Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkmənistan Nazirlər kabinetinin sədr müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredovla görüşüb
3 iyul 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Xankəndi şəhərində keçirilən İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının 17-ci zirvə toplantısı çərçivəsində Türkmənistan Nazirlər kabinetinin sədr müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredov ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Türkmənistan arasında yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər və təmasların ikitərəfli əlaqələrimizin daha da inkişafında rolu və əhəmiyyətindən bəhs olunub.
Regional təhlükəsizlik məsələləri, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində, habelə Xəzər dənizi üzrə əməkdaşlıq mövzuları müzakirə olunub.
İqtisadiyyat, ticarət, energetika, nəqliyyat, humanitar və mədəniyyət sahələri üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Xalqlarımız arasında tarixən mövcud olan ənənəvi dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin bundan sonra Azərbaycan ilə Türkmənistan arasında tərəfdaşlıq münasibətləri zəminində daha da inkişaf edəcəyinə dair həmfikirlik ifadə olunub.
Görüş zamanı, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və çoxtərəfli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Press release 04 July 2025
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers and Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan Rashid Meredov.
On July 3, 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan, the Minister of Foreign Affairs Rashid Meredov, within the framework of the 17th summit of the Economic Cooperation Organisation (ECO) held in Khankendi.
During the meeting, the role and significance of high-level mutual visits and contacts between Azerbaijan and Turkmenistan in the further development of our bilateral relations were discussed.
Regional security issues, cooperation within international organisations, as well as issues on cooperation across the Caspian Sea were considered.
The sides exchanged views on the prospects of expanding cooperation in the economic, trade, energy, transport, humanitarian and cultural spheres.
It was mutually acknowledged that the traditional friendship and brotherly ties historically existing between our nations will continue to develop further based on partnership relations between Azerbaijan and Turkmenistan.
During the meeting, an exchange of views also took place regarding other bilateral and multilateral issues of mutual interest.