Aşqabadda Xəzər Dənizi Məsələləri üzrə Yüksək Səviyyəli İşçi Qrupunun iclası keçirilib
15-17 sentyabr 2025-ci il tarixlərində Aşqabad şəhərində Xəzər dənizi məsələləri üzrə Yüksək Səviyyəli İşçi Qrupun (YSİQ) 11-ci iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycan Respublikası (nümayəndə heyətinin rəhbəri - S.Şərifov), İran İslam Respublikası (nümayəndə heyətinin rəhbəri - K. Qarib Abadi), Qazaxıstan Respublikası (nümayəndə heyətinin rəhbəri - Z.Amanjolova), Rusiya Federasiyası (nümayəndə heyətinin rəhbəri - N.Udoviçenko) və Türkmənistanın (nümayəndə heyətinin rəhbəri - M.Atacanov) nümayəndə heyətləri iştirak edib.
İclasın açılış hissəsində Azərbaycan Respublikasının Türkmənistandakı səfiri Qismət Gözəlov iştirak etmişdir.
Türkmənistan nümayəndə heyətinin rəhbəri M.Atacanov İclasa sədrlik edib.
Tərəflər Xəzər dənizində düz çıxış xətlərinin metodikasının müzakirəsini davam etdiriblər. İclas zamanı Xəzər dənizində əməkdaşlığın icmalı baş tutub, beştərəfli qarşılıqlı fəaliyyət və müxtəlif səviyyələrdə tədbirlərə hazırlıq məsələləri nəzərdən keçirilib.
Nümayəndə heyətləri görüşün yüksək səviyyədə təşkilinə görə Türkmənistana minnətdarlıqlarını bildiriblər.
YSİQ-in növbəti iclası Azərbaycan Respublikasında diplomatik kanallarla razılaşdırılacaq tarixlərdə keçiriləcək.

Press release 16 September 2025
On September 15-17, the 11th meeting of the High-Level Working Group on the Caspian Sea (HLWG) was held in Ashgabat, Turkmenistan.
The meeting was attended by the delegations from Turkmenistan (head of the delegation - M.G.Atajanov), the Republic of Azerbaijan (head of the delegation - S.A.Sharifov), the Islamic Republic of Iran (head of the delegation – K.G.Abadi), the Republic of Kazakhstan (head of the delegation - Z.A.Amanzholova) and the Russian Federation (head of the delegation - N.N.Udovichenko). The opening session was attended by Gismat Gozalov, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Turkmenistan.
The meeting was chaired by the head of the Turkmen delegation M.G.Atajanov.
During the meeting, the sides discussed the methods for establishing direct baselines in the Caspian Sea. They also reviewed pentalateral cooperation in the Caspian Sea, as well as issues related to the preparation of the next meeting of Foreign Ministers.
The delegations expressed their gratitude to Turkmenistan for the excellent organization of the meeting.
The next meeting of the Working Group will be held in Azerbaijan on a date to be scheduled through diplomatic channels.