Mətbuat şərhi 05 mart 2026
İran İslam Respublikası ərazisindən Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan Muxtar Respublikasına dron hücumları barədə bəyanat
5 mart tarixində günorta radələrində Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan Muxtar Respublikasına İran İslam Respublikasının ərazisindən dron hücumları həyata keçirilib.
1 ədəd dron Naxçıvan Muxtar Respublikasının Hava Limanının terminal binasına, digər bir dron isə Şəkərabad kəndində məktəb binasının yaxınlığına düşüb.
Hava Limanının binasına zərər dəyməsi və iki nəfər mülki şəxsin xəsarət alması ilə nəticələnən İran İslam Respublikası ərazisindən həyata keçirilən bu dron hücumlarını qətiyyətlə pisləyirik.
Azərbaycan ərazisinə bu hücum beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə ziddir və regionda gərginliyin artmasına xidmət edir.
İran İslam Respublikası tərəfindən qısa müddət ərzində qeyd olunan məsələyə aydınlıq gətirilməsini, buna izahat verilməsini və bu kimi halların gələcəkdə təkrarlanmaması üçün zəruri təxirəsalınmaz tədbirlər görməyi tələb edirik.
Azərbaycan tərəfi müvafiq cavab tədbirləri görmək hüququnu özündə saxlayır.
İran İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Müctəba Dərmiçilu Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb. İran tərəfinə kəskin etiraz bildirilərək, müvafiq etiraz notası təqdim ediləcək.

Statement on drone attacks against the Nakhchivan Autonomous Republic of the Republic of Azerbaijan from the territory of the Islamic Republic of Iran
At around midday on 5 March, drone attacks were carried out against the Nakhchivan Autonomous Republic of the Republic of Azerbaijan from the territory of the Islamic Republic of Iran.
One drone struck the terminal building of the airport in the Nakhchivan Autonomous Republic, while another drone fell near a school building in the village of Shakarabad.
We strongly condemn these drone attacks launched from the territory of the Islamic Republic of Iran, which resulted in damage to the airport building and injuries of two civilians.
This attack against the territory of the Republic of Azerbaijan constitutes a violation of the norms and principles of international law and serves to increase tensions in the region.
We demand from the Islamic Republic of Iran to provide, within the shortest possible timeframe, a clear explanation regarding the case, conduct an appropriate investigation, and take the necessary urgent measures to ensure that such attacks are not repeated in the future.
The Azerbaijani side reserves the right to take appropriate response measures.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Azerbaijan, Mojtaba Demirchilou, has been summoned to the Ministry of Foreign Affairs, where a strong protest will be conveyed to the Iranian side, and a corresponding note of protest will be presented.