Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin nümayəndələri Türkmənistanda görüşdə iştirak edib, mina təhlükəsinə diqqət çəkilib
2025-ci il sentyabrın 4-də Türkmənistanın paytaxtı Aşqabadda MDB ölkələrinin Milli Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Cəmiyyətləri Rəhbərləri ilə Beynəlxalq Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Cəmiyyətləri Federasiyası və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin nümayəndələrinin “Beynəlxalq Sülh və Etimad İli – Humanizm və Bitərəflik” adlanan görüşü keçirilmişdir.
Bu görüşdə Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətini İcraçı katibi Ceyhun Mirzəyev və İcraçı katibin müavini Şaban Şayev təmsil edib. Ceyhun Mirzəyev çıxışında Azərbaycan Respublikasının post-konflikt dövründə mina çirklənməsini qeyd etmişdir. Azərbaycan dünyada mina çirklənməsinin ən yüksək olduğu ölkələrdən biri hesab olunur. Təqribən 1,5 milyon mina və saysız-hesabsız partlayıcı qurğu müharibə illərində ərazilərə yerləşdirilmişdir. Bu minalar yalnız insan həyatı üçün birbaşa təhlükə yaratmır, həm də torpaqların deqradasiyasına, ətraf mühitin çirklənməsinə, kənd təsərrüfatının inkişafın ləngiməsinə səbəb olur.
Həmçinin, Ceyhun Mirzəyev Cəmiyyətin bu problemlə əlaqədar mina təmizləmə, İlk yardım və MHPSS (Psixi sağlamlıq və psixososial dəstək) fəaliyyətini qeyd etmişdir.
Daha sonra, Şaban Şayev öz çıxışında Beynəlxalq Humatir Hüququn (BHH) əhəmiyyətini vurğulamışdır və onun inkişafında sistematik qərarlar qəbul etməyə çağırmış, humanitar diplomatiya, BHH əsaslarının yayınması geniş maarifləndirməyə diqqət yetirmişdir.

Representatives of the Azerbaijan Red Crescent Society Participated in a Meeting in Turkmenistan, with Attention Drawn to the Landmine Threat
On 4 September 2025, in Ashgabat, the capital of Turkmenistan, a meeting entitled “The International Year of Peace and Trust – Humanism and Neutrality” was held with the participation of the leaders of the National Red Cross and Red Crescent Societies of CIS countries, alongside representatives of the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies and the International Committee of the Red Cross.
The Azerbaijan Red Crescent Society was represented at the meeting by Secretary General Jeyhun Mirzayev and Deputy Secretary General Shaban Shayev. In his address, Jeyhun Mirzayev highlighted the issue of mine contamination in the post-conflict period in the Republic of Azerbaijan. He noted that Azerbaijan is considered one of the countries most heavily affected by landmine contamination worldwide. Approximately 1.5 million mines and countless explosive devices were deployed across the territories during the years of war. These mines pose not only a direct threat to human life but also contribute to land degradation, environmental pollution, and hinder the development of agriculture.
Furthermore, Jeyhun Mirzayev underscored the Society’s activities related to this challenge, including mine clearance, first aid, and MHPSS (Mental Health and Psychosocial Support).