Azərbaycan milli kulinariya ənənələri beynəlxalq tədbirdə nümayiş olunub
Türkmənistanda keçirilən BMT-nin Dənizə Çıxışı Olmayan İnkişaf Etməkdə Olan Ölkələr üzrə III Konfransı çərçivəsində təşkil olunan “Azərbaycan Milli Günləri”də Dövlət Turizm Agentliyi və tabeliyindəki Milli Kulinariya Mərkəzi tərəfindən milli kulinariya nümunələri təqdim edilib.
Avaza Milli Turizm Zonasında keçirilən tədbirin sərgi zonasının kulinariya bölməsində milli mətbəximizin ənənəvi yeməkləri və milli şirniyyatları, həmçinin kulinariya ənənələri nümayiş olunub.
Ziyarətçilərə stendin konsepsiyasının UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edilmiş Azərbaycan milli qastronomiya elementləri və Türkmənistanla mədəni oxşarlıqları bölüşən kulinariya nümunələri əsasında, eləcə də dayanıqlılıq elementləri nəzərə alınaraq hazırlanması haqqında məlumat verilib, çörəkbişirmə ənənələri üzrə türkmən xalqının mətbəx mədəniyyəti ilə oxşarlıq təşkil edən qutab və təndir kimi mətbəx nümunələri vurğulanıb.

Press release 07 August 2025
Within the framework of the III United Nations Conference on Landlocked Developing Countries (LLDCs) held in Turkmenistan, “Azerbaijan National Days” featured a presentation of Azerbaijan’s national culinary heritage, organized by the State Tourism Agency and its subordinate National Culinary Center.
At the culinary section of the exhibition area, held in the Avaza National Tourism Zone, visitors were introduced to traditional dishes and desserts of Azerbaijan, as well as the country’s broader culinary traditions.
Visitors received detailed explanations about the conceptual design of the stand, which highlighted elements of Azerbaijan’s national gastronomy included in UNESCO’s Intangible Cultural Heritage List, and emphasized cultural parallels with Turkmenistan. The display also incorporated sustainability elements, and particular attention was drawn to dishes such as qutab/gutab and tandir/tandoor/clay oven bread, which reflect culinary practices similar to those of the Turkmen people, showcasing commonalities in baking traditions and gastronomic culture.