Azərbaycan və Türkmənistan gömrükçüləri üçün təlim keçirilir
Yanvarın 26-da Ümumdünya Gömrük Təşkilatının Mərkəzi Asiya və Qafqaz regionlarında Təhlükəsizlik Layihəsi (CCASP) çərçivəsində “Yüngül və atıcı silahlar (SALW), pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) qeyri-qanuni sərhədkeçməsinin qarşısının alınması” mövzusunda təlim öz işinə başlayıb.
Ümumdünya Gömrük Təşkilatının Bakı şəhərində yerləşən Potensialın Gücləndirilməsi üzrə Avropa Regional ofisində reallaşan təlimdə Azərbaycan və Türkmənistan gömrük xidmətlərinin nümayəndələri iştirak edirlər.
Dövlət Gömrük Komitəsi sədrinin müavini, gömrük xidməti general-mayoru Güloğlan Muradlı, ÜGT-nin Potensialın Gücləndirilməsi üzrə Avropa Regional Ofisinin direktoru Antonio Lo Parco yüngül və atıcı silahlar, eləcə də pilotsuz uçuş aparatlarının qeyri-qanuni sərhədkeçməsinin qarşısının alınmasının gömrük orqanları üçün aktual və strateji əhəmiyyət daşıyan məsələlərdən biri olduğunu vurğulayıblar.
Həmçinin təlimin gömrük əməkdaşlarının bilik və bacarıqlarının artırılması, qabaqcıl təcrübələrin və bu sahədə əməkdaşlığın gücləndirilməsi baxımından da faydalı olduğu diqqətə çatdırılıb.
Təlim çərçivəsində ÜGT-nin ekspertləri Adam Vas və Vesna Vracar tərəfindən təqdimatlar əsasında yüngül və atıcı silahların unikal xüsusiyyətləri və yaratdığı təhlükələr, sənədləşdirilmə, lisenziyalaşdırılma ilə bağlı məsələlər, PUA texnologiyası və radioelektron mübarizə, beynəlxalq qanunvericilik və digər mövzularda məlumatlar veriləcək.

Press release 27 January 2026
On 26 January, within the framework of the World Customs Organization’s Central Asia and Caucasus Security Project (CCASP), a training course on the topic “Prevention of the Illegal Cross-Border Movement of Small Arms and Light Weapons (SALW) and Unmanned Aerial Vehicles (UAVs)” commenced its work.
The training is being held at the WCO European Regional Office for Capacity Building in Baku and brings together representatives of the customs services of Azerbaijan and Turkmenistan.
Deputy Chairman of the State Customs Committee, Major General of the Customs Service Gulughlan Muradli, and Director of the WCO European Regional Office for Capacity Building Antonio Lo Parco emphasized that preventing the illegal cross-border movement of small arms and light weapons, as well as unmanned aerial vehicles, is one of the most pressing and strategically important issues for customs authorities.
It was also noted that the training is beneficial in enhancing the knowledge and skills of customs officers, sharing best practices, and strengthening cooperation in this field.
Within the framework of the training, WCO experts Adam Vas and Vesna Vracar will deliver presentations covering the unique characteristics and risks posed by small arms and light weapons, issues related to documentation and licensing, UAV technology and electronic warfare, international legal frameworks, and other related topics.