Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğun nümayəndəsi Türkmənistanda beynəlxalq iclasda iştirak edib
Ölkəmiz sülh və təhlükəsizliyə dair tematik məsələlərin təşviq edilməsi üçün Birləşmiş Millətlər Təşkilatının aidiyyəti qurumları, o cümlədən terrorçuluğa, mütəşəkkil cinayətkarlığa, narkotik vasitələrin yayılmasına qarşı mübarizə və digər müvafiq sahələrdə həmin təşkilatın Narkotiklər və Cinayətkarlığa qarşı Mübarizə Ofisi (UNODC) ilə səmərəli əməkdaşlıq edir.
11-13 sentyabr tarixlərində Türkmənistanın Aşqabad şəhərində UNODC-nin Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz Şəbəkəsinin (CASC) növbəti plenar görüşü baş tutub. CASC şəbəkəsinin plenar iclasları ona üzv olan dövlətlərin səlahiyyətli orqanları arasında qarşılıqlı əlaqə kanallarının yaradılması üçün mühüm vasitə olmaqla Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqazda regional cinayətkarlıqla mübarizə çərçivəsində qarşılıqlı hüquqi yardım və ekstradisiya məsələlərinin həllinə yönəlib.
İclasın əsas məqsədi Şəbəkəyə üzv dövlətlərin müsbət təcrübəsinin yayılması, əməkdaşlığın daha səmərəli aparılması üçün görülməli tədbirlərin, çətinlik doğuran məsələlərin, həmçinin Şəbəkə çərçivəsində köməklik göstərilmiş işlər üzrə fəaliyyətin və statistik göstəricilərin müzakirəsi olub.
Baş Prokurorluğun Beynəlxalq hüquqi əməkdaşlıq idarəsinin Ekstradisiya və hüquqi yardım şöbəsinin prokuroru Fuad Hüseynov müvafiq sessiyada çıxış edərək, Baş Prokurorluğun cinayət işləri üzrə hüquqi yardım və ekstradisiya məsələlərində tətbiq etdiyi yeni üsul və yanaşmaların, rəqəmsallaşma ilə bağlı ölkəmizin cinayət-prosessual qanunvericiliyində edilmiş dəyişikliklərin, həmçinin “Elektron Prokurorluq” İnformasiya Sistemindən istifadənin qeyd olunan sahədə səmərəliliyin artırılmasına verdiyi töhvə barədə məlumat verib.
Həmçinin, görüşdə mütəşəkkil cinayətkarlıq, o cümlədən insan alveri, narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsi və kibercinayətkarlıq məsələlərində təcrübə mübadiləsi aparılmaqla, müxtəlif ölkələrin ekstradisiya və hüquqi yardım sahəsində mərkəzi orqanlarının qabaqcıl təcrübələri müzakirə edilib.

Representative of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Azerbaijan Participates in International Meeting in Turkmenistan
Our country engages in effective cooperation with the relevant bodies of the United Nations, including the Office on Drugs and Crime (UNODC), in promoting thematic issues related to peace and security, particularly in the fight against terrorism, organized crime, drug trafficking, and other related areas.
On 11–13 September, the next plenary meeting of the UNODC Central Asia and South Caucasus Network (CASC) took place in Ashgabat, Turkmenistan. The plenary sessions of the CASC Network serve as an important platform for establishing channels of interaction among the competent authorities of member states, aimed at addressing matters of mutual legal assistance and extradition within the framework of combating regional crime in Central Asia and the South Caucasus. The primary objective of the meeting was to disseminate the positive experiences of member states, deliberate upon measures to enhance cooperation, address persisting challenges, and review activities carried out under the Network’s assistance framework, along with statistical indicators of such work.
At the relevant session, Fuad Huseynov, Prosecutor of the Extradition and Legal Assistance Division of the Department of International Legal Cooperation of the Prosecutor General’s Office, delivered a statement. He outlined the new methods and approaches applied by the Prosecutor General’s Office in matters of legal assistance and extradition in criminal cases, highlighted the amendments introduced to the country’s criminal procedural legislation in connection with digitalization, and emphasized the contribution of the “Electronic Prosecution” Information System to increasing efficiency in this field. In addition, the meeting featured an exchange of experience on combating organized crime, including human trafficking, illicit drug trafficking, and cybercrime, with a discussion of the best practices of central authorities from different countries in the areas of extradition and legal assistance.