Azərbaycan Prezidenti və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Yeni Şuşa məscidində tikinti işlərinin gedişi ilə tanış olublar
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov iyulun 17-də Yeni Şuşa məscidində tikinti işlərinin gedişi ilə tanış olublar.
Prezidentin köməkçisi Anar Ələkbərov dövlətimizin başçısına və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədrinə həyata keçirilən işlər haqqında məlumat verdi.
Bildirilib ki, təməli 2021-ci ildə dövlətimizin başçısı tərəfindən qoyulan və memarlıq həlli rəmzi xarakter daşıyan məscid tarixi şəhərdə modern memarlıq nümunəsi kimi seçiləcək. Belə ki, Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən məscidin forması 8 rəqəmini əks etdirəcək. Bu da öz növbəsində Şuşanın işğalçılardan azad olunduğu günü - Zəfər Gününü simvolizə edəcək. Məscidin iki minarəsi isə 11 rəqəmi formasında olacaq. Bu isə Şuşanın və Qarabağın işğaldan ilin on birinci ayında azad edilməsinin rəmzidir. Minarələrinin hündürlüyü 72 metr olacaq məscid Şuşanın yuxarı hissəsində inşa edilir. Bu ibadət ocağının binasının xarici səthi Şuşanın qədim məscidinin minarələrində istifadə edilən həndəsi naxışlarla bəzədiləcək. Hazırda işlərin 60 faizindən çoxu həyata keçirilib. Məscidin inşasının gələn il yekunlaşdırılması nəzərdə tutulub.

President of Azerbaijan and Chairman of Turkmenistan’s Halk Maslahaty reviewed construction progress at New Shusha Mosquelar
On July 17, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov inspected the ongoing construction of the New Shusha Mosque.
Anar Alakbarov, Assistant to the President, briefed the President and the Chairman on the progress of the construction.
The foundation of the mosque was laid by President Ilham Aliyev in 2021. Once completed, the mosque will stand as a modern architectural landmark in the historic city, with a design rich in symbolic meaning. In accordance with President Ilham Aliyev’s instructions, the mosque’s layout will resemble the number 8, symbolizing Victory Day - the day Shusha was liberated from occupation. The mosque will feature two minarets shaped to resemble the number 11, symbolizing the liberation of Shusha and Karabakh in the eleventh month of the year. Each minaret will stand 72 meters tall, and the mosque is being built in the upper part of Shusha. The exterior will be decorated with geometric patterns inspired by those found on the minarets of Shusha’s historic mosques. Currently, more than 60 percent of the construction has been completed, with the project expected to be finalized next year.