Leyla Əliyeva Türkmənistanda Qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara yardım üzrə xeyriyyə Fondunun Avaza filialının açılış mərasimində iştirak edib
Dekabrın 9-da Türkmənistanın Türkmənbaşı şəhərində Qurbanqulu Berdiməhəmmədov adına Qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara yardım üzrə xeyriyyə Fondunun Avaza filialının açılışı olub.
Açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Qurbanqulu Berdiməhəmmədov adına Qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara yardım üzrə xeyriyyə Fondunun tibb sahəsi üzrə vitse-prezidenti Oğulcahan Atabayeva iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Oğulcahan Atabayeva Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun təşəbbüsü ilə yaradılan Fondun irimiqyaslı və səmərəli iş apardığını diqqətə çatdırıb. “Fondun yaradılması hər bir vətəndaşa xeyriyyəçilik fəaliyyətində iştirak etməyə şərait yaratdı. Onun köməyi ilə yüzlərlə çətin tibbi əməliyyatlar olunub və bir sıra tibb müəssisələri müasir avadanlıqlarla təmin edilib”, - deyə o bildirib.
Uşaqlara qayğının dövlət siyasətinin prioritet məsələlərdən biri olduğunu deyən Oğulcahan Atabayeva filialda uşaqlara yüksəkkeyfiyyətli tibbi yardım xidmətindən əlavə, həmçinin onların istirahəti və reabilitasiyası üçün də şərait yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Oğulcahan Atabayeva Birləşmiş Millətlər Təşkilatının səylərinə, xüsusən də dünyada uşaqların həyat tərzinin yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə bundan sonra da fəal dəstək olacaqlarını bildirib.
Qeyd edək ki, Berdiməhəmmədov adına Qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara yardım üzrə xeyriyyə Fondu 2021-ci ildə yaradılıb. Qurumun əsas məqsədi gənc nəslə dəstək olmaq, onların yaşayışı üçün münbit şərait yaratmaq, qayğıya ehtiyacı olan uşaqların sağlamlığının bərpasına kömək etməkdir. Bu günə qədər Fondun vəsaiti hesabına Türkmənistanda və digər ölkələrdə bir çox xeyriyyə və humanitar layihələr həyata keçirilib. Fondun humanizm, ədalət və xoşməramlı prinsiplərə söykənən fəaliyyəti, həmçinin dövlət tərəfindən dəstəklənir. Fond humanitar missiyasını beynəlxalq səviyyədə də həyata keçirir. BMT-nin Uşaq Fondu UNICEF ilə əməkdaşlıq edən Berdiməhəmmədov adına Qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara yardım üzrə xeyriyyə Fondu tərəfindən bu günə qədər Türkiyə, Ukrayna, Rusiya, Əfqanıstan, Tacikistan və Fələstində fövqəladə və təbii fəlakətlərdən zərər çəkmiş uşaqlara humanitar yardımlar da göndərilib.

Leyla Aliyeva attends opening of Awaza branch of Charitable Foundation for Assistance to Children in Need of Guardianship in Turkmenistan
On December 9, the opening ceremony of the Awaza branch of the Gurbanguly Berdimuhamedov Charitable Foundation for Assistance to Children in Need of Guardianship took place in Turkmenbashi, Turkmenistan.
The event was attended by Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva and Vice-President for Medical Activities of the Charitable Foundation, Oguljahan Atabayeva.
Speaking at the ceremony, Oguljahan Atabayeva noted that the Foundation, established on the initiative of Gurbanguly Berdimuhamedov, carries out large-scale and effective work. “The creation of the Foundation has provided every citizen with the opportunity to participate in charitable activities. Thanks to its support, hundreds of complex medical operations have been performed, and a number of medical institutions have been equipped with modern equipment,” she said.
Emphasizing that care for children is a priority of state policy, Atabayeva added that, in addition to high-quality medical care, the branch also provides conditions for children’s recreation and rehabilitation. She stressed that they will continue to actively support the United Nations’ Sustainable Development Goals aimed at improving children’s living standards worldwide.
The Gurbanguly Berdimuhamedov Charitable Foundation for Assistance to Children in Need of Guardianship was established in 2021. Its main goal is to support the younger generation, create favorable living conditions, and assist in restoring the health of children in need of care. To date, the Foundation has implemented numerous charitable and humanitarian projects in Turkmenistan and abroad.
The Foundation’s activities, based on the principles of humanism, justice, and goodwill, are also supported by the state. Operating internationally, the Foundation has cooperated with UNICEF to send humanitarian aid to children affected by emergencies and natural disasters in Türkiye, Ukraine, Russia, Afghanistan, Tajikistan, and Palestine.