Türkmənistanın paytaxtı Aşqabadda A.S.Puşkin adına Rus Dram Teatrında dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin ölməz əsəri “Arşın mal alan” tamaşası ənənəvi olaraq səhnəyə qoyulub.
Türkmənistanda klassik Azərbaycan ənənələri yaşamaqda davam edir. Aşqabadda A.S.Puşkin adına Rus Dram Teatrında bu il Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə ölkəmizdə və bütün dünyada doğumunun 140 illiyi qeyd olunan dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin ölməz əsəri “Arşın mal alan” tamaşası teatrsevərlərin görüşünə gəlib.
Azərbaycan klassik musiqisinin incisi sayılan bu əsər Aşqabad səhnəsində tamaşaçılar tərəfindən böyük maraq və alqışlarla qarşılanıb. Tamaşanı izləyən Azərbaycanın Türkmənistandakı Səfirliyinin kollektivi və onların ailə üzvləri axşamın sonunda sənətçilərlə görüşüb, onlara gül dəstələri təqdim etmişlər.
“Arşın Mal Alan” tamaşası Türkmənistanın mədəniyyət həyatında xüsusi yer tutur. Tamaşa Aşqabadda müxtəlif teatrlarda səhnəyə qoyulur, 1980-ci illərdən isə etibarən bu əsər Aşqabaddakı A.S.Puşkin adına Rus Dram Teatrında müntəzəm olaraq tamaşaya qoyulur. Əsər həm yerli, həm də xarici tamaşaçılar tərəfindən böyük rəğbət və maraqla izlənilir, teatrsevərlər tərəfindən yüksək qiymətləndirilir.

A captivating performance of the unforgettable work of the great composer Uzeyir Hajibeyli "Arshin mal alan" is traditionally staged at the Russian Drama Theater named after A.S. Pushkin, In Ashgabat, the capital of Turkmenistan.
Classical Azerbaijani traditions continue to thrive in Turkmenistan. The staging of the timeless work Arshin Mal Alan by the legendary composer Uzeyir Hajibeyli—whose 140th birth anniversary is being celebrated this year in Azerbaijan and worldwide by Presidential Decree—has captivated theater lovers at the A.S. Pushkin Russian Drama Theater in Ashgabat.
Widely regarded as a gem of Azerbaijani classical music, the work received an enthusiastic reception and resounding applause from the audience on the Ashgabat stage. Attending the performance, staff of the Azerbaijani Embassy in Turkmenistan and their family members met with the cast at the end of the evening, presenting them with flowers in appreciation of their performance.
It was highlighted that the play "Arshin Mal Alan" holds a distinguished place in the cultural life of Turkmenistan. The play has been staged at various theaters across Ashgabat, and it has been regularly performed at the A.S. Pushkin Russian Drama Theater in Ashgabat since the 1980s. The play continues to draw enthusiastic interest from both local and international audiences, receiving high praise from theater lovers.