Mətbuat şərhi 06 avqust 2025
5–8 avqust 2025-ci il tarixlərində Türkmənistanın Avaza Milli Turizm Zonasında keçirilən BMT-nin Dənizə Çıxışı Olmayan İnkişaf Etməkdə Olan Ölkələr üzrə III Konfransı çərçivəsində “Azərbaycan Milli Günləri” təşkil olunur. Tədbirlər Azərbaycanın zəngin mədəniyyətini, tarixi irsini və incəsənət ənənələrini beynəlxalq auditoriyaya təqdim edir.
Azərbaycan pavilyonu konfrans məkanında ziyarətçilərə açıq olacaq. Burada ölkəmizin tarixi və mədəni irsinə dair kitablar, broşürlər, suvenirlər, xalçalar, kəlağayılar və tətbiqi sənət nümunələri sərgilənəcək. Ziyarətçilər qədim sənətkarlıq ənənələrimizi əks etdirən əl işləri ilə də tanış ola biləcəklər.
Açıq havada təşkil olunan “Azərbaycanın milli irsinin inciləri” adlı incəsənət sərgisində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin fondundan xalçalar, intarsiya, şəbəkə, zərgərlik, təkəlduz və kəlağayı nümunələri nümayiş olunacaq. Həmçinin xalça toxuma, şəbəkə sənəti, zərgərlik və kəlağayı hazırlanması üzrə ustad dərsləri keçiriləcək.
Sərgi zonasının kulinariya bölməsində milli mətbəximizin ənənəvi yeməkləri və şirniyyatları təqdim olunacaq, ölkəmizin qonaqpərvərliyi və kulinariya ənənələri nümayiş etdiriləcək.
5 avqust tarixində konfransın açılış mərasimi çərçivəsində Qala konsert təşkil ediləcək. 6 avqustda “Azərbaycan Milli Günü” münasibətilə möhtəşəm konsert proqramı, 8 avqustda isə Azərbaycan incəsənət ustalarının iştirakı ilə yekun Qala konserti baş tutacaq.

Azerbaijan National Day in Turkmenistan – A Brilliant Showcase of Our Cultural Heritage
Within the framework of the III United Nations Conference on Landlocked Developing Countries (LLDCs), held from 5 to 8 August 2025 in the Avaza National Tourism Zone of Turkmenistan, “Azerbaijan National Days” are being organized. The events aim to present Azerbaijan’s rich culture, historical heritage, and artistic traditions to an international audience.
The Azerbaijan pavilion at the conference venue will be open to visitors. It will feature books, brochures, souvenirs, carpets, traditional scarves (kelaghayi), and applied art samples reflecting the country’s historical and cultural heritage. Visitors will also have the opportunity to engage with handicrafts that embody Azerbaijan’s ancient artisanal traditions.
In the open-air exhibition entitled “Jewels of Azerbaijan’s National Heritage”, carpets, inlay work, lace, jewelry, tekhalduz, and kelaghayi pieces from the Azerbaijan National Carpet Museum’s collection will be showcased. Masterclasses in carpet weaving, lace-making, jewelry crafting, and kelaghayi production will also be conducted.
The culinary section of the exhibition will present traditional Azerbaijani dishes and desserts, offering visitors an immersive experience of the country’s hospitality and culinary heritage.
On 5 August, a gala concert will be held as part of the conference opening ceremony. On 6 August, a grand concert program will mark Azerbaijan National Day, culminating on 8 August with a final gala concert featuring performances by distinguished Azerbaijani artists.