Mətbuat şərhi 17 aprel 2026
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) prezidenti Rövşən Nəcəfin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Türkmənistan Dövlət naziri, “Türkmənqaz” Dövlət Konserninin sədri Maksat Babayevin dəvəti ilə 16–17 aprel 2026-cı il tarixlərində Türkmənistana səfər edib.
Səfər çərçivəsində 16 aprel 2026-cı il tarixində Azərbaycan nümayəndə heyəti Aşqabad şəhərində keçirilən “Türkmənistan – Çin Xalq Respublikası: qaz sahəsində strateji tərəfdaşlığın 20 ili” mövzusunda elmi-praktiki konfransda iştirak edib. Tədbir zamanı qaz sektorunun inkişaf perspektivləri, enerji təhlükəsizliyi və dayanıqlı enerji sahəsində əməkdaşlıq imkanları üzrə geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfərin növbəti günü, 17 aprel 2026-cı il tarixində R.Nəcəfin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Türkmənistanın Marı vilayətinin Yolöten bölgəsində yerləşən “Qalkınış” qaz yatağının dördüncü mərhələsinin işlənməsinə başlanılmasına həsr olunmuş mərasimdə iştirak edib.
Tədbirlərdə Azərbaycan Respublikasının Türkmənistandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qismət Gözəlov da iştirak edib.

Press release 17 April 2026
A delegation led by Rovshan Najaf, President of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR), visited Turkmenistan on 16–17 April 2026 at the invitation of Maksat Babayev, Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan and Chairman of the State Concern “Turkmengas.”
Within the framework of the visit, on 16 April 2026, the Azerbaijani delegation took part in a scientific and practical conference held in Ashgabat titled “Turkmenistan – People’s Republic of China: 20 Years of Strategic Partnership in the Gas Sector.” During the event, participants engaged in comprehensive discussions on the prospects for development of the gas sector, energy security, and opportunities for cooperation in the field of sustainable energy.
On the following day, 17 April 2026, the delegation led by Mr. Najaf attended a ceremony marking the commencement of the fourth phase of development of the “Galkynysh” gas field, located in the Yoloten area of the Mary region of Turkmenistan.
The events were also attended by Qismet Gozalov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Turkmenistan.