Türkmənistanda Azərbaycan milli irsinin möhtəşəm təqdimatı
Avazada davam edən Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Dənizə Çıxışı Olmayan İnkişaf Etməkdə Olan Ölkələr üzrə III Konfransı çərçivəsində avqustun 6-da “Azərbaycan milli günü” keçirilib.
Tədbirin əsas məqsədi Azərbaycanın zəngin mədəni və mənəvi irsini beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim etməkdir.
Milli gün çərçivəsində axşam saatlarında Azərbaycan incəsənət ustalarının iştirakı ilə möhtəşəm konsert proqramı da keçirilib.
Xalq artistləri Alim Qasımov, Gülyanaq Məmmədova, Əməkdar artistlər Fərqanə Qasımova, Ramil Qasımov, Nərgiz Kərimova, Sahib Paşazadə, eləcə də Aşıq Samirə və Aşıq Əli, “Natiq” ritm qrupu və Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı bir-birindən maraqlı ifaları ilə tamaşaçıların qəlbini fəth edib.

Magnificent Presentation of Azerbaijan’s National Heritage in Turkmenistan
Within the framework of the III United Nations Conference on Landlocked Developing Countries (LLDCs), held in Avaza, “Azerbaijan National Day” took place on 6 August 2025.
The main aim of the event was to showcase Azerbaijan’s rich cultural and spiritual heritage to the international community.
As part of the National Day, a grand evening concert program featuring Azerbaijan’s master artists was held.
Renowned performers, including People’s Artists Alim Gasimov and Gulyanaq Mammadova, Honored Artists Fargana Gasimova, Ramil Gasimov, Nargiz Karimova, Sahib Pashazade, as well as Ashiq Samira and Ashiq Ali, together with the “Natiq” rhythm group and the Azerbaijan State Dance Ensemble, captivated the audience with a series of remarkable and diverse performances.