Prezident İlham Əliyev və Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Şuşada Mehmandarovların malikanə kompleksində olublar
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov iyulun 17-də Şuşada Mehmandarovların malikanə kompleksində olublar.
Qonağa böyük və kiçik yaşayış binaları, ailə məscidi və bulaqdan ibarət kompleksin Mehmandarov nəslinin nümayəndələri tərəfindən XVIII əsrdə inşa olunduğu barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, Azərbaycanın zəngin memarlıq ənənələrinin nadir nümunələrindən biri olan Mehmandarovların malikanə kompleksi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən bərpa olunub. 2021-ci ilin oktyabrından etibarən kompleksdə, ərazidəki ailə məscidi və bulaqda təmir-bərpa işləri aparılıb, bulağın damı əvvəlki vəziyyətinə gətirilib. Bu bulaq Prezident İlham Əliyev 2022-ci ilin sentyabrında kompleksdə bərpa işlərinin gedişi ilə tanış olarkən istifadəyə verilib. 2023-cü il mayın 9-da isə Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva bərpa işlərindən sonra Mehmandarovların malikanə kompleksinin açılışında iştirak ediblər. Bərpa işlərindən sonra malikanə kompleksində muzey ekspozisiyası da qurulub. “Qarabağ zadəganının evi” mövzusundakı ekspozisiya tərtib edilərkən XIX əsrin sonu-XX əsrin əvvəllərində Qarabağ zadəganının evinin interyeri, ziyalı şəxsin həyat tərzinin xüsusiyyətləri əsas götürülüb. Ekspozisiyanın tərtibatı zamanı 150-dən çox əntiq əşyadan istifadə edilib.

President Ilham Aliyev and Gurbanguly Berdimuhamedov visited Mehmandarovs’ Estate Complex in Shusha
On July 17, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov visited the Mehmandarovs’ Estate Complex in Shusha.
The Chairman was informed that the complex - comprising large and small residential buildings, a family mosque, and a spring - was built in the 18th century by members of the Mehmandarov family.
A rare example of Azerbaijan’s rich architectural heritage, the estate was restored by the Heydar Aliyev Foundation. Restoration efforts, including work on the family mosque and spring, began in October 2021. The spring’s roof was reconstructed in its original form and was officially commissioned during President Ilham Aliyev’s visit in September 2022 to inspect the restoration process. On May 9, 2023, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the inauguration of the restored Mehmandarovs’ Estate Complex. A museum exhibition titled “The House of Karabakh Nobility” was also established at the site. The exhibition recreates the interior of a Karabakh noble’s home and reflects the lifestyle of an intellectual from the late 19th to early 20th centuries. More than 150 antique items were used in curating the exhibition.