Mətbuat şərhi 07 mart 2025
Azərbaycan Respublikasının Türkmənistandakı Səfirliyi tərəfindən Aşqabaddakı “Yıldız” mehmanxanasında müqəddəs Ramazan ayı münasibətilə iftar mərasimi təşkil edilmişdir.
Tədbirdə çıxış edən səfir Qismət Gözəlov qonaqları salamlamış, Ramazan ayının gəlişi münasibətilə iştirakçıları təbrik etmiş və bu müqəddəs ayın islam dünyasında həmrəyliyin, xeyirxahlığın və mərhəmətin təcəssümü olduğunu vurğulamışdır.
İftar mərasimində Türkmənistanın baş müftisi Yalkab Xocaquliyev, eləcə də ölkədə akkreditə olunmuş müsəlman ölkələrinin səfirləri və onların ailə üzvləri iştirak etmişdir.

Press release 07 March 2025
The Embassy of the Republic of Azerbaijan in Turkmenistan organized an Iftar dinner in honour of the holy month of Ramadan at the "Yıldız" hotel in Ashgabat.
During the event, Ambassador Gismet Gozalov welcomed the guests, extended his congratulations on the arrival of Ramadan, and highlighted the significance of the holy month as a symbol of solidarity, kindness, and mercy in the Islamic world.
The gathering was attended by Grand Mufti of Turkmenistan Yalkab Khojaguliyev, and ambassadors of Muslim countries accredited in the country, along with their family members.
Guests were treated to an array of traditional dishes and sweets of Azerbaijani cuisine, adding a cultural touch to the Iftar table.