Mətbuat şərhi 19 aprel 2026
Nazir Ceyhun Bayramov Türkmənistan Nazirlər kabinetinin sədr müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredov ilə görüşüb
18 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumu çərçivəsində Türkmənistan Nazirlər kabinetinin sədr müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredov ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan–Türkmənistan münasibətlərinin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivlərini müzakirə ediblər. Siyasi dialoqun davamlılığı, qardaşlıq və dostluq münasibətlərinə, qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan tərəfdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazirlər birgə layihələrin, nəqliyyat və tranzit imkanlarının genişləndirilməsinin, həmçinin logistika əlaqələrinin inkişafının əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Tərəflər, həmçinin, regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüşdə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstək məsələləri də müzakirə olunub.

Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers and Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan, Rashid Meredov
On April 18, Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, held a meeting with the Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers and Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan, Rashid Meredov, on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, the sides discussed the current state of and prospects for the development of Azerbaijan–Turkmenistan relations. They also emphasized the importance of maintaining continuous political dialogue and further strengthening the partnership based on brotherhood, friendship, mutual respect, and trust.
The ministers highlighted the importance of expanding joint projects, transport and transit opportunities, as well as developing logistics connections.
The sides also exchanged views on regional and international security issues.
Cooperation within international organizations and matters of mutual support were also discussed during the meeting.