisində tam şəkildə bərpa edilib. Eyni zamanda, qeyd edilib ki, dövlət başçımız İlham Əliyev Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh gündəliyinin irəlilədilməsini və regionda davamlı sabitliyin təmin olunmasını daim dəstəkləyir. Konfransda Azərbaycan ilə Mərkəzi Asiya ölkələri arasında qanunvericilik sahəsində əməkdaşlığın əhəmiyyəti xüsusi qeyd olunub.
Sonra tədbirdə Türkmənistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan və Özbəkistan parlament nümayəndələri çıxış ediblər.
Çıxışlarda Konstitusiyanın dövlətçilik ənənələrinin möhkəmləndirilməsində, hüquqi dövlət quruculuğunda və vətəndaşların rifahının təmin edilməsində oynadığı mühüm rol vurğulanıb. Həmçinin, qeyd olunub ki, güclü hüquqi baza dövlət idarəçiliyinin səmərəli təşkili, demokratik institutların inkişafı və ictimai sabitliyin qorunması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.

An online international conference titled “The Constitution as a Legal Guarantee for State Development and Social Welfare” was held under the organization of the Parliament of Turkmenistan.
International online conference titled “The Constitution as a Legal Guarantee for State Development and Social Welfare” was organised by the Parliament of Turkmenistan.
Ali Huseynli, Chairman of the Legal Policy and State Building Committee of the Milli Majlis, participated in the conference.
Speaking at the event, the committee chairman conveyed congratulations on the occasion of Constitution Day and State Flag Day of Turkmenistan on behalf of the Speaker of the Azerbaijani Parliament, Sahiba Gafarova. Providing information about the Constitution of the Republic of Azerbaijan, Ali Huseynli stated that this historic document, founded in 1995 by the National Leader of the Azerbaijani people, Haydar Aliyev, became the cornerstone of modern Azerbaijani statehood and created the legal foundation for the country’s political, economic, and social development. It was emphasized that in Azerbaijan, the Constitution forms the basis of democracy, ensures political and legal stability, and guarantees the protection of human rights and fundamental freedoms. It was also noted that the document reflects the will of the people and defines the main principles of state governance and the rule of law.
The committee chairman stated that the declaration of 2025 as the “Year of the Constitution” in Azerbaijan by President İlham Əliyev on the occasion of the 30th anniversary of the adoption of the Constitution demonstrates the importance attached to this sphere.
It was emphasized that under the leadership of President Ilham Aliyev, the force of the Constitution of the Republic of Azerbaijan was fully restored throughout the entire territory of the country in 2020. At the same time, it was noted that the head of state consistently supports advancing the peace agenda between Azerbaijan and Armenia and establishing lasting stability in the region. The conference particularly highlighted the importance of cooperation in the legislative sphere between Azerbaijan and the countries of Central Asia.
Representatives of the parliaments of Turkmenistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, and Uzbekistan also delivered speeches at the event.
The speakers emphasized the important role of the Constitution in strengthening traditions of statehood, building a rule-of-law state, and ensuring the welfare of citizens. It was also noted that a strong legal foundation is of particular importance for the effective organization of public administration, the development of democratic institutions, and the preservation of social stability.