Azərbaycan Prezidenti və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Şuşada Yuxarı Gövhər Ağa məscidini ziyarət ediblər
İyulun 17-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Şuşada Yuxarı Gövhər Ağa məscidini ziyarət ediblər.
Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun diqqətinə çatdırıldı ki, vaxtilə işğal edilmiş bütün ərazilərimizdə olduğu kimi, Şuşada da tarixi abidələr, o cümlədən məscidlər dağıdılıb, təhqir edilib. Şəhərin 17 məscidindən 16-sı işğalçılar tərəfindən dağıdılmışdı. Şuşa işğaldan azad edildikdən sonra Azərbaycan Prezidentinin tapşırığı ilə dərhal məscidlərin bərpa edilməsi işinə başlanılıb. Erməni vandalizminə məruz qalan tarixi-dini abidələrdən biri də Yuxarı Gövhər Ağa məscidi olub. Heydər Əliyev Fondu tərəfindən burada həyata keçirilmiş bərpa işlərinə 2021-ci ilin sonlarından başlanıb. 2023-cü il mayın 10-da isə Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvlərinin iştirakı ilə məscidin əsaslı yenidənqurma və bərpadan sonra açılışı olub.

President of Azerbaijan and Chairman of Turkmenistan’s Halk Maslahaty visited Yukhari Govhar Agha Mosque in Shusha
On July 17, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov visited the Yukhari Govhar Agha Mosque in Shusha.
Gurbanguly Berdimuhamedov was informed that, like in other formerly occupied territories, Shusha’s historical monuments, including mosques, suffered destruction and desecration during the Armenian occupation. Of the city’s 17 mosques, 16 were destroyed by the occupiers. Following the liberation of Shusha, restoration efforts for the mosques were launched immediately under the instructions of President Ilham Aliyev. The restoration of the Yukhari Govhar Agha Mosque - a major historical and religious landmark that had been subjected to Armenian vandalism - began in late 2021 under the leadership of the Heydar Aliyev Foundation. The mosque was reopened on May 10, 2023, after extensive reconstruction and restoration work. President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, and their family members attended the opening ceremony.
The Yukhari Govhar Agha Mosque is listed among Azerbaijan’s monuments of national historical and cultural significance.