Nazir Ceyhun Bayramovun Türkmənistan Nazirlər kabinetinin sədr müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredovla telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
8 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Türkmənistan Nazirlər kabinetinin sədr müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredov ilə telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər iki ölkə arasında mövcud gündəlik üzrə əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi ilə bağlı aktual məsələləri müzakirə ediblər. Nazirlər iki xalq arasında tarixən mövcud olan ənənəvi dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin bundan sonra da Azərbaycan ilə Türkmənistan arasında tərəfdaşlıq münasibətləri zəminində daha da inkişaf edəcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.
İki ölkə arasında əlaqələrin inkişafında dövlət başçıları səviyyəsində siyasi dialoqun, qarşılıqlı səfər mübadilələrinin, həmçinin XİN-lərarası məsləhətləşmələrin vacibliyi qeyd olunub.
Nazirlər, həmçinin regional təhlükəsizlik, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində, habelə Xəzər dənizi üzrə əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər.
Telefon danışığı zamanı, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və çoxtərəfli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Press Release on the Telephone Conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Deputy Chairman of Cabinet of Ministers, Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan, Rashid Meredov
On May 8, 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, had a telephone conversation with the Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers, Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan, Rashid Meredov.
The Ministers exchanged views on current issues related to the enhancement of cooperation between the two countries within the framework of the current agenda. The Ministers expressed their confidence that the traditional friendship and brotherly ties, which have historically bound of two nations, will continue to develop further based on a partnership between Azerbaijan and Turkmenistan.
The significance of political dialogue at the level of heads of state, the mutual exchange of visits, as well as ongoing consultations between the Ministries of Foreign Affairs, was emphasised as a key factor in the advancement of bilateral relations between the countries.
The Ministers also discussed issues related to regional security, cooperation within international organisations, and the Caspian Sea.
Throughout the telephone conversation, they exchanged perspectives on various other bilateral and multilateral issues of mutual interest.