Mətbuat şərhi 20 sentyabr 2025
Azərbaycan nümayəndə heyəti Türkmənistanın Müstəqillik Gününə həsr olunmuş “TIF-2025” forumunda iştirak edib
18-19 sentyabr 2025-ci il tarixlərində Türkmənistanın Ticarət-Sənaye Palatasında ölkənin müstəqilliyinin 34-cü ildönümünə həsr olumuş “İqtisadi Nailiyyətlər Sərgisi” və «Avaza» milli turizm zonasında Türkmənistan İnvestisiya Forumu (TIF-2025) keçirilmişdir. Tədbirlər ölkənin son nailiyyətlərini nümayiş etdirmək, dövlət və özəl sektorlar arasında əməkdaşlığı gücləndirmək və Türkmənistanın iqtisadi və texnoloji inkişafı üçün yeni imkan yaratmaq məqsədilə təşkil edilmişdir. Əsasən iqtisadiyyat, energetika və sənaye, neft-qaz, nəqliyyat, investisiyaların təşviqi, bu və digər əlaqəli sahələrdə hazır layihələrin təqdimi məqsədilə keçirilən tədbirlərdə dünyanın 45 aparıcı şirkətindən 800-dən çox nümayəndə ilə yanaşı, ölkəmizdən maliyyə nazirinin birinci müavini Anar Kərimov, iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Ələkbərov, səfir Qismət Gözəlov və Azərbaycan özəl sektorunun nümayəndələri iştirak etmişlər. “Türkmənistanın investisiya cəlbediciliyi strateji səmərəlilik amili kimi” adlı plenar sessiyada S.Ələkbərov çıxış etmiş, Azərbaycan və Türkmənistanın dövlət başçıları arasındakı yüksək səviyyəli etimad və qarşılıqlı anlaşmanın ölkələrimizin əməkdaşlığının gücləndirilməsində xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd etmişdir. Çıxışında Azərbaycan və Türkmənistan arasında mühüm birgə layihə və təşəbbüslər həyata keçirildiyini vurğulayan S.Ələkbərov, bunun bariz nümunələrindən biri kimi əməkdaşlığın Orta Dəhlizin səmərəliliyinin artırılmasında özünü göstərdiyini qeyd etmişdir. Onun sözlərinə görə Azərbaycan-Türkmənistan tranzit daşımaları istiqamətində son illər artım müşahidə olunur. 2025-ci ilin ilk yeddi ayında tranzit daşımalarının həcmi 1,28 milyon tona çatıb ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 13% çoxdur. Bu nəticələr nəqliyyat və logistika sektorunda işbirliyinin gücləndiyini əyani şəkildə nümayiş etdirir.
Forumda Azərbaycanın əlverişli işgüzar mühiti, azad edilmiş ərazilərdə aparılan böyük tikinti-quruculuq işləri və investorlar üçün yaradılan imkanlar, tətbiq edilən güzəştlər, ölkənin strateji nəqliyyat və logistika infrastrukturu, Zəngəzur dəhlizinin perspektivləri, Ələt Azad İqtisadi Zonasının və sənaye zonalarının investisiya potensialı barədə məlumat verilib. Nazir müavini enerji, ticarət, qarşılıqlı investisiyaların təşviqi, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı və s. sahələrdə birgə fəaliyyətin genişləndirilməsi imkanlarını qeyd edib.
Sonda 22–23 sentyabr 2025-ci il tarixlərində Bakıda Birinci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumu keçiriləcəyini qeyd edən S.Ələkbərov türkmən şirkətlərini və təşkilatlarını bu mühüm tədbirdə fəal iştirak etməyə dəvət etmişdir.

Press release 20 September 2025
The Azerbaijani delegation participated in the “TIF-2025” forum dedicated to Turkmenistan’s Independence Day
On 18–19 September 2025, Turkmenistan hosted a series of events dedicated to the 34th anniversary of its independence, including the Exhibition of Economic Achievements at the Chamber of Commerce and Industry and the Turkmenistan Investment Forum (TIF-2025) in the Avaza National Tourism Zone. These events were organized with the aim of showcasing the country’s recent achievements, strengthening cooperation between public and private sectors, and creating new opportunities for Turkmenistan’s economic and technological development. The events, primarily focused on economics, energy and industry, oil and gas, transport, investment promotion, and related fields, featured presentations of ongoing projects. More than 800 delegates from 45 leading international companies participated, alongside Azerbaijani representatives such as First Deputy Minister of Finance Anar Karimov, Deputy Minister of Economy Sahib Alekperov, Ambassador Gismat Gozalov, and members of Azerbaijan’s private sector.
At the plenary session titled “Turkmenistan’s Investment Attractiveness as a Factor of Strategic Efficiency”, S. Alekperov highlighted the importance of the high level of trust and mutual understanding between the Heads of State of Azerbaijan and Turkmenistan in strengthening bilateral cooperation. Stressing the implementation of significant joint projects and initiatives, he pointed to the growing effectiveness of cooperation within the framework of the Middle Corridor as a clear example. According to him, Azerbaijan–Turkmenistan transit transport has shown an upward trend in recent years, with volumes reaching 1.28 million tons in the first seven months of 2025, an increase of 13% compared to the same period last year. This outcome clearly demonstrates the strengthening of cooperation in the transport and logistics sectors.
The Forum also highlighted Azerbaijan’s favorable business environment, the extensive reconstruction and development projects in the liberated territories, the opportunities and incentives available for investors, as well as the country’s strategic transport and logistics infrastructure, including the prospects of the Zangezur Corridor, the Alat Free Economic Zone, and industrial parks. The Deputy Minister emphasized the potential for expanding joint activities in energy, trade, mutual investment promotion, transport, agriculture, and other sectors.
In conclusion, S. Alekperov announced that the First Azerbaijan International Investment Forum will take place in Baku on 22–23 September 2025 and invited turkmen companies and organizations to take an active part in this significant event.